Bieganie – możesz zacząć w każdej chwili

Jak odpowiednio przygotować się do dobrej zabawy z bieganiem? /fot. Shutterstock
Bieganie to świetny nawyk. Możesz zacząć w każdym momencie i dozować sobie długość trasy, rozgrzewki etc. Jak zacząć? W co się ubrać? Jak powinna wyglądać rozgrzewka?
/ 15.12.2010 16:06
Jak odpowiednio przygotować się do dobrej zabawy z bieganiem? /fot. Shutterstock

Bieg jest jednym ze sposobów poruszania się, danych człowiekowi przez naturę. Dlatego każdy z nas może uprawiać jogging, należy jednak stopniowo przystosowywać ciało do nowych okoliczności, a przede wszystkim w odpowiedni sposób przygotować się do dobrej zabawy z bieganiem.

Zacznij od ubrania

Elementem stroju, na którym powinna się skupić największa uwaga, jest obuwie. Stopy, jakże ważne w naszym życiu, muszą być zabezpieczone przed wszelkimi niedogodnościami. Najlepiej kupić buty przeznaczone specjalnie do biegania – są dostępne w sklepach z odzieżą sportową lub na aukcjach internetowych. Jeżeli cierpimy na jakieś zniekształcenia stóp (np. płaskostopie) – nie zapominajmy o tym. Specjalne wkładki profilujące nasz but sprawią, że nie odczujemy przykrych efektów po przebieżce.

Inne części garderoby powinny przylegać do ciała, jednak nie krępować ruchów. Z pewnością każdy ma w szafie jakieś bawełniane dresy, koszulkę. Górną część ubioru powinniśmy szczególnie dopasować do pory roku – w zimie nie wolno zapomnieć o czapce lub kapturze przylegającym do głowy – zabezpieczy nas to przed przeziębieniem.

Najpierw planuj, potem działaj

  • Kiedy już skompletujesz strój, zadbaj o swoje samopoczucie. Nie powinno się rozpoczynać biegania ze złym nastawieniem.
  • Myśl o efektach, a nie o ciężkiej pracy, którą będzie trzeba włożyć, żeby efekty te osiągnąć. Rozpoczęcie biegania łączy się często ze zniechęceniem, ponieważ większość z nas stawia przed sobą zbyt duże cele.

Uprawianie tego sportu powinno się zacząć od określenia limitów czasowych, a nie obrania konkretnej trasy... Czytaj dalej w serwisie Aktywna-kobieta.wieszjak.polki.pl

Redakcja poleca

REKLAMA