5 superćwiczeń narciarskich

Narty to świetna zabawa i wspaniały sport, o ile uda ci się uniknąć kontuzji i będziesz miał siłę na wiecej po jednym dniu jeżdżenia. Po to właśnie robimy zaprawę narciarską…
/ 14.12.2012 08:05

Narty to świetna zabawa i wspaniały sport, o ile uda ci się uniknąć kontuzji i będziesz miał siłę na więcej po jednym dniu jeżdżenia. Po to właśnie robimy zaprawę narciarską…

5 najskuteczniejszych ćwiczeń narciarskich

depositphotos.com

Pomysłów na to jak przygotować ciało do wyzwania jakim jest szusowanie po stokach jest wiele. Najważniejszym celem ich wszystkich jest jednak to samo – wzmocnienie mięśni nóg i pośladków, poprawa zmysłu równowagi, przygotowanie tułowia i ramion do wzmożonego napięcia.

Oto pięć ćwiczeń które polecają profesjonaliści na całym świecie – nie są łatwe, ale dają ci gwarancję idealnego przygotowania do sezonu zimowego.

1. Skoki

5 najskuteczniejszych ćwiczeń narciarskich

Fot. tinareale.com

To ćwiczenie wspaniale wzmacnia dokładnie te same mięśnie kończyn dolnych, które odpowiadają za naszą wytrzymałość w pozycji narciarskiej.
Stań przed kłodą lub ławeczką wysoką na pół metra. Nogi rozstaw na szerokość ramion. Ugnij kolana i zrób lekki przysiad a następnie wyskocz i wskocz na ławeczkę. Lądując znowu przyjmij pozycję przysiadu. Powtarzaj w 2-3 seriach po 10.

2. Bocianie przysiady

Dalej ćwiczymy mięśnie ud i pośladków…
Weź kijki narciarskie w obie ręce. Stań na jednej nodze, drugą wyprostowaną unieś przed siebie na wysokość kilkunastu centymetrów. Zrób powoli przysiad starając się przednią nogę ustawić wyprostowaną równolegle do podłogi. Cały czas opieraj się na kijkach. Wykonaj 2 serie po 8 powtórzeń na każdą nogę.

3. Ściana

Tym razem zwiększamy mobilność w kostkach co pozwala uniknąć kontuzji i ułatwia zwrotność na stoku.
Stań tyłem do ściany. Plecy i pięty przylegają do ściany. W tej pozycji uginasz nogi i osuwasz się jak najniżej możesz nie odrywając ani pięt ani pleców. Powtarzasz dziesięć razy w dwóch seriach.

4. Twisty

 

5 najskuteczniejszych ćwiczeń narciarskich

Fot. boardworld.com.au

Przy nartach ważna jest także gibkość tułowia i możliwość wykonywania szybkich skrętów. Rozciągamy więc teraz talię…
Połóż się na plecach. Zegnij lewą nogę w kolanie i przełóż ją do boku na wyprostowaną prawą nogą. Umieść lewą stopę za prawy udem. Prawą ręką przyciskaj kolano do podłogi podczas gdy lewą sięgnij jak najdalej w lewą stronę. Wytrzymaj 30 sekund i powtórz na obie strony 10 razy.

5. Ręcznik

I wreszcie szusy, czyli coś czego potrzebuje każdy narciarz. To ćwiczenie wzmocni twoje uda, zwłaszcza ich wewnętrzną stronę i rozluźni biodra.
Stań na podłodze (parkiecie lub kaflach) mając pod jedną stopę ręcznik. Robiąc wydech zepnij mięśnie uda i ruchem ślizgowym oddal nogę z ręcznikiem do boku. Na wdech przyciągnij ją z powrotem. Powtórz piętnaście razy na każdą stronę.