Jak zapobiec rakowi

By chronić się przed nowotworami, trzeba zmienić dietę i styl życia. Rozmowa z prof. dr hab. n. med. Markiem Naruszewiczem.

lekarz, pacjent, szpital

Dziś wiemy z całą pewnością, że skłonności do nowotworów dziedziczymy po przodkach. Ale geny to nie wszystko. Okazuje się, że to, czy zachorujemy, zależy od nas samych. Zapytaliśmy więc wybitnego eksperta, co możemy zrobić, by zmniejszyć ryzyko raka.

Panie Profesorze, czy to prawda, że dieta może wpływać na powstawanie nowotworów?

Z pewnością. W żywności znajduje się ogromna ilość substancji, które budują komórki, ale i mogą wywoływać zmiany pronowotworowe. Niektóre z nich pobudzają lub wyłączają poszczególne geny. Zależności te opisuje epigenetyka.

Epigenetyka? Czy to nowa dziedzina nauki?

Tak. Epigenetyka bada wpływ środowiska na nasze geny. Być może pozwoli nam ona wytłumaczyć, dlaczego nie wszystkie kobiety mające identyczne zaburzenia genów BRCA1 i BRCA2 (co zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi) chorują na ten nowotwór. Zresztą naukowcy dość dawno zauważyli, że choroby nowotworowe częściej dotykają mieszkańców rozwiniętych krajów Zachodu niż Azji. Liczba zachorowań na raka w USA i Europie Zachodniej jest dziesięciokrotnie większa niż w Laosie, Tajlandii, Chinach czy Indiach. A przecież mieszkańcy tych krajów też palą papierosy, są narażeni na infekcje wirusowe i bakteryjne, które sprzyjają powstawaniu nowotworów.

Czy można to wytłumaczyć jedynie skłonnościami genetycznymi?

Nie. Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje, naukowcy prowadzili badania porównujące wpływ środowiska na ten sam genom człowieka. Okazało się, że niezależnie od rasy i położenia geograficznego jest on taki sam. Wystarczy, że przeciętny zdrowy Japończyk wyemigrował do Hongkongu lub Stanów Zjednoczonych i przejął zachodni styl życia, a on i jego dzieci będą tak samo narażeni na nowotwory jak rodowici Amerykanie.

Oceń 5,00 / 12 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz