Mięśniaki pod kontrolą

Mięśniaki macicy ma co piąta z nas. Warto je szybko wykryć, a potem... trzymać w ryzach. Dobra wiadomość: operacja nie zawsze jest konieczna!

Mięśniaki macicy to jedna z częstszych chorób kobiecych. Nie wszystkie jej przyczyny są znane. Wiadomo jednak, że do najważniejszych czynników należą skłonności genetyczne i zaburzenia hormonalne (nieprawidłowy poziom estrogenów i progesteronu). To dlatego mięśniaki macicy najczęściej powstają u kobiet między 35. a 50. rokiem życia. Przed okresem dojrzewania mięśniaki są rzadkością. Z kolei w okresie przedmenopauzalnym, kiedy jajniki przestają wytwarzać hormony, nie tworzą się nowe guzy, a już istniejące przestają rosnąć.
Warto wiedzieć. Mięśniaki macicy częściej występują u kobiet, które nie rodziły oraz tych, które miały problemy z zajściem w ciążę.

To nie rak!
Mięśniaki są guzami łagodnymi (niezłośliwymi). Rozwijają się najczęściej z włókien mięśni gładkich – tych samych, z których zbudowana jest macica. Niektóre mięśniaki zawierają także tkankę łączną lub elementy endometrium (błony śluzowej macicy). Najczęściej umiejscowione są w trzonie macicy, rzadziej w jej szyjce.
Warto wiedzieć. Mięśniaki rosną wolno, ale mogą osiągać dość duże rozmiary (niektóre mają wielkość melona lub piłki futbolowej).

Dziwne objawy
Niewielkie mięśniaki przeważnie nie dają o sobie znać. Ale w miarę, jak rosną, mogą pojawiać się różne dolegliwości. Ich rodzaj i nasilenie zależą od wielkości guza i miejsca, w którym on się rozwija.
Warto wiedzieć. U 70 proc. kobiet mięśniaki nie powodują żadnych dolegliwości. Często wykrywane są przez przypadek. Nie ma jednak sensu liczyć na łut szczęścia. O wiele bezpieczniej jest regularnie się badać u ginekologa. Tylko tak można wykryć mięśniaki, kontrolować je i, w razie potrzeby, leczyć.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli:
- twój brzuch wyraźnie się powiększył, mimo że nie utyłaś;
- odczuwasz ból w czasie stosunków;
- pojawiają się krwawienia między menstruacjami;
- miesiączki wydłużyły się albo stały się zbyt obfite;
- oprócz nieprawidłowych okresów nękają cię inne dolegliwości, np. uczucie pełności w dole brzucha, ciągłe parcie na pęcherz, zaparcia, bóle krzyża.

Wiele z wymienionych wyżej objawów w ogóle nie kojarzy się z problemami ginekologicznymi. Zdarza się więc, że kobieta szuka pomocy u wielu specjalistów. A to właśnie ginekolog najszybciej postawi właściwą diagnozę. Zwykle – oprócz standardowego badania – wykonuje przezpochwowe USG. Pozwala ono obejrzeć wnętrze macicy, określić rodzaj i wielkość mięśniaków.
Warto wiedzieć. W przypadku mięśniaków macicy leczenie koncentruje się na eliminowaniu objawów. Mięśniaków, które nie powodują dolegliwości, można nie leczyć. Ale trzeba je regularnie kontrolować. Dlatego kobieta, u której wykryto mięśniaki, powinna co sześć miesięcy zgłaszać się do ginekologa.

Terapia na miarę
Jeśli leczenie jest konieczne, jego rodzaj dobiera się po uwzględnieniu: lokalizacji, wielkości i ilości mięśniaków. Lekarz bierze też pod uwagę wiek pacjentki, jej zdrowie oraz to, czy kobieta planuje mieć dzieci i czy chce zachować narząd rodny.
Warto wiedzieć. Leczenie hormonalne może być przygotowaniem do zabiegu.

