Gadżety biegacza – co się przyda do biegania?

bieg, bieganie, sport, ruch, aktywność fizyczna/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia
Odpowiedni strój, buty i skarpetki, zegarek z pulsometrem i GPS-em – jakie akcesoria i gadżety przydadzą się w trakcie biegania?
/ 14.08.2018 16:27
bieg, bieganie, sport, ruch, aktywność fizyczna/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Niektórzy biegają, aby zrzucić kilka niepotrzebnych kilogramów, inni poprawiają w ten sposób swoją kondycję i samopoczucie. Jest to idealny sposób spędzania wolnego czasu, który przy okazji poprawia naszą witalność i dodaje energii.

Pierwsza zasada: odpowiedni strój

Nie zapominajmy, że powinniśmy zadbać o odpowiedni strój do treningów, ponieważ ma on niebagatelne znaczenie. Wpływa zarówno na komfort, jak i na efektywność wykonywanych ćwiczeń. Odzież do treningu powinni dokładnie dostosować zarówno profesjonaliści, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z runningiem. Nieodpowiednio dobrana może spowodować otarcia i dyskomfort. Ubranie powinno być wygodne i nie krępować ruchów, ale nie może też być zbyt luźne.

Przyjemniej biega się w lekkim i przewiewnym stroju, który ma systemy odprowadzające pot i pozwalające ciału oddychać. Przy wyborze odzieży istotne są warunki atmosferyczne i indywidualne wymagania biegacza. Podczas niekorzystnej pogody warto założyć wodoszczelną i jednocześnie szybkoschnącą odzież, która uchroni nas przed wiatrem i pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Nie zapominajmy o czapce czy opaskach na głowę lub nadgarstek, które wchłaniają pot.

Sprawdź te spodnie dresowe do biegania!

Najważniejsze są buty

Obuwie jest najważniejszym elementem stroju biegacza, ponieważ wpływa nie tylko na osiągane wyniki, ale także na zdrowie i bezpieczeństwo. Bez względu na to ile kilometrów pokonujemy, ważne, aby zapewnić stopom odpowiedni komfort i ochronę.

Szczególną uwagę należy zwrócić na systemy amortyzacji, stabilizacji i odpowiednią cyrkulację powietrza. Wtedy nasze bieganie będzie efektywne, a przy tym zapewni maksimum satysfakcji. Gdy zaczynamy biegać, powinniśmy określić typ swojej stopy, rodzaj podłoża po jakim będziemy biegać oraz dobrać obuwie przeznaczone specjalnie dla nas.

Jak uprawiać chód sportowy? Wywiad z Agnieszką Dygacz

Akcesoria biegowe

Strój do biegania warto uzupełnić o wielofunkcyjne gadżety, które usprawnią i ułatwią treningi. Przy wyborze akcesoriów biegowych najważniejsze jest, aby spełniały one nasze potrzeby oraz dopasowane były do pory roku. Nie tylko urozmaicają bieganie, ale pozwolą także osiągać lepsze wyniki, a przede wszystkim wyróżniają nas w tłumie biegaczy.

Najważniejszym dodatkiem są skarpetki,które są wyprodukowane z włókien syntetycznych lub naturalnych jak np. wełna merino. Bardzo ważną ich funkcją jest odprowadzanie wilgoci i absorpcja wstrząsów. Dobrze jest też posiadać zegarek z pulsometrem i GPS-em. Zarówno zegarki, jak i dodatki do suplementacji czy kompresji podnoszą nasze możliwości podczas biegu.

Przy wyborze urządzeń elektronicznych najważniejsze są takie parametry jak pomiar pulsu, dokładność GPS, możliwość ustawiania stref tętna, a także programowanie i monitoring treningów.

Tak przygotowani do biegania możemy spokojnie skupić się na treningu.

Nie masz sił na maraton - idź na spacer

Redakcja poleca

REKLAMA