Wolna miłość w PRL

kobieta, pończochy, seks
Jak poznać arkana sztuki miłosnej, kiedy władza nie popiera „seksualnej rewolucji”? Nowy program o seksie!
/ 14.05.2010 15:53
kobieta, pończochy, seks
PRL większości z nas kojarzy się z szarzyzną i niekończącymi się kolejkami w sklepach. W ponurych latach Polski Ludowej seksualność człowieka była tematem tabu. Moralność socjalistyczna ją ignorowała, ale co robili młodzi? Jak ludzie przeżywali swoje pierwsze miłości i odkrywanie cielesności? Skąd czerpali wiedzę? Jak wyglądał seks i jakie metody antykoncepcyjne stosowali młodzi ludzie w tamtych latach?

Odkryjemy lata 50., kiedy jedynym dostępnym szerszej publiczności artystycznym ujęciem miłości są piosenki o lekkim zabarwieniu erotycznym w Kabarecie Starszych Panów lub publikowane w Szpilkach swawolne fraszki Sztaudyngera. Władza, której sztandarowym działaniem jest efektowne wprowadzanie w życie założeń planu sześcioletniego, nie „marnuje czasu” na edukację seksualną młodzieży – publikacji na temat antykoncepcji, jak i samych środków antykoncepcyjnych jest jak na lekarstwo.

Zajrzymy do życia Polaków w latach 60., kiedy zaczęły się już pokazywać pierwsze, na początek nieśmiałe, rozbierane sceny w polskich kinach, pierwsze podręczniki dotyczące seksu oraz, nieliczne jeszcze, rubryki z seksualnymi poradami w kobiecych pismach.

Zobaczymy moment prawdziwego, seksualnego boomu w latach 70., kiedy w Polsce wybucha, tłumiona wiele lat przez socjalistyczną władzę, seksualna rewolucja. Prawdziwym bestsellerem staje się, wydana w 1978 roku, „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej – sprzedana w ponad 7 milionach egzemplarzy. W tym okresie rewolucję przechodzi też polskie kino – w filmie Romana Załuskiego „Anatomia miłości” pojawia się pierwsza odważna scena miłosna.

W kolejnej dekadzie sytuacja polityczna była bardzo trudna, politycy nie mieli już czasu na wtrącanie się w sprawy obyczajowe. Do szkół wprowadzono obligatoryjny przedmiot „Przysposobienie do życia w rodzinie”. W filmie pojawiało się coraz więcej nagości (tu przełomem była oczywiście „Seksmisja” Juliusza Machulskiego z 1983 roku, czy scena w jeziorze nagiej Katarzyny Figury w „Pociągu do Hollywood” w reż. Radosława Piwowarskiego). W sztuce nagość przestała być celem samym w sobie. Grupa artystyczna Łódź Kaliska wykorzystuje pełen negliż jako narzędzie wyrafinowanej prowokacji. Fascynująca seria Wolna miłość w PRL pokaże nam, jak Polacy rozwijali swą seksualną świadomość w komunistycznej rzeczywistości. O swoich doświadczeniach związanych z miłością i seksem opowiedzą gwiazdy tamtych lat – ikony polskiej sztuki, kultury i nauki. Dowiemy się, jakim przełomem było wydanie pierwszego podręcznika dotyczącego sztuki kochania przez Michalinę Wisłocką oraz pokaz filmu z pierwszymi odważnymi scenami miłosnymi. Przyjrzymy się powolnemu procesowi kształtowania się seksualnej świadomości naszych rodaków w Polsce Ludowej.

Premiera: sobota, 15 maja, godz. 18:00 i 18:30 na Discovery Travel & Living

Kolejne odcinki:
soboty, godz. 18:00 i 18:30
Tagi: seks

Redakcja poleca

REKLAMA