5 wakacyjnych wrogów figury

Upragniony urlop, wakacje, plaża, egzotyczne plenery i... różnego rodzaju pokusy kulinarne. Dwutygodniowy wypoczynek z dala od domu to idealny moment, aby odpocząć nie tylko od pracy, ale i od rygorystycznej diety. Uważajmy jednak, by po powrocie do domu nie powitał nas efekt jojo! Oto 5 największych, wakacyjnych wrogów szczupłej sylwetki.
Marta Kosakowska / 13.06.2013 09:44

Upragniony urlop, wakacje, plaża, egzotyczne plenery i... różnego rodzaju pokusy kulinarne. Dwutygodniowy wypoczynek z dala od domu to idealny moment, aby odpocząć nie tylko od pracy, ale i od rygorystycznej diety. Uważajmy jednak, by po powrocie do domu nie powitał nas efekt jojo! Oto 5 największych, wakacyjnych wrogów szczupłej sylwetki.

5 wakacyjnych grzechów dla figury

Badźmy szczerzy, wakacje nie są po to, aby odmawiać sobie przyjemności. Szczególnie jeśli przez większą część roku staramy się dbać o figurę i umiejętnie planować swój jadłospis. Lokalne przysmaki, wyśmienite lody, kebab, smażona ryba, a do tego kolorowy drink lub kufel orzeźwiającego piwa? Czemu nie! Pod warunkiem, że w wakacyjnym łakomstwie zachowamy zdrowy rozsądek. Warto. Po powrocie do domu nie będziemy zaskoczone cyferkami, które wskaże waga.

Jakie wakacyjne pokusy są nawiększymi wrogami smukłej figury?

  • Wakacje w pakiecie "all inclusive". Wakacje podczas których nie musimy się o nic martwić to marzenie, dlatego tak chętnie korzystamy z pakietów, w których organizator w jednej zapewnia nam nie tylko podstawowe posiłki, ale także przekąski w ciągu dnia, słodkie napoje oraz kolorowe drinki. Taka forma spędzania urlopu jest bardzo wygodna, lecz rodzi się pokusa, by maksymalnie wykorzystać, to co oferuje organizator imprezy. Szwedzki stół kusi obfitością, a wrodzone łakomstwo podpowiada, by koniecznie spróbować wszystkiego. Próbujmy, ale z umiarem. Małe porcje i odchodzenie od stołu z niewielkim niedosytem na pewno nie zrujnuje figury, na którą tak ciężko pracowałyśmy przed latem.

Dobra rada: Zrób sobie postanowienie, by codziennie próbować małej procji czegoś innego. Tym sposobem unikniesz przejedzenia i poczucia, że nie spróbowałaś wszystkich wakacyjnych pyszności.

  • Wakacyjne słodkości. Przez cały rok, w imię pięknej figury, słodycze i desery starasz się omijać szerokim łukiem, a podczas wakacji mówisz sobie "A co tam!". Ostrożnie. Gdy zwykle czegoś odmawiamy i nagle wydajemy sobie pozwolenie, by sięgnąć po owoc zakazny, może się okazać, że szybko stracimy kontrolę, próbując nadrobić zaległości.

A może tak? Nie odmawiaj sobie wakacyjnych lodów i deserów, lecz staraj się wybierać te, które oprócz pustych kalorii dostarczają twojemu organizmowi również potrzebnych wartości odżwyczych, np. owocowe sorbety pomogą ugasić pragnienie w upalny dzień, a lód mleczny lub jogutowy dostarczy organizmowy niezbędnego białka i witamin.

  • Grillowanie. Uwielbiacie wakacyjną atmosferę spotkania z bliskimi przy wspólnym grilowaniu? To świetnie, wpólne przygotowywanie i spożywanie posiłków na świeżym powietrzu doskonale integruje i pozwala przyjemnie spędzić czas. Pamiętajcie jednak, że grillowane, ociekające tłuszczem kiełbasy i inne tłuste mięsa nie powinny stać się stałym elementem naszego wakacyjnego jadłospisu, bo nim się obejrzymy wypracowana na siłowni szczupła talia szybko odejdzie w zapomnienie.

Dobrą alternatywą dla ciężkostawnych, tłustych i kalorycznych mięs jest zastąpienie ich gillowanym drobiem, rybami, owocami morza, warzywami, a nawet owocami! Będzie i pysznie, i dietetycznie!

  • Alkohol. Kolorowe drinki z parasolką kuszą w hotelowym barze, a zimne piwo doskonale orzeźwia w upalny dzień. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z nadmiarem spożytego alkoholu, ponieważ nie ma on żadnych wartości odżywczych. Alkohol to tylko puste kalorie, a spożywany w nadmiarze może nie tylko przyczynić się do zguby naszej figury, ale również  odwodnienia organizmu, szczególnie dokuczliwego podczas upałów.

Zamiast wysokokalorycznego drinka, sięgnij po czerwone, wytrawne wino lub ciemne piwo - te alkohole mają mniej kalorii niż inne trunki.

  • Słodkie lenistwo. Piękna plaża i leżak przy hotelowym basenie aż się proszą, by wylegiwać się na nich przez cały dzień. Pamiętaj jednak, by wakacyjne lenistwo dawkować sobie z umiarem, szczególnie jeśli na co dzień sporo się ruszasz. Staraj się spędzać czas aktywnie. Letnie sporty to nie tylko świetny sposób, by zachować figurę, ale także być rewelacyjne spędzić wakacje!

Spróbuj zaangażować w wakacyjną rozrywkę partnera, przyjaciółkę lub całą rodzinę! Wybierzcie jeden rodzaj aktywności, który podczas tegorocznych wakacji opanujecie do perfekcji np. badmintona. Jeśli spędzasz urlop nad wodą, koniecznie pływaj, ile się da! Pływanie doskonale wpływa na sylwetkę i pozwoli ci szybko spalić nadmiar kalorii.