Ponieważ rozwój mięśniaków wiąże się z wysokim poziomem estrogenów, w zahamowaniu choroby pomaga obniżenie stężenia tych hormonów za pomocą leków. Terapię taką proponuje się przede wszystkim kobietom młodym. Czasem stosuje się ją po to, by opóźnić operację lub nawet z niej zrezygnować.
Najnowszą metodą leczenia mięśniaków jest embolizacja tętnic. Zabieg polega na wprowadzeniu leku do tętnic macicznych. Lek zamyka naczynia zaopatrujące mięśniak w krew. Guz się zmniejsza – po roku nawet o 90 procent! Embolizację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa ok. 45–60 minut. Wymaga jedno- lub dwudniowego pobytu w szpitalu. Z metody tej mogą korzystać kobiety w wieku rozrodczym. U których mięśniaki mają 5–10 cm średnicy. Przy większych guzach grożą powikłania.
Embolizacji nie można robić w przypadku: mięśniaków uszypułowanych (łączą się z macicą pasmem tkanki), stosowania spirali, w czasie ciąży. Przeprowadzenie zabiegu uniemożliwia też infekcja ogólna, narządu rodnego i miednicy, a także choroba psychiczna.
Warto wiedzieć. W Polsce embolizację mięśniaków macicy wykonuje się w Zakładzie Radiologii Zabiegowej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie. Zabiegi nie są refundowane. Cena to ok. 2500 zł.


Jakie guzki, takie dolegliwości

Mięśniaki śródścienne - powstają w ścianie macicy. Są przyczyną nieprawidłowych, za długich miesiączek i krwawień między miesiączkami.
Mięśniaki podśluzówkowe - tworzą się pod błoną śluzową i rosną w kierunku jamy macicy. Wywołują podobne dolegliwości, jak mięśniaki śródścienne.
Mięśniaki podsurowicówkowe - rozwijają się pod błoną, która pokrywa zewnętrzną powierzchnię trzonu macicy od strony jamy brzusznej. Powodują uczucie pełności w dole brzucha, wzmożone parcie na mocz, bezwiedne jego oddawanie lub trudności z opróżnianiem pęcherza. Jeśli guz jest tak usytuowany, że uciska jelito, bywa przyczyną zaparć.
Mięśniaki międzywięzadłowe - tworzą się na zewnętrznej powierzchni trzonu macicy. Uciskają naczynia żylne. Utrudniają odpływ krwi żylnej z nóg, sprzyjają powstawaniu obrzęków i żylaków.

Zakres operacji
- Wyłuszczenie jednego lub większej liczby mięśniaków
– wykonuje się u kobiet, które jeszcze nie rodziły i chcą zachować płodność.
- Usunięcie macicy lub macicy z przydatkami – proponuje się przede wszystkim kobietom dojrzałym, które już rodziły, a także wtedy, kiedy dolegliwości są silne, a obecność mięśniaków grozi powikłaniami. Jeśli mięśniaki są duże, liczne lub nietypowo umiejscowione, przeprowadza się tradycyjną operację (brzuszną). Przy małych, pojedynczych mięśniakach robi się mniej inwazyjną operację laparoskopową. Możliwe są również zabiegi przezpochwowe – w ich trakcie wycina się całą macicę.

