„Wszystkie potrawy mogą być fit” – mówi Magdalena Dąbrowska. Manager ds. Rozwoju Nowych Produktów w sieci Restauracji Pizza Hut. „Żeby je tak określić muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Muszą być one przygotowane w higienicznych warunkach, składać się z odpowiednich surowców, zachowywać najzdrowsze i najwyższe standardy obróbki termicznej żywności. Każdy z tych czynników wpływać może na smak, wygląd i konsystencję produktów, a tym samym całej potrawy” – wyjaśnia. Jeśli zachowane zostały odpowiednie standardy i odpowiednio dobrano produkty to także pizza może być fit!
Polecamy: Pizza - tajniki sukcesu
Lekką i dietetyczną pizzę przygotować można samemu w zaciszu własnej kuchni. Najważniejsze są odpowiednio dobrane składniki. Jeśli zostały staranie wyselekcjonowane spośród naturalnych produktów to nie stanowią zagrożenia dla Twojej linii. Tradycyjną mąkę zastąpić można pełnoziarnistą. Jest ona cennym źródłem błonnika, żelaza, magnezu, cynku i białka. Zamiast sztucznych substancji, warto dodać drożdże, najlepiej świeże i sól morską w bardzo małej ilości.
Trudno wyobrazić sobie pizzę bez oliwy, sera i sosu pomidorowego. Każdy z tych składników występować może zarówno w wersji normalnej jak i „fit”. Użycie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia – extra vergin, która uzyskiwana jest ze świeżych oliwek i nie podlega żadnym procesom chemicznym gwarantuje wysoką zawartość tłuszczów nienasyconych witamin i minerałów.
Są to niezbędne w każdej diecie składniki, które obniżają poziom cholesterolu w organizmie, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca. Sos pomidorowy powinien być przygotowany na bazie świeżych pomidorów z ziołami np. oregano, tymianek, bazylia oraz świeżo mielony pieprz. Doprawić go można także cukrem trzcinowym i odrobiną soli morskiej. Głównym składnikiem pizzy jest ser, najlepiej aromatyczna mozzarella.
Żeby uzyskać efekt „fit” najlepiej użyć sera ze zmniejszoną ilością tłuszczu.
Wypróbuj też te przepisy na pizzę
Najtrudniejsza część to produkcja ciasta. Powinna być ona standardowa – wyrabianie, chłodzenie, rozciąganie ręczne, nakładania sosu, sera i wypiek. Najlepszy efekt uzyskamy gdy włożymy ją do pieca opalanego drewnem. Warto także wysmarować blachę naturalnym tłuszczem np. masłem kokosowym lub oliwą z oliwek.
Kolejny krok to dodatkowe składniki, które możemy podać po wypieczeniu pizzy w zależności od smaku jaki chcemy osiągnąć. Może to być odtłuszczona szynka, np. wysokiej jakości szynka parmeńska (dietetyczna z małą zawartością tłuszczu ale bogata w białko), mix sałat, rukola, szpinak, pomidory koktajlowe, owoce takie jak awokado czy ananas. Przed dodaniem należy się jednak zastanowić nad zawartością każdego z produktów – radzi Magdalena Dąbrowska.
Zobacz także: Jak spalić kawałek pizzy?