Fot. Fotolia
Senes – co to za roślina?
W lecznictwie stosuje się liście lub owoce senesu, które wykazują działanie przeczyszczające. Senes to nazwa produktu leczniczego powstałego z kilku gatunków krzewów z rodzaju Senna.
W aptece senes można dostać zarówno w postaci tabletek jak i suszonych liści przeznaczonych do zaparzania. Warto jednak wiedzieć, że senes powinien być stosowany jedynie w uciążliwych przypadkach zaparć. Senesu nie wolno stosować przy takich chorobach i dolegliwościach jak:
- gruźlica,
- niewydolność nerek,
- niewydolność układu krążenia,
- stany zapalne jelita grubego,
- hemoroidy.
Senesu nie należy przyjmować w okresie ciąży i karmienia, a także podczas miesiączki.
Czytaj na forum: Uzależnienie od środków przeczyszczających
Dlaczego nie należy stosować senesu dla odchudzania?
1. Senes rozleniwia jelita
Senes pobudza perystaltykę jelit, jednak kiedy zastosujemy go w celach odchudzających, tuż po odstawieniu pojawią się problemy z układem pokarmowym, a konkretnie z jelitami. Jeżeli nie masz zaparć – nie stosuj senesu. W przeciwnym razie będziesz musiała robić to stale, co sprawi, że żadne przyjmowane przez ciebie leki czy suplementy nie będą odpowiednio wchłaniane.
2. Stosowanie senesu może doprowadzić do odwodnienia
Stałe przyjmowanie senesu bez potrzeby skutkuje ostrymi biegunkami, które powodują utratę witamin i cennych składników mineralnych. Może to doprowadzić do odwodnienia organizmu!
3. Uzależnia
Od stosowania środków przeczyszczających można się uzależnić. Przewlekłe stosowanie senesu może doprowadzić do wyniszczenia organizmu.
4. Powoduje bolesne skurcze brzucha
Substancje aktywne zawarte w senesie działają silnie drażniąco na układ pokarmowy.
Pamiętaj – senes możesz stosować tylko w przypadku zaparć. Zazwyczaj działanie przeczyszczające pojawia się szybko i nie wymaga kontynuacji stosowania. Senesu nie należy stosować dłużej niż przez tydzień.
Zobacz także: Ciągle czujesz głód? Tego lepiej nie jedz!