Emilia Borkowska/ "Przyjaciółka"
Oceń artykuł 251 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
kasia 2015.06.09 20:36
Kobiety kochane, wychodziłam z założenia, prawie mnie przekonano - że najlepszym rozwiązaniem dla mnie jest usunięcie macicy z powodu mięśniaka - mam 43 lata... Byłam psychicznie gotowa, tyle że przypadkiem gościliśmy syna przyjaciółki, który pracuje w USA jako chirurg ... Podobno tam, ze względu na następstwo w postaci depresji fizjologicznej w ten sposób już się razem z macicą mieśniaków nie usuwa . Podjęłam próbę wyjaśnienia sytuacji w Polsce - otóż po prostu, prócz kliniki w Lublinie - ale ODZIAŁ NACZYNIOWY ! niewiele miejsc ma doświadczenie w tym zakresie. ...A czego nie znacie - to negujecie... Potem dowiedziałam się - że ginekologia rywalizuje z naczyniówką w Polsce, bo nic lepszego niż długoterminowa pacjentka, której nie można ustabilizować hormonów... Jajniki wprawdzie ma - ale organu, który hormony je buforował fizjologicznie, macicy, już nie ma ...Stąd depresja ...Potem się zastanowiłam: dlaczego nikt nie powiedział mi, że moje doznania erotyczne się zmienią ...?! Zmieni się także układ narządów w jamie brzusznej. Nietrzymanie moczu to częsty skutek usunięcia macicy - pęcherz nie ma rusztowania.... Nikt nawet nie wspomniał... dlaczego ??? Mając tyle wątpliwości postanowiłam zwrócić się w stronę embolizacji ... i tu zaskoczenie ... metoda stara ja świat niemal, tylko stosowana do innych narządów... Czemu z tym jest problem - pozostawiam to szanownym paniom ...aaa jako ciekawostkę dodam...MOja ginekolożka wypisując skierowanie do szpitala uprzedziła: " tylko niech się pani mężowi nie pochwali . Widziałam jak potem tratują żony " Proszę robić cytologię , wymaz, badanie endometrium - to musimy...reszta to indywidualny wybór.
gosc2015.05.05 07:31
Zabieg embolizacji uważam za konieczny,jeśli się chce mieć dzieci.We Francji od dłuższego czasu wykonywane są te zabiegi i każdy ginekolog poleca embolizacje.Natomiast u nas lekarze wciaż polecają usunięcie macicy.A dlatego ,ze tę rodzaj zabiegu jest ,niestety,rzadkością.
strelicja2015.03.12 17:10
A jakim to cudem ów embolizowany mięśniak odrósł? Przecież zostały zablokowane/zamknięte naczynia, które go zaopatrywały w krew. Tym samym odcięto mu dostęp do dalszego rozwoju. Może to jakiś nowy obok poprzedniego urósł?
gosc2015.02.02 23:08
przeszlam embolizacje 2 lata temu,miesniak zmniejszyl sie a a po pol roku odrosl do rozmiarow wiekszych przed operacja,tez wiazalam ogromne nadzieje z ta metoda,tym bardziej ze kosztoewalo mnie to ponad 9tys zl-((
enigma2014.09.03 22:34
zapomniałam napisc ze lek esmya nie leczy mięsniakow.(tez go brałam)lek przygotowuje do operacji...może tylko nieznacznie zmniejszyc mięsniaki,a jezeli nie zmniejszy to przez poł roku one nie rosną(choc znam przypadek z forum ze kobieta miała dwa miesniaki..ten większy się zmniejszył gdzieś o 15 procent a mniejszy powiększył o parę procent,Też wierzyłam w cudowną moc tego leku...u mnie może się zmniejszł największy o 10 procent...na pewno w trakcie brania leku poprawiła mi się morfologia ...i to tyle.Jest jeszcze na swiecie metoda zbijania mięsniakow ultradzwiękami...ale niestety z tej "przyjemnosci "mogą skożystać tylko te kobiety ktorych mięsniaki są nieukrwione(a to raczej rzadkosc) pozdrawiam
enigma2014.09.03 22:24
