Czy wiesz jak znaleźć wodę - survival

Zgodnie z zasadami sztuki przetrwania, stosowanych m. in. przez żołnierzy służb specjalnych na całym świecie, pozyskiwanie wody na bezludnym terenie, w którym jesteśmy dłuższy czas, zdani na siebie, jest najważniejszą czynnością. Bez jedzenia da się przeżyć kilka tygodni - bez wody umiera się po kilku dniach. Jak rozpocząć jej poszukiwania?
/ 25.05.2010 13:02

Na źródło wody, znajdujące się w pobliżu, mogą wskazywać: ptaki, które mogą gromadzić się wokół zbiorników wodnych (są jednak ptaki wodne, które mogą się bez nich obejść), zwierzęta (roślinożerne będą poszukiwać zbiorników wodnych, a mięsożerne pozyskują płyny ze swoich ofiar), ślady zwierząt (mogą prowadzić do wodopoju), owady (zwłaszcza pszczoły i mrówki), bujna roślinność - soczysta trawa, różne gatunki roślin, strużki wody na skałach, szczeliny w skałach pokryte ptasimi odchodami (może to znaczyć, że wewnątrz jest zbiornik, z którego skorzystasz za pomocą słomki). Woda może również występować wzdłuż zbocza na dnie doliny – należy je przekopać.

Znalezioną wodę należy, po zaczerpnięciu do pojemnika, oczyścić. Używa się do tego celu tabletek do odkażania wody (1 do wody przejrzystej, 2 do mętnej) lub 5 kropli 2-procentowej jodyny, a 10 do wody mętnej lub zimnej. Można też przegotować wodę przez 10 minut.

Woda jest skażona i niezdatna do użytku, jeśli powierzchnia się pieni, jeśli woda jest zabarwiona, ma silny zapach, pęcherzyki powietrza, a zbiornika wodnego nie otacza zdrowa roślinność.

Aby zminimalizować straty wody z organizmu, należy zminimalizować wysiłek fizyczny. W przypadku, gdy znajdujemy się na terenie o wysokiej temperaturze powietrza, pod żadnym pozorem nie rozbierajmy się – pozostanie w ubraniu ochłodzi pot i nie zwiększy temperatury ciała. Należy również pamiętać o jasnych kolorach ubioru, które odbiją światło.

Redakcja poleca

REKLAMA