Zadbaj o harmonię z jogą

joga fot. Serwis prasowy
Za oknem coraz częściej pojawia się słońce. Jak wykorzystać pogodę i się wyciszyć? Wprowadź w życie trening jogi!
/ 16.05.2012 10:34
joga fot. Serwis prasowy

Wpływ jogi na zdrowie

O ile trudno zmierzyć efekty działania jogi na umysł, to jej wpływ na zdrowie człowieka został potwierdzony naukowo. Dzięki regularnej praktyce oddziałujemy na cały organizm i poprawiamy kondycję, odporność, wagę, a nawet stan układu krążenia. Ćwiczenia pomogą również w przypadku lęków, nerwic, depresji i przewlekłego stresu – joga ma zbawienny wpływ na stan układu nerwowego.

Joga i sekret długowieczności

Mówi się też, że joga stanowi bramę do długowieczności. Podczas ćwiczeń każda komórka zostaje dotleniona i zmobilizowana do aktywności, dzięki czemu proces ich starzenia zwalnia.

Jak zacząć

Jogę może ćwiczyć każdy, ponieważ ćwiczenia i style są bardzo zróżnicowane – od podstawowych, do coraz bardziej skomplikowanych, niemal akrobatycznych form. Dlatego jogę mogą praktykować osoby w każdym wieku i stopniu sprawności fizycznej. Ważne, aby w czasie nauki korzystać z pomocy wykwalifikowanego nauczyciela, który stopniowo wprowadzi nas w świat asan.

Najbardziej popularne style Jogi


Astanga
Jest to najbardziej dynamiczna i zarazem jedna z najbardziej wymagających form Hatha Jogi. Jej cechą charakterystyczną są płynne przejścia między asanami (danymi pozycjami), które z kolei ułożone są w stałe serie. Asany wykonywane są w określonej kolejności tworząc układ choreograficzny. Jest ich sześć i są uszeregowane od najprostszego do najtrudniejszego. Synchronizacja ruchu z oddechem jest tu rzeczą kluczową. Do zalet tego rodzaju Jogi zaliczyć można zwiększenie elastyczności ciała, poprawę nastroju i przeciwdziałanie bólom pleców. Nie jest to jednak najlepszy wybór dla osób cierpiących na dolegliwości kolan.

Iyengar
W tym stylu kładzie się wielki nacisk na precyzję poszczególnych asan. Ważne jest również bezpieczeństwo ich wykonania. Stąd charakterystyczną cechą tej metody jest używanie pomocy, jak np. koce, liny, klocki, paski, krzesła itp. Dzięki temu pewne pozycje stają się dostępne dla tych, którym może brakować jeszcze siły czy elastyczności. Zaczyna się od asan stojących, aby zwiększyć równowagę, następnie przechodzi się do bardziej zaawansowanych.

Po opanowaniu podstawowych pozycji następuje nauka technik oddechowych. Metoda Iyengara rozwija siłę, wytrwałość, elastyczność i koncentrację, kładąc nacisk na precyzję w praktyce. Jest przy tym tak skonstruowana, aby umożliwić naukę adeptowi na każdym poziomie. Joga Iyengara, w przeciwieństwie do Astangi, zaleca pozostawanie w pozycjach przez długi czas. To idealny wybór dla początkujących i osób z urazami kręgosłupa i innymi problemami zdrowotnymi.

Joga Kundalini wg przekazu Yogi Bhajana
To coraz bardziej popularna, prosta technika, która może być stosowana przez każdego, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Jej elementami są techniki oddechowe, asany, mantry i medytacje. Dzięki ich wykorzystaniu zyskujemy narzędzie do pracy zarówno z ciałem, jak i umysłem. Podniesienie tej energii integruje ciało, umysł i duszę.

Joga Kundalini jest jedną z najdelikatniejszych i najmniej wymagających fizycznie metod jogi. Asany i dynamiczne ćwiczenia koncentrują się przede wszystkim na wspomaganiu kręgosłupa. Joga Kundalini jest idealna dla osób zainteresowanych zarówno aspektami fizycznymi, jak i duchową stroną jogi.
Tagi: joga

Redakcja poleca

REKLAMA