Bardzo Was proszę ,jezeli mało wiecie o embolizacji to nie wypowiadajcie się i nie straszcie kobiet,dziewczyn ...one i tak przezywają duży stres związany z chorobą (mięsniaki).Przeszłam zabieg embolizacji..Wczesniej szukałam informacji o operacjach,/tez groziło mi wycięcie trzonu macicy(mam trzy miesniaki)Odwiedziłam nawet klinikę w Niemczech.Tam powiedziano mi ze najlepszą dla mnie metodą będzie ebolizacja .Ponieważ ten zabieg daje najmniej powikłan.Wycięcie macicy jest bardzo niebezpieczne dla kobiety.Owszem są takie ktore tę amputację i nic im nie dolega.Owszem napewno nie bedą się chwalić ze w pełni nie odczuwają orgazmu(skurcze macicy)ale sa też takie ktorym obniżył się pęcherz ,albo są takie ktore nie trzymają moczu.Tych komplikacji jest więcej(przemieszczenie się jelita ) Nie jest tez prawdą ze nie daj boże można embolizowac nowotwor...ktoś tutaj na forum kopletnie nie ma pojecia.Trzeba przejsc badanie histopatologiczne. Napisałam wczesniej ze mam trzy mięsniaki...jestem niedawno po zabiegu..wiem ze one są i się każdego dnia kurczą.Dopiero za jakiś czas idę na usg. pozdrawiam.Więcej wiadomosci znajdziecie na stronie szpitala w Lublinie.
mm2014.09.03 22:12
mm
Gość2013.05.15 13:38
mieszkam w Anglii jestem po operacji bardzo duzych miesniakow ,musze powiedziec ze tyle zlego sie wczesniej naczytalam ,ze wystraszylam sie .Niestety nie jest tak zle ,oprocz tego ze nie mam macicy wszystko jest ok.To nie prawda ze nie czuje sie podniecenia podczas stosunku i jest sie inwalida ,ale nie dopuszczajcie panie do zaniedban.Przeszlam przed operacja 3 krwotoki ktore zakonczyc mogly sie tragicznie,wczesniej dostalam 3 zastrzyki ,co miesiac jeden ,sa bardzo drogie w Polsce nie stac byloby mnie na nie w Anglii sa refundowane.Pozdrawim i skoro nie da sie uniknac operacji to prosze mi wierzyc nie grozi wam zadne inwalidztwo
Gość2013.05.10 18:25
Gościu 2013.02.12, a od kiedy to macica u kobiety nie jest jednym z jej narządów także i seksualnych, poza tym że i rozrodczy? a jak bez macicy niby można osiągnąć i przeżyć orgazm? skurcze pochwy czy doznania łechtaczkowe to... może i dobre ale na wstęp do gry miłosnej. Nawet mężczyzna odczuwa mniej i inaczej w stosunku z kobietą bez macicy, brakuje mu tych skurczów i całej gamy subtelnych doznań, nie mówiąc o kobietach które już orgazmu w pełni tego słowa znaczenia po operacji mieć nie mogą
Gość2013.04.30 16:27
mam pytanie do ,,Ewa,, jeśli mogłabyś napisać jakimi ziołami zmniejszyłaś mięśniaka to byłabym wdzięczna. Aga.
Gość2013.04.18 17:26
Czy duzego miesniaka mozna zaleczyc? Jakimi ziolami . Napiszcie.
Gość2013.02.12 14:33
jak czytam te głupoty to mi się chce płakać, jedna z was pisze ,że jak się usunie macicę to nie można współżyć lub się nie ma orgazmu,kobieto a kto współżyje z macicą jest ona potrzebna do tego by mieć dzieci, narządów do uprawiania seksu nikt ci nie wytnie nie obawiaj się
Gość2013.02.12 14:32
jak czytam te głupoty to mi się chce płakać, jedna z was pisze ,że jak się usunie macicę to nie można współżyć lub się nie ma orgazmu,kobieto a kto współżyje z macicą jest ona potrzebna do tego by mieć dzieci, narządów do uprawiania seksu nikt ci nie wytnie nie obawiaj się
Gość2013.01.05 15:07
Embolizacje można wykonać już także w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku. Do niedawna w Lublinie embolizacja podlegała refundacji na NFZ ? czyżby to się zmieniło? poza tym coraz popularniejsza i dostępna jest histeroskopowa miomektomia (wyłuszczenie mięśniaków także i podśluzówkowych, do ok 8 cm wielkości nawet lub nawet i kilku, przezpochwowo). Jest w Krakowie (ul. Łazarza) taka Klinika o tej specjalizacji, o innych miastach nie wiem. Na zmniejszenie mięśniaków od maja w Polsce dostępna jest kuracja farmakologiczna - Esmya. Są już info i fora w necie na ten temat i pacjentki które z tego korzystają. Wpisać w google: Esmya, nowy lek na mięśniaki. Albo Esmya - lek który pozwoli uniknąć operacji
Gość2013.01.03 19:36
Mało informacji , gdzie można leczyć opisaną metodą. Czy tylko w Lublinie ?
Gość2012.12.17 23:17
Joanno, możesz coś więcej powiedzieć o embolizacji mieśniaków? Jestem tym zainteresowana, chciałabym pogadac. Wiem ze robią to na radiologii zabiegowej w lublinie. Tez tam miałas?
Gość2012.10.20 11:03
