Szczupłe ramiona z jogą

Trzy pozycje jogi czyli recepta na piękne, zgrabne ręce...
/ 21.08.2012 08:08

Nie potrzeba hantli czy skomplikowanych maszyn do fitnessu aby wyrzeźbić smukłe, kobiece bicepsy. Joga wykorzystując ciężar własnego ciała pozwala dzięki kilku prostym ruchom uruchomić mięśnie całej ręki. Co więcej, pozycje nie tylko wzmacniają muskulaturę, ale też wyciągają i tonizują, powodując, że zamiast wzrostu w obwodzie mamy raczej twarde, kształtne ramiona modelki.

Idea ćwiczeń jogi jest oczywiście zupełnie inna niż tradycyjnego fitnessu – zamiast wielokrotnych powtórzeń ruchów z obciążeniem wykonujemy asany próbując wytrwać w danej pozycji jak najdłużej. To wywiera długotrwały napór na określone partie ciała zmuszając mięśnie i stawy do pracy. Różnica polega na tym, że joga zamiast skracać ćwiczone mięśnie, pomaga je upewnić i wydłużyć. Jeśli więc wolisz smukłe kończyny raczej niż ramiona atletki, spróbuj codziennie przez 15 minut wykonywać poniższe trzy asany…

Pozycja psa z głową w dół

Szczupłe ramiona z jogą

1. Rozpocznij na czworakach – kolana dokładnie pod biodrami, ręce rozchylone odrobinę szerzej niż ramiona.
2. Przy wydechu unieś kolana i wyciągnij kość ogonową lekką podkręcając miednicę do siebie. Wyprostuj nogi i wyciągnij pięty zostawiając je na podłodze. Uda powinny być naprężone i lekko zwrócone do siebie.
3. Umocnij ramiona i wciśnij kciuki w podłogę. Ściągnij łopatki i pociągnij je w kierunku kości ogonowej. Głowę trzymaj między ramionami – nie pozwól jej opadać.
4. Utrzymaj tą pozycję 1-3 minuty.

Pozycja deski

Szczupłe ramiona z jogą

1. Z powyższej pozycji przyciągnij tors do podłogi aby ramiona były do niej prostopadłe. Barki powinny znaleźć się nad nadgarstkami, tułów być równoległy do podłogi.
2. Ściągnij łopatki a potem rozluźnij je a uda wypchnij ku sufitowi utrzymują kośc ogonową zwróconą ku podłodze. Unieś głowę tak aby była na linii prostej z szyją i patrz w podłogę.
3. Wytrzymaj w tej pozycji 30 sekund – 1 minutę.

Pozycja kija podpartego w czterech miejscach

Szczupłe ramiona z jogą

1. Z pozycji deski przechodzimy dalej – usztywniamy łopatki i przyciskamy kość ogonową w kierunku pępka.
2. Wydychając powietrze opuszczamy bardzo powoli tułów i nogi kilka centymetrów w dół. Ciało ma być równoległe do podłogi – nie pozwól pupie ciążyć do dołu.
3. Nie pozwól łokciom rozjeżdżać się na strony – mają być po obu stronach tułowia i wskazywać na pięty. Wciśnij kciuki w podłogę, unieś mostek wraz z głową i patrz się do przodu. Wytrzymaj w tej pozycji 10-30 sekund.

Powyższe ćwiczenia zawsze wykonuj w tej sekwencji. Możesz jednak zmieniać tempo – jednego dnia próbuj wytrzymywać w każdej pozycji jak najdłużej; następnego w każdej licz do dziesięciu i wykonaj większą liczbę powtórzeń całej sekwencji. Pamiętaj, że oprócz ramion z tych asan korzysta całe ciało – umacniają się mięśnie brzucha i pleców, rozciągają nogi, poprawia krążenie krwi i samopoczucie.

fot. depositphotos.com