ABT, TCB, BS - co znaczą nazwy zajęć fitness?

Co oznaczają tajemnicze skróty i obcobrzmiące nazwy zajęć fitness? Czym jest trening ABT, TCB, BS, streching czy fit ball? Zanim zadecydujesz o wyborze ćwiczeń dla siebie, koniecznie przeczytaj!
Marta Kosakowska / 09.11.2012 06:39

Co oznaczają tajemnicze skróty i obcobrzmiące nazwy zajęć fitness? Czym jest trening ABT, TCB, BS, streching czy fit ball? Zanim zadecydujesz o wyborze ćwiczeń dla siebie, koniecznie przeczytaj!

ABT, TCB, BS - co znaczą nazwy zajęć fitness?

Fot. Depositphotos

Wybór odpowiednich zajęć fitness, dostosowanych do naszych możliwości i oczekiwań to gwarancja efektywnego i przynoszącego satysfakcję treningu. Zanim jednak dokonamy wyboru zajęć, warto zapoznać się ze skrótami i zagranicznymi nazwami poszczególnych form fitnessu. Część klubów fitness wprowadza własne nazewnictwo, szczególnie w przypadku autorskich programów ćwiczeń. Ponadto stale powstają nowe rodzaje treningów, często łączące elementy podstawowych form fitnessu. Lecz większość bazuje na międzynarodowej nomenklaturze, dzięki możemy łatwo i szybko zorientować się, czego oczekiwać od konkretnych zajęć. Oto kilka najpopularniejszych skrótów i nazw, które warto znać:

