Gdy jesteś wrażliwa na zmianę pogody

Wpływ aury na samopoczucie odczuwa 60 proc. z nas. Sprawdź, jak można sobie poradzić ze zmianami pogody.

fot. Dreamstime

Na nasz organizm oddziałuje wiele czynników związanych z warunkami atmosferycznymi: temperatura powietrza, jego wilgotność i jonizacja, ciśnienie atmosferyczne, wiejący wiatr. Ból głowy, łamanie w kościach i szum w uszach nie muszą być objawem jakiegoś schorzenia, lecz zbliżających się zmian pogody. Po prostu organizm z trudem dostosowuje się do pogarszających się warunków. Jedni odczuwają te dolegliwości w niewielkim stopniu, inni natomiast bardzo silnie. Osoby szczególnie wrażliwe na zmianę pogody to meteopaci. Co drugi Polak należy do ich grona. Niektórzy traktują ich jak hipochondryków. Niesłusznie. Oni naprawdę cierpią, są „chorzy na pogodę”. Jeśli i ty jesteś meteopatką, poznaj sposoby radzenia sobie z dolegliwościami.

Warunki nam nie sprzyjają 
Klimat w naszym kraju zwiększa ryzyko dolegliwości „pogodowych”. Nad Polską ścierają się fronty atmosferyczne, przeżywamy więc dość częste i nagłe załamania aury.
Nie tylko klimat jest winny. Meteopatia to choroba cywilizacyjna, której przyczyną jest nieodpowiedni tryb życia. Sprzyjają jej:
- stres,
- palenie papierosów,
- brak snu,
- zmęczenie.

Na pogodę znacznie silniej reagują mieszkańcy miast (zwłaszcza kobiety). Dlaczego? Przebywają głównie w sztucznym środowisku klimatycznym (zamkniętych pomieszczeniach, często klimatyzowanych), niewiele się ruszają. Z tych powodów ich naturalne mechanizmy przystosowawcze są osłabione.
Szczególnie podatni na zmiany pogodowe są także ludzie starsi, po przebytych operacjach, cierpiący na choroby przewlekłe (np. cukrzycę, astmę), mający niskie ciśnienie krwi. Czynniki te osłabiają odporność organizmu.

Dowiedz się, jak sobie poradzić w określonych warunkach pogodowych:

1. Wyż
Jaka pogoda: Podczas bezwietrznego wyżu panuje ciepła, słoneczna pogoda. Zarówno ciśnienie, jak i temperatura powietrza są dość wysokie.

Jak się czujesz: Słoneczna aura na ogół poprawia samopoczucie. Jednak osoby najbardziej wrażliwe na zmianę pogody mogą być podenerwowane. Spowodowane jest to wzrostem ciśnienia krwi. Trzeba więc nieco je obniżyć.

Co robić: Dobrze podziała szybki marsz oraz ćwiczenia oddechowe. Najlepsza dieta dla osób „pobudzonych” składa się z chudego mięsa, pełnoziarnistego pieczywa, jaj i otrąb. Produkty te zawierają witaminy z grupy B, które łagodzą skutki zdenerwowania. Należy unikać kawy i herbaty, ponieważ działają odwrotnie, czyli pobudzają.

Iwona Janczarek/Pani Domu
Oceń artykuł 4 głosy
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
nick2014.09.21 09:35
kozłek lekarski zmielony. można kupic w aptece za 5 zł paczke. wywar na szklanke 2 łyzeczki. rano przed snem
Gość2012.10.10 10:13
Ja również odczuwam dyskomfort przy zmianie warunków atmosferycznych. Znajoma poleciła mi śledzenie prognozy biometeorologicznej. Z początku w to nie wierzyłam, ale parę razy skorzystałam z prognozy na biometeo.pl i teraz jestem stałym jej użytkownikiem. Mogę się przygotować na ból głowy czy senność.
krycha2012.03.15 13:28
to jest straszna dolegliwość mnie ciągle głowa boli, spać mi się chce, koszmar
Ola2011.09.06 08:58
Moje Drogie już powoli zaczyna się sezon na meteopatię :( mimo upływu lat nadal nie mogę się przyzwyczaić do tego jak mój organizm reaguje na zmiany pogodowe itp. Bardzo ciekawy artykuł, wiele nowych rzeczy się z niego dowiedziałam, znalazłam też inny na portalu menopauza, który również podpowiedział mi co mam robić w takie dni
ichtios2011.07.02 17:33
Persen nie zawiera dziurawca. Deprim tak, ale stosowanie go doraźne nie ma sensu. Hyperycyna musi kumulować się w organizmie przez jakiś czas aby dać efekt terapeutyczny.
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz