Gotowe na wszystko

Zachwycający mariaż czarnej komedii z operą mydlaną.
/ 16.03.2006 16:57
Po wyemitowaniu przez amerykańską telewizję ABC pierwszego sezonu "Desperate Housewives", czyli w wersji polskiej "Gotowych na wszystko", stało się jasne, że narodził się kolejny kultowy serial. W Polsce oglądamy go w telewizji Polsat w każdy czwartek o godzinie 21.15.

Serial jest przez swoich fanów traktowany tak samo, jak nominowane do Oscarów produkcje kinowe, a przez producentów z równie wielkim zaangażowaniem jak najlepsze hollywoodzkie filmy. W niczym nie przypomina taśmowych produkcji. Aktorzy są doskonali, ujęcia momentami jak z awangardowych sesji, a scenografie perfekcyjne. Scenarzyści pracują bez wytchnienia nad tym, by każdy następny odcinek usatysfakcjonował ponad 20 milionów widzów, w tym dwie najsłynniejsze wielbicielki "Gotowych na wszystko" - królową amerykańskiego talk-show Oprah Winfrey i prezydentową Laurę Bush. Kolejne sezony serii sprzedają się jak świeże bułeczki, podobnie zresztą jak mnóstwo gadżetów dla fanów - od fartuchów i rękawic kuchennych, poprzez szlafroki, po gry komputerowe.

Czas na serial
Pierwszą megaprodukcją serialową była bez wątpienia kręcona w latach 80. "Dynastia". Jednak nawet najwytrwalsi fani rozgrywek dobrej blondynki Lindy Evans i bardzo złej brunetki Joan Collins na tle wielu innych bardzo zawiłych rodzinnych perypetii Carringtonów mieli pełną świadomość, że oglądają tylko bardzo dopracowany kicz. Mimo ogromnych kosztów ponoszonych na produkcję serialu, nie można było porównywać go do ambitnych filmów kinowych.

Dopiero w latach 90. pojawiły się seriale, które mogliby też docenić wielbiciele dobrego kina. Doskonałym przykładem była inteligentna i zabawna opowieść o młodej bostońskiej prawniczce "Ally McBeal" z Calistą Flockhart w roli głównej. O niej się mówiło, i to nie tylko w rubrykach plotkarskich. Stała się gwiazdą na miarę popularnych kinowych aktorek i wzorem dla wielu kobiet. Znalazła się na okładkach tak prestiżowych magazynów, jak "Harper's Bazaar", "InStyle" czy "George". Z nią właśnie związał się jeden z najbardziej cenionych amerykańskich aktorów Harrison Ford.

Później przyszedł czas na "Przyjaciół", "Sześć stóp pod ziemią" czy "Rodzinę Soprano". Serial ostatecznie przestał być gatunkiem drugiej kategorii.

Wokół tajemnicy
"Gotowe na wszystko"
to opowieść o pięciu kobietach po trzydziestce, przyjaciółkach i gospodyniach domowych, których życie nie jest tak sielskie, na jakie wygląda. Każda z nich ma swój sekret, który z biegiem czasu poznajemy.

Idylla z czołówki pierwszego odcinka - uporządkowana uliczka, piękne latarnie i wystrzyżone trawniki - pęka, zanim zdążyliśmy na dobre w nią uwierzyć, kiedy Mary Alice Young, doskonała gospodyni domowa, strzela sobie w głowę w pięknym, oczywiście wysprzątanym domu. Później spotkamy ją we wspomnieniach bohaterek i jako narratorkę serialowej opowieści. Z zaświatów lepiej widać, co skrywa spokojne amerykańskie przedmieście.

Nastrój filmu nie jest jednak mroczny czy przygnębiający. Scenarzyści sprawnie wpletli w dramatyczną chwilami historię elementy komediowe. Żartują z wad bohaterek, z ich perypetii miłosnych, sięgają też po farsowe gagi z udziałem trzech upiornych chłopców, zdolnych do pomalowania szkolnej koleżanki na niebiesko.

Życie po serialu
Od czasu gdy serial "Gotowe na wszystko" zaczął bić rekordy oglądalności, grające w nim aktorki z nieznanych telewizyjnych gwiazdeczek stały się wielkimi gwiazdami. W maju tego roku wystąpiły na okładce prestiżowego magazynu "Vanity Fair" - pięć seksownych kobiet na tle basenu w eksponujących ciało sukienkach i kostiumach kąpielowych. Miliony ludzi na całym świecie oszalały na ich punkcie. Najwyższa pora, abyśmy i my poznali je bliżej.

A jak recenzuje serial prasa?
Variety:
Zachwycający mariaż czarnej komedii z operą mydlaną. Dzięki brawurowej grze sześciu pięknych aktorek telewizja ABC odbudowała swój prymat w kategorii sitcomów i stała się jedną z najczęściej oglądanych stacji amerykańskich.

US Today: „Gotowe na wszystko" to nowatorski, oryginalny serial, odpowiedź na nieme modlitwy znudzonych telewizją widzów. Dzięki temu serialowi prowincjonalne życie, które dotąd wydawało się nudne, nabrało barwy i wyrazu. W ciągu jednej godziny dostajesz tu wszystko: potężną dawkę seksu, tajemnicy i satyry”.

The New York Times: Dzięki dojrzałym uczuciom, przeżywanym przez bohaterki "Gotowych na wszystko", serial może nawet pobić rekordy oglądalności "Seksu w wielkim mieście”.

Przekrój: To film świetnie zrobiony, bardzo zgrabnie mieszający gatunki: od opery mydlanej, poprzez kryminał, film obyczajowy i dramat po komedię.


Od lewej: Marcia Cross, Felicity Huffman, Teri Hatcher, Eva Longoria, NicoletteSheridan i Brenda Strong.


Maja Handke, Bartek Michalec
Fot. TOUCHSTONE TELEVISION/POLSAT