Uważnie dobierajmy sprzęt!

Czy masz dobrze dobrane narty?

Narty powinny być dobra do indywidualnego stylu jazdy i umiejętności narciarza. Do wyboru są narty typu allround, allmountain, race, reestyle i freeride. Jakie narty pasują do twojego stylu jazdy? Sprawdź koniecznie zanim wyruszysz na stok!
/ 22.01.2012 21:19
Uważnie dobierajmy sprzęt!

Różnorodność modeli nart na ryku sprawia, że każdy ma szansę znaleźć idealne narty dla siebie. Jednak z drugiej strony utrudnia to wybór osobom, które w tematyce sprzętu narciarskiego są laikami. Jak więc określić, jakie narty pasują do naszego stylu jazdy i w ogóle jaki styl jazdy preferujemy?

Określ swój styl jazdy

Jeśli nie potrafisz od razu odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, najlepiej przetestuj na stoku kilka typów nart i wybierz te, w których czujesz się najlepiej. Tu z pomocą przychodzą wypożyczalnie sprzętu narciarskiego – każdego dnia wypożycz inny model nart i wypróbuj je na stoku. Dla ułatwienia podpowiemy, że jeżeli jesteś początkującym narciarzem, od razu możesz wykluczyć nart typu race oraz freestylowe i freeride’owe – to modele przeznaczone dla zaawansowanych i kochających ekstremalne doznania narciarzy.

Zobacz także: Nowości sprzętowe na sezon narciarski 2011/2012

Narty dla początkujących

Zjazdówki dla początkujących mają w swojej ofercie prawie wszyscy wiodący producenci sprzętu narciarskiego. Ich charakterystyczną cechą jest prosta konstrukcja, opływowy kształt (skręcają przy minimalnym nakładzie sił), duża elastyczność, dobra amortyzacja, krótkie ślizgi i odpowiednio taliowane boki, które uniemożliwiają osiągania dużych prędkości podczas jazdy na wprost. Mają zbliżone parametry i są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się w prawie wszystkich warunkach. Są to narty typu allround i allmountain. Początkujący powinni zaś wystrzegać się nart typu race, freestyle i freeride. Długość nart dla początkujących powinna być krótkie (zazwyczaj wzrost -10 cm), by promień skrętu był mniejszy.

Zobacz także: Jakie narty dla dziecka?

Jeśli dopiero uczysz się jeździć, możesz wybrać narty carvingowe. Są to obecnie najpopularniejsze narty wśród osób rozpoczynających jazdę. Są krótsze niż zwykłe narty i odpowiednio talkowane (posiadają wcięcia pod wiązaniami), dzięki czemu łatwiej się w nich skręca. Narciarz nie musi zwalniać podczas skrętu, gdyż taliowanie nart umożliwia jazdę na ich krawędziach i tym samym wchodzenie w zakręty bez utraty prędkości.

Narty dla średnio zaawansowanych

Po kilku sezonach jazdy, gdy całkiem przyzwoicie radzisz sobie na stoku, krótkie zjazdówki powinieneś wymienić na narty dopasowane do swojej techniki jazdy i warunków, w których zamierzasz jeździć. Przede wszystkim pomyśl, na jakim podłożu lubisz jeździć – utwardzanych trasach, często pokrytych lodem czy też miękkim puchu poza trasami; w jaki sposób prowadzisz narty – często krawędziujesz i prowadzisz je krótkimi, ciętymi skrętami czy wolisz spokojną jazdę z dłuższymi łukami.

Jeżeli chcesz jeździć po twardym podłożu, odpowiednie będą narty typu allround. Mogą mieć charakter bardziej slalomowy lub zjazdowy w zależności od tego jak jaką długość skrętu preferujesz. Do ostrych, krótkich skrętów wybierz narty krótkie (ok. 160-165 cm) i krótkim promieniu skrętu wynoszącym (ok. 12 m) z grupy allround. Z szerszymi łukami poradzą sobie bardziej narty typu allmountain – są bardziej uniwersalne, mniej elastyczne i lepiej wykrawędziowane, dzięki czemu radzą sobie na trudniejszym podłożu lub na muldach. To właśnie narty allmountain cieszą się największą popularnością wśród średniozaawansowanych narciarzy.

Zobacz także: Jak się ubrać na narty?

Do jazdy po trasach nieratrakowanych, na których zalega gruba, miękka warstwa puchu, odpowiednie będą narty freeride'owe. Deski tego typu są szersze niż narty z grupy allmountain, inaczej taliowane i bardziej elastyczne.

Jeśli zwykłe zjazdy wydają ci się nudne i wolisz spróbować czegoś bardziej ekscytującego, np. freestylowych ewolucji na nartach w snowparkach, powinieneś wybrać narty typu freestyle. Deski freestylowe posiadają tzw. twin tipy, czyli ślizgi z zagiętą do góry piętką i dziobem, dzięki czemu możliwa jest jazda zarówno w przód jak i w tył. Przydaje się to zwłaszcza w ewolucjach wykonywanych w half-pipe’ach,

Narty dla zaawansowanych

Zaawansowanym narciarzom trudno jest cokolwiek doradzać. Po latach jazdy na nartach w różnych warunkach sami wiedzą, jaki typ nart jest dla nich odpowiedni. Większość narciarzy o wysokich umiejętnościach wybiera narty typu race. W zależności od tego jaki rodzaj zjazdu preferują – slalomowe (dobre na stromych stokach) czy też gigantowi (do długich skrętów z dużą prędkością). „Rejsy” są najbardziej stabilnymi, ciężkimi i sztywnymi nartami, o doskonałym krawędziowaniu, co zapewnia szybką i agresywną jazdę po twardym podłożu.

Zobacz także: Narty dla kobiet - czym się różnią od męskich?

Jeśli preferujesz szybką jazdę, wybierz narty twarde, ale trzeba pamiętać, że wymagają one użycia większej siły do sterowania niż narty miękkie. Narciarze zaawansowani powinni wybierać narty o długości równej wzrostowi lub 5-10 cm dłuższe.