Zalet ćwiczeń jest wiele - spalają tłuszcz, wzmacniają mięśnie, dzięki czemu ciało wygląda ładniej, poprawiają wadliwe krążenie płynów, a więc podstawową przyczynę powstawania cellulitisu oraz regulują gospodarkę hormonalną w znacznym stopniu odpowiedzialną za wygląd naszej skóry.
Na bardziej zaawansowane przypadki pomarańczowej skórki niezbędne jest też wdrożenie codziennych ćwiczeń, które oddziałują bezpośrednio na dotknięte problemem sfery. Zaczyna się zwykle od łatwych programów, stopniowo przechodząc do tych bardziej męczących. Popularne „dawanie sobie w kość” nie przynosi wcale wspaniałych rezultatów prowadząc raczej do rozrostu masy mięśniowej niż tonizacji. Uzbrójmy się więc lepiej w cierpliwość i małymi kroczkami dążmy do gładkości.
Wybór ćwiczeń:
Skakanie na skakance… aż do utraty tchu.
Stanie w rozkroku, ramiona na wysokości barków wyprostowane w obie strony. W tej pozycji krążymy ramionami 20 razy do tyłu i 20 do przodu zataczając jak największe koła.
Stojąc prosto kopiemy się piętą w pośladek, a następnie z tej pozycji podnosimy kolano zgiętej nogi tak daleko w tył jak się da, opierając się rękoma o ścianę. 30 powtórzeń na każdą nogę.
Leżąc płasko na brzuchu podnosimy każdą nogę oddzielnie tak wysoko, jak się da. 20 powtórzeń na każdą stronę.
Stoimy w szerokim rozkroku. Przysiadamy na bok przy jednej pięcie przyciskając pupę jak najniżej do podłogi. Przenosimy ciężar ciała na drugą stronę. Powtarzamy 20 razy.
W klęku siadamy na piętach z tułowiem pochylonym do przodu i ramionami wyciągniętymi w górę wzdłuż linii ciała. Zataczamy tułowiem półkole w prawo, potem w lewo, przybliżając klatkę piersiową do kolan. 25 powtórzeń.
Kładziemy się na plecach, nogi proste, ręce pod pośladkami. Podnosimy obie nogi na wysokość 30 cm, po czym rozsuwamy obie nogi 20 razy.
Stoimy w rozkroku na szerokość bioder, z kolanami lekko ugiętymi. Wykraczamy w prawo uginając prawe kolano pod kątem prostym prostując jednocześnie lewą nogę. Powracamy i powtarzamy na lewą nogę, po 20 razy.
Stoimy w rozkroku na szerokość bioder. Wystawiamy prawą nogę lekko do tyłu, robimy mały przysiad, po czym wyskakujemy energicznie w powietrze obiema nogami. Powtarzamy po 20 razy na obie stron.
Ciekawy program wymachów znajdziemy również na poniższym filmie instruktażowym:
Ćwiczenia antycellulitisowe
|
Ćwiczenia antycellulitisowe |
Pamiętajmy:
Najskuteczniejsze na cellulitis są ćwiczenia zaraz po wstaniu z łóżka!
Zawsze do ćwiczeń otwieramy szeroko okno! Zimą można po prostu się cieplej ubrać.
Po ćwiczeniach bierzemy chłodny prysznic pod dużym napięciem wody.
Agata Chabierska
fot. fitnessmagazine.com
fot. fitnessmagazine.com