jak przygotować rower do zimy - o tym musisz pamiętać

jak przygotować rower do zimy - o tym musisz pamiętać fot. Fotolia
Sprawdź, o czym musisz pamiętać, by jazda rowerem zimą nie przyniosła szkód - ani materialnych ani zdrowotnych!
/ 14.11.2013 12:40
jak przygotować rower do zimy - o tym musisz pamiętać fot. Fotolia
Woda, błoto pośniegowe i sól są najczęstszymi przyczynami uszkodzenia i korozji rowerów. Co zrobić, żeby właściwie przygotować rower do jazdy poza sezonem?

1. Błotniki

Błotniki to absolutna podstawa! Nie wszystkie sprawdzą się przy zalegającej na drogach brei. Dobrze jest zainwestować w dłuższe, najlepiej metalowe błotniki osłaniające dużą część obwodu koła. Ich zamontowanie może sprawiać więcej problemów niż montaż standardowych  plastikowych błotników. Wówczas warto skorzystać z pomocy mechanika.

2. Opony

Te z kolcami sprawdzą się wyłącznie na ubitym śniegu i lodzie – na suchym gruncie będą jedynie przeszkadzać, zwiększając opór toczenia kół. Zanim więc zamienisz „opony letnie na zimowe” zastanów się, czy rzeczywiście będziesz jeździć w ekstremalnych warunkach pogodowych i czy taki sprzęt się przyda. Aby zwiększyć przyczepność zwykłych opon, napompuj je mniejszym ciśnieniem niż zwykle.

3. Łańcuch

O ile nie jest zabudowany warto regularnie, najlepiej po każdej przejażdżce, smarować go gęstymi olejkami lub oliwką. Ta część roweru jest bowiem najbardziej narażona na rdzewienie i zniszczenia. Od czasu do czasu nie zaszkodzi też nasmarować łożysk, piast i kółek w tylnej przerzutce.

4. Hamulce

Użytkownicy rowerów z hamulcami tarczowymi nie powinni mieć zimą żadnych problemów – działają niezależnie od pogody. W przypadku pozostałych typów hamulców, bardzo ważne jest dbanie o stan klocków i okładzin hamulcowych. W trudnych warunkach pogodowych zużywają się bardzo szybko, zwłaszcza w hamulcach typu V-break.

5. Pancerze i linki

Woda i błoto potrafią skutecznie unieruchomić hamulce i przerzutki. Warto więc ochronić je pancerzami, aby zapobiec wlewaniu się wody i rdzewieniu tych elementów.

6. Przechowanie roweru

Im bardziej suche i osłonięte miejsce przechowania roweru, tym lepiej. Piwnica czy garaż nadadzą się idealnie, natomiast pod żadnym pozorem nie przechowuj roweru na balkonie lub tarasie.

napisane na podstawie materiałów prasowych Wygodnyrower.pl

Redakcja poleca

REKLAMA