POLECAMY

Czy są skuteczne diety?

Bardzo często otrzymuję pytanie: czy są skuteczne diety i szczerze mówiąc, jest bardzo dużo skutecznych diet. Nie do końca jednak chodzi o skuteczność samej diety, jak o kilka innych aspektów.

Skuteczna dieta.

Zadaj sobie pytania

1. Ile czasu można stosować taką dietę? To pytanie jest potrzebne z dwóch powodów:

  • Jeśli daną dietę można stosować dwa tygodnie czy miesiąc, a Ty chcesz schudnąć 20 kg, to taka dieta – oprócz tego, że pozbędziesz się nadmiaru wody z organizmu (co ogólnie będzie wykazywało nieco niższą wagę) – na niewiele Ci się przyda.
  • Dieta podczas której można spożywać np. tylko zupę kapuścianą na dłuższą metę może się odbić, a raczej na pewno odbije się na Twoim zdrowiu.

2. Nawet jeśli można długo stosować daną dietę, to ile jesteś w stanie wytrzymać, żywiąc się w ten sposób? Nawet jeśli daną dietę można stosować stosunkowo długo, to czy na pewno Ty na niej wytrzymasz aby uzyskać zaplanowany efekt?

3. Czego ta dieta Cię nauczy? Czyli jak będziesz się odżywiać, jeśli nie będziesz musiała już się odchudzać, żeby uniknąć efektu jo-jo? To jest jeden z podstawowych problemów większości osób stosujących diety.

Polecamy: Dieta kapuściana - poznaj opinię eksperta

Bardzo często otrzymuję pytanie: 

Czy po tej diecie nie będę miała efektu jo-jo?

Więc odpowiedź brzmi – po każdej diecie będzie efekt jo-jo, jeśli tylko powrócisz do pierwotnego odżywiania na którym przytyłaś.

Osoba która schudła na tak zwanej diecie cud ma tylko dwie opcje do wyboru:

1. Być na tej diecie całe życie – co jest nie możliwe chociażby ze względów zdrowotnych.
2. Powrócić do pierwotnego odżywiania i tak się dzieje w 97% przypadków, więc automatycznie pojawia się efekt jo-jo. Oczywiście podczas diety przyspieszamy przemianę materii, dzięki czemu lepiej organizm trawi. Jednak jeśli tylko powrócisz do pierwotnego stylu odżywiania, przemiana materii znów się spowolni i po prostu znów zaczniesz tyć, więc tutaj rada jest tylko jedna: jeśli odżywiasz się nieprawidłowo możesz, a raczej musisz swoje nawyki żywieniowe zastąpić nowymi.

Czytaj też: Dieta długookresowa

  

Ewelina Jakubiak
e-sylwetka.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/4 lata temu
Pewnie że są. Ale do wszystkiego trzeba podchodzić z głową. Ja zamawiam sobie Pyszną Diete i dla mnie to extra rozwiązanie.
/7 lat temu
Najlepiej iść do dietetyka i poprosić o dobór diety bo inaczej można sobie zrobić krzywdę. Modna ostatnio dieta Ducana mało nie wykończyła mojej koleżanki bo zaczęły jej się odkładać kamienie wapniowe w nerkach. Niestety na dłuższą metę nie jest to chyba dobra dieta.
/7 lat temu
Faktycznie można się czasami pogubić w tej ilości różnych diet, jakie można teraz znaleźć. W sumie trochę uporządkować to wszystko może książka "Które diety naprawdę działają". Można ją ściągnąć za darmo ze strony alehistorie.pl Jeżeli ktoś (tak jak ja) walczy ze zbędnymi kilogramami, to tam można znaleźć sporo przydatnych wskazówek.
POKAŻ KOMENTARZE (3)