Jestem zainteresowana jakie to zioła, bo mó mięśniak ostatnio urósł i lekarz namawia na usunięcie. A ja ostatnio bardzo źle zniosłam operację chirurgiczną i bardzo chcę uniknąć kolejnej. Proszę o pomoc.
Gość2012.10.20 11:03
Jestem zainteresowana jakie to zioła, bo mó mięśniak ostatnio urósł i lekarz namawia na usunięcie. A ja ostatnio bardzo źle zniosłam operację chirurgiczną i bardzo chcę uniknąć kolejnej. Proszę o pomoc.
Gość2012.06.08 20:51
mam pytanie do ewa jakimi ziołami zmniejszyłas i jakie to hormony roslinne prosze o wiadomosc.
Gość2012.06.08 20:51
mam pytanie do ewa jakimi ziołami zmniejszyłas i jakie to hormony roslinne prosze o wiadomosc.
Gość2012.06.08 20:51
mam pytanie do ewa jakimi ziołami zmniejszyłas i jakie to hormony roslinne prosze o wiadomosc.
operacja? 2012.03.18 14:41
Lekarze nie informują kobiet jakie są skutki operacji usunięcia macicy, a są fatalne. Jest się inwalidką, Z jednej strony kobieta pozbywa się mięśniaków ale i kluczowego dla zdrowia narządu, ma uszkodzony układ moczowy i mnóstwo innych problemów. Nie może już współżyć i nie ma orgazmów. Usuniecie macicy powinno być tylko dozwolone w przypadku nowotworu złośliwego,
ewa2011.10.26 21:45
Mam mięśniaka 7 cm i endiometrium 3 cm i zalecono usunięcie lub wyłuszczenie endiometrium lecz zawsze podczas badań mam przy sobie męża bo mam prawo do tego jako pacjent bo ja decyduję.Dlatego mąż zaczął pytać o inne metody leczenia pomimo stanowczości ginekologa o usunięciu macicy i jajników.Jak się okazało dobrze że nie byłam sama bo bym się nie obroniła przed usunięciem.Dlatego powinno nie chodzić się samemu na badania tym bardziej że ustawa 2008 r zezwala na osobę bliską podczas badań i zabiegów nawet w klinikach.Ziołami go zmniejszyłam a roślinnymi hormonami wyregulowałam krwotoczne okresy.Zalecam obecność osoby bliskiej podczas badań u ginekologa itp.Proszę obejrzeć leczenie w Anglii bez usuwania nawet w Warszawie.
ewa2011.10.26 21:45
Mam mięśniaka 7 cm i endiometrium 3 cm i zalecono usunięcie lub wyłuszczenie endiometrium lecz zawsze podczas badań mam przy sobie męża bo mam prawo do tego jako pacjent bo ja decyduję.Dlatego mąż zaczął pytać o inne metody leczenia pomimo stanowczości ginekologa o usunięciu macicy i jajników.Jak się okazało dobrze że nie byłam sama bo bym się nie obroniła przed usunięciem.Dlatego powinno nie chodzić się samemu na badania tym bardziej że ustawa 2008 r zezwala na osobę bliską podczas badań i zabiegów nawet w klinikach.Ziołami go zmniejszyłam a roślinnymi hormonami wyregulowałam krwotoczne okresy.Zalecam obecność osoby bliskiej podczas badań u ginekologa itp.Proszę obejrzeć leczenie w Anglii bez usuwania nawet w Warszawie.
ewa2011.10.26 21:44
Mam mięśniaka 7 cm i endiometrium 3 cm i zalecono usunięcie lub wyłuszczenie endiometrium lecz zawsze podczas badań mam przy sobie męża bo mam prawo do tego jako pacjent bo ja decyduję.Dlatego mąż zaczął pytać o inne metody leczenia pomimo stanowczości ginekologa o usunięciu macicy i jajników.Jak się okazało dobrze że nie byłam sama bo bym się nie obroniła przed usunięciem.Dlatego powinno nie chodzić się samemu na badania tym bardziej że ustawa 2008 r zezwala na osobę bliską podczas badań i zabiegów nawet w klinikach.Ziołami go zmniejszyłam a roślinnymi hormonami wyregulowałam krwotoczne okresy.Zalecam obecność osoby bliskiej podczas badań u ginekologa itp.Proszę obejrzeć leczenie w Anglii bez usuwania nawet w Warszawie.
aqm2011.10.26 18:47
Embolizacja jest niebezpieczną metodą, w przypadku gdy mamy doczynienia z mięśniakiem - nowotworem złośliwym. Przy wyłuszczeniu operacyjnym, laparoskopowo przynajmniej zostanie zbadany i wiadomo czy się bać, a embolizacja wykurzy mięśniaka - raka, który może dawać przerzuty na inne narządy. Strzeżcie się. Przerabiałam ten temat!!!
em2010.11.22 12:57