 • ABT (Abdominal Buttocks Thigs) - trening, który ma za zadanie wzmacniać i ujędrniać mięśnie dolnych, zwykle kłopotliwych partii ciała (brzucha, pośladków i ud), przez co polecany jest szczególnie dla kobiet, lecz nie tylko. Jest to trening o średniej intensywności, bez szczególnych wymagań sprawnościowych. Ćwiczenia, które zwykle wykonuje się w cyklach o dużej liczbie powtórzeń, koncentrują się na aktywizowaniu grup mięśni dolnych partii ciała, dzięki czemu okolice brzucha, pośladków i ud zostają ujędrnione, a sylwetka nabiera sportowego wyglądu.
 • Aerobic - dynamiczny, intensywny trening oparty na sekwencjach ćwiczeń wykonywanych w rytm muzyki, którego celem jest intensywne dotlenienie organizmu. Istnieją różne rodzaje treningu aerobowego, a większość pozostałych form fitness to właśnie odmiany popularnego aerobiku.
 • Aerobox - ogólnorozwojowe zajęcia o dużej intensywności, łączące w sobie elementy klasycznego aerobiku ze sztukami walki (boksem, karate czy kickboxingiem). Jednak w przeciwieństwie do sztuk walki, nie uczy on samoobrony, ani nie jest treningiem kontaktowym. Aerobox to ćwiczenia bezpieczne, pozwalające na efektywne spożytkowanie nadmiaru energii, dodającym siły, gibkości i elastyczności różnym partiom mięśni.
 • Aqua aerobik - to jak sama nazwa wskazuje to trening, wykorzystujący elementy aerobiku, lecz wykonywanego w wodzie. Dzięki oporowi wody taki trening jest bardziej efektywny, a jednocześnie bardziej bezpieczny dla kręgosłupa. Dlatego poleca się go nawet kobietom w ciąży, seniorom czy osobom mającym problemy z układem kostno-stawowym.
 • BS (Body Sculpt lub Body Shape) - to średniej intensywności, ogólnorozwojowy trening wzmacniający wszystkie partie mięśni. Polega on na wykonywaniu prostych ćwiczeń wykonuje się z wykorzystaniem hantli. Wzmacnia, ujędrnia i rzeźbi sylwetkę. Nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej, dlatego polecany jest każdemu.
 • Callanetics - system ćwiczeń, których celem jest wysmuklenie oraz wyrzeźbienie sylwetki, a także utrata zbędnych kilogramów. Ćwiczenia wykonuje się w następujących po sobie sekwencjach, aktywizujących kolejno mięśnie brzucha, nóg i pośladków, po których następuje krótki stretching.
 • Cardio - to szersze pojęcie, obejmujące swoim zakresem różne formy ćwiczeń fizycznych, których celem jest dotlenienie organizmu, zwiększenie wydajności pracy płuc i serca, a także spalenie zbędnej tkanki tłuszczowej i utrata kilogramów. Mogą to być zarówno ćwiczenia wykonywane w fitness klubie na specjalnych urządzeniach (rowerkach treningowych, orbitrekach czy bieżniach), jak i na świeżym powietrzu (jogging, jazda na rowerze) czy basenie (pływanie). Zwykle podczas treningu cardio mierzy się tętno, dzięki czemu można łatwo oszacować intensywność ćwiczeń i w razie potrzeby, zmniejszyć lub zwiększyć ich intensywność.
 • Fat burning - średniej intensywności trening, wykonywany przy muzyce na podstawie specjalnej choreografii, wykorzystującej elementy tańca. Celem tego typu treningu jest spalanie tkanki tłuszczowej i utrata zbędnych kilogramów.
 • Fit ball - forma ćwiczeń z wykorzystaniem lekkiej, gumowej piłki wypełnionej powietrzem. Jest to bardzo przyjemna i niezbyt intensywna forma ćwiczeń, doskonale budujących równowagę, aktywizujących głęboko położone partie mięśni, poprawiających postawę oraz zmniejszających bóle pleców.
 • Joga - technika ćwiczeń wzmacniających kondycję psychofizyczną organizmu. Polecana dla wszystkich bez względu na wiek i płeć. Jogę z powodzeniem mogą ćwiczyć kobiety w ciąży, seniorzy, a także osoby z różnymi problemami ze strony układu kostno-stawowego. Trening polega na wykonywaniu określonych pozycji (asan) oraz ćwiczeń relaksacyjnych.
 • Pilates - gimnastyka, zwykle wykonywana przy spokojnej muzyce, wykorzystująca filozofię Wschodu i Zachodu, której celem jest poprawa wyglądu ciała oraz samopoczucia ćwiczącego. Uelastycznia, rozciąga i wzmacnia mięśnie, poprawia koordynacją i równowagę, kształtuje sylwetkę, bez nadmiernego rozbudowywania mięśni.
 • Spinning - to nic innego, jak rytmiczna jazda na rowerach treningowych, często przy muzyce. Doskonale wpływa na dolne partie ciała: łydki, uda i pośladki, poprawia wytrzymałość i kondycję, a także wspomaga redukowanie tkanki tłuszczowej i utratę zbędnych kilogramów.
 • Step - dynamiczna gimnastyka przy muzyce z wykorzystaniem stepu (specjalnej platformy do ćwiczeń), oparta na specjalnej choreografii. Ćwiczenia ze stepem poprawiają kondycję, poprawiają jędrność oraz elastyczność ciała.
 • Stretching - ćwiczenia rozciągające i rozluźniające mięśnie, wykonywane przed lub po właściwym treningu. Uelastyczniają mięśnie i stawy, poprawiają sprawność fizyczną oraz zwiększają zakres ruchów stawów. Stretching polecany jest również osobom prowadzącym typowo siedzący tryb życia.
 • TBC (Total Body Condition) - ogólnorozwojowy trening przy muzyce, którego celem jest dotlenienie (elementy aerobowe) oraz wzmocnienie wszystkich partii mięśni. Podczas ćwiczeń wykorzystuje się hantle, obciążenia na nogi, step oraz piłki. Regularny trening TBC poprawia kondycję fizyczną, redukuje tkankę tłuszczową oraz modeluje ciało.