Ćwiczenia rozluźniające - 3 propozycje fot. Fotolia

Ćwiczenia rozluźniające - 3 propozycje

Chcesz odreagować stres? Wystarczą 3 ćwiczenia, na które potrzebujesz 5 minut. Zobacz, jak przeprowadzić taki trening!
Agata Bernaciak / 15.06.2018 14:19
Ćwiczenia rozluźniające - 3 propozycje fot. Fotolia

Gimnastyka to doskonała terapia uspokajająca. W trakcie wysiłku twój organizm wytwarza endorfiny, które poprawiają samopoczucie i relaksują. Wystarczy dosłownie 5 minut, by uporać się ze zmęczeniem i stresem.

Ćwiczenia zrób po każdej godzinie pracy albo przynajmniej 2 razy dziennie. Tak jak Chińczycy, którzy na tyle docenili ich odprężające działanie, że wprowadzili w ciągu dnia pracy dwie obowiązkowe przerwy na gimnastykę. Dzięki takiemu relaksowi, znajdziesz siłę do dalszych obowiązków!

Ćwiczenie nr 1 - Energiczne odprężenie

Stań prosto, stopy blisko siebie. Dłonie oprzyj na biodrach. Prawe kolano unieś jak najwyżej potrafisz, a następnie postaw stopę na podłodze. Teraz unieś w ten sam sposób lewe kolano, a potem postaw nogę na podłodze. W szybkim tempie powtórz ćwiczenie po 20 razy na każdą nogę. Chodzenie relaksuje mięśnie, dlatego zapewnia ich rozluźnienie, a w efekcie spadek poziomu stresu.

Ćwiczenie nr 2 - Szybki relaks

Siedząc prosto na krześle, powoli i ostrożnie wykonaj ciałem skręt w prawo, tak daleko jak możesz, próbując chwycić oparcie. Następnie powtórz tę czynność, wykonując skręt ciała w lewo. Wróć do pozycji wyjściowej i rozluźnij się. Następnie powoli i spokojnie kręć głową w różne strony, głęboko przy tym oddychając. Wyciągnij ręce nad głowę tak, jakbyś wspinała się po drabinie. Wytrzymaj ok. 10 sekund.

Ćwiczenie nr 3 - Strząsanie napięcia

Stań prosto, ręce opuść wzdłuż tułowia. Zaciśnij pięści, podnieś barki i ramiona do góry, jednocześnie wciągając nosem powietrze. Zatrzymaj je na chwilę, po czym energicznie strząśnij ramiona w dół, jednocześnie rozluźniając pięści i wydychając głośno powietrze ustami. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie.


napisane na podstawie tekstu autorstwa Wiktorii Stasiowskiej, opublikowanego w magazynie Vita