O co chodzi w petanque?
Petanque - inaczej nazywane bulami - to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu na świecie, głównie ze względu na rozwiniętą formę rekreacyjną oraz proste zasady gry. Sport ten może uprawiać każdy niezależnie wieku i miejsca, w którym znajduje się zawodnik. Wystarczy wziąć bule w ręce, wyjść na dwór i dobrze się bawić!Czym zawdzięcza swoją popularność?
Jest to jedna z nielicznych dyscyplin sportowo-rekreacyjnych, gdzie jak równy z równym babcia może zagrać z wnuczką, mama z synem, a ojciec z córką. Nie dziwi też widok grona przyjaciół rzucających bule w parku, przegryzających w międzyczasie piknikowe przekąski. Jedyne, czego potrzebujemy, to zestaw kul do grania oraz odrobina precyzji.Gdzie pierwszy raz rzucono kulą?
Petanque znana jest już od ponad 100 lat, a jej nazwa wywodzi się z prowansalskiego wyrażenia ped tanco, czyli stopy razem. Przywędrowała do nas z południowej Francji, a dokładnie z Prowansji, gdzie po raz pierwszy w taką jej wersję, jaką znamy dzisiaj, zagrano w 1907 roku. Co ciekawe, pierwsze bule były wykonane z drewna i obijane dookoła gwoździami. Dopiero w 1930 roku używać bul ze stali. I tak zostało do dzisiaj.Bule - gdzie najpopularniejsze?
Bule cieszą się ogromną popularnością w Belgii, Holandii, Tajlandii czy Niemczech. Największą jednak popularność zyskały w swojej ojczyźnie, Francji, gdzie metalowymi kulami rzuca ponad 300 tys. osób. Ukochany przez Francuzki dom mody Hermès, w dowód miłości do gry w petanque, zaprojektował specjalną serię poduszek pod bule.Zasady gry w petanque
W petanque można grać w dwie, trzy, cztery, a nawet w sześć osób – wszystko zależy od rodzaju rozgrywki, jaką chcemy podjąć. Gra powinna toczyć się na utwardzonej powierzchni o wymiarach 15x4 m. Oczywiście na potrzeby gry rekreacyjnej boisko może być większe lub mniejsze.Zadaniem każdego zawodnika jest rzucenie z wytyczonego okręgu buli w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki, zwanej po francusku cochonnet, a po polsku świnką. Gra składa się z kilku rozgrywek, czyli okresów od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli.
Grę wygrywa osoba bądź zespół, którzy jako pierwsi osiągną wynik 13 punktów.
Skąd Petanque w Polsce?
Do Polski metalowe kule przywieziono w latach siedemdziesiątych XX wieku. Dopiero w 2002 roku utworzono Polską Federację Petanque, która zrzesza blisko tysiąc licencjonowanych graczy z 28 klubów z całej Polski. Szacuje się, że rekreacyjnie kulami rzuca kilkanaście tysięcy osób. W naszym kraju co roku odbywa się około 80 turniejów różnej rangi – od Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, aż po turnieje okazyjne. Najbliższe już 14 września podczas 21. Otwartych Mistrzostw Wrocławia w petanque Crédit Agricole Cup.
napisane na podstawie informacji prasowej Credit Agricole Bank Polska