Kask i kapok na wyposażeniu kitesurfingowca

Używanie kasku i kapoka podczas pływania na kitesurfingu to indywidualna sprawa każdego, kto uprawia ten sport. Jednak w niektórych przypadkach, kask i kapok są szczególnie zalecane.
/ 21.07.2009 11:52

Kitesurfing

Fot. Fotolia

Jeszcze kilka lat temu wspomnienie o fakcie zakładania kasku podczas rowerowych przejażdżek, czy szusowania po stokach wywoływały w Polakach co najwyżej uśmiechy politowania. Dziś wstydem jest demonstrować swoją lekkomyślność i zjeżdżać na nartach bez kasku, czy poruszać się bez kasku na rowerze.

Kodeks bezpieczeństwa nie jest obcy również kitesurferom i choć na forach można znaleźć wciąż wiele wypowiedzi lekceważących przydatność kasku na „kajcie” coraz bardziej widoczne są argumenty za zakładaniem kasku przy okazji halsowania.

Zobacz także: Jak wybrać trapez, linki i drążek sterujący do kitesurfingu?

Przed czym uchroni kitesurfera kask?

Sceptycy zwracają uwagę, że osoby pływające daleko od brzegu nie muszą zakładać kasków, bo w razie upadku, o miękką wodę głowy się nie rozbije.

Rozumowanie jest błędne, bo nie tylko osoby pływające w okolicach brzegu są narażone na kontakt z twardym podłożem. Także na środku otwartego akwenu może dojść do zderzenia z innym kitesurferem, czy do wypadku, w wyniku którego dojdzie do uderzenia twardym elementem sprzętu. Co więcej możemy uderzyć w boję, czy inne napotkane, pływające w wodzie przedmioty.

Dlatego bez względu na to, w której części akwenu pływamy warto zawsze zakładać kask podczas uprawiania kitesurfingu.

Po co kitesurferom kapoki?

Wielu początkujących kitesurferów myli rolę jaką spełniać ma kapok z rolą jaką pełni pianka. Co prawda pianka wspomaga wyporność i odrobinę ułatwia utrzymywanie ciała na powierzchni wody, ale pełni przede wszystkim funkcję ocieplającą.

To właśnie kapok jest odpowiedzialny za utrzymywanie ciała na powierzchni wody oraz (w zależności od modelu) na ustawianie sylwetki w taki sposób, by głowa zawsze była nad wodą.

Stosowanie kapoka ma sens nie tylko w przypadku osób, które nie opanowały w stopniu doskonałym techniki pływania lecz również w przypadku bardzo zaawansowanych kitesurferów, którzy wykonując skomplikowane ewolucje są narażeni na groźne wypadki.

Tekst: Stefan H. Gembala

Redakcja poleca

REKLAMA