embolizacja powinna być stosowana właściwie tylko wtedy gdy sa przeciwskazania do operacji. Nie wszystkie konsekwencje embolizacji sa znane - ze względu na nowść tej metody. Chirurdzy z którymi rozmawialam twierdzą, że kobiety które poddały się embolizacji nie rodzą już dzieci, ponadto mięśniak poddany embolizacji może się zawsze uzłośliwić (zostaje bowiem już na stałe), poza tym są dowody na to również że embolizacja przyśpiesza menopauzę. Też rozważałam embolizację - jestem już 3 lata po normalnej operacji i czuję się świetnie
Joanna2010.08.29 23:25
zapomniano o najnowszej i najmniej inwazyjnej metodzie leczenia mięsniaków, która pozwala zachować płodnośc. Jeje nazwa to EMBOLIZACJA. Najlepiej wykonywana w Lublinie. polecam, sama to przeszłam
Joanna2010.08.29 23:24
zapomniano o najnowszej i najmniej inwazyjnej metodzie leczenia mięsniaków, która pozwala zachować płodnośc. Jeje nazwa to EMBOLIZACJA. Najlepiej wykonywana w Lublinie. polecam, sama to przeszłam
Joanna2010.08.29 23:24
zapomniano o najnowszej i najmniej inwazyjnej metodzie leczenia mięsniaków, która pozwala zachować płodnośc. Jeje nazwa to EMBOLIZACJA. Najlepiej wykonywana w Lublinie. polecam, sama to przeszłam
Joanna2010.08.29 23:23
zapomniano o najnowszej i najmniej inwazyjnej metodzie leczenia mięsniaków, która pozwala zachować płodnośc. Jeje nazwa to EMBOLIZACJA. Najlepiej wykonywana w Lublinie. polecam, sama to przeszłam
doris2010.05.01 18:12
Miałam operację usunięcia olbrzymiego mięśniaka 11X9,5 . W srodę rano pojechałam do kliniki, o 10.30.było po wszystkim, a w drugiej dobie ( w piątek ) wyszłam do domu. porządny lekarz, fachowiec, miły personel, komfort psychiczny. W domu dochodzę do siebie.
telimena2010.05.24 13:07
Opercja mięśniaków może skończyć się także problemem zrostów pooperacyjnych, wieć polecam paniom poczytać o żelu na to: hyalobarrier. Jest dostępny w aptekach bez recepty i koniecznie trzeba skonsultować jego użycie przed operacją.
doris2010.05.01 18:12
Miałam operację usunięcia olbrzymiego mięśniaka 11X9,5 . W srodę rano pojechałam do kliniki, o 10.30.było po wszystkim, a w drugiej dobie ( w piątek ) wyszłam do domu. porządny lekarz, fachowiec, miły personel, komfort psychiczny. W domu dochodzę do siebie.
doris2010.05.01 18:12
Miałam operację usunięcia olbrzymiego mięśniaka 11X9,5 . W srodę rano pojechałam do kliniki, o 10.30.było po wszystkim, a w drugiej dobie ( w piątek ) wyszłam do domu. porządny lekarz, fachowiec, miły personel, komfort psychiczny. W domu dochodzę do siebie.
doris2010.05.01 18:12
Miałam operację usunięcia olbrzymiego mięśniaka 11X9,5 . W srodę rano pojechałam do kliniki, o 10.30.było po wszystkim, a w drugiej dobie ( w piątek ) wyszłam do domu. porządny lekarz, fachowiec, miły personel, komfort psychiczny. W domu dochodzę do siebie.
doris2010.05.01 18:11
Miałam operację usunięcia olbrzymiego mięśniaka 11X9,5 . W srodę rano pojechałam do kliniki, o 10.30.było po wszystkim, a w drugiej dobie ( w piątek ) wyszłam do domu. porządny lekarz, fachowiec, miły personel, komfort psychiczny. W domu dochodzę do siebie.
blueghost2008.08.09 21:01
Zabieg embolizacji kosztuje ok.5 tys i nie jest do konca skuteczny!
jogi2008.02.22 17:30
operacja po piecdziesiatce zycie seksualne.
Italianka2009.12.04 17:30
mam mięsniaka macicy 5 na5centymetrów niewiem co dalej jedni spece mowią ze go usumąc trzeba i to jak najszybciej inni ze obserwowac leczyc bądz tu mądrym jak kazdy gada swoje i inaczej niz poprzednik.
jed2009.04.16 09:14
chodziłam, miałąm robione usg, pobieraną cytologię, z każdą bzdurą leciałam do ginekologa. Od lutego czekam na operację usunięcia mięśniaka wielkości 9 na 9 cm. Wcześniejsze badania tego nie wykryły. Prawda jest taka, że kiepska jest diagnostyka i dostanie się do lekarza.
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz