Czy warto być suką?

Jeszcze kilka lat temu określenie "suka" było dla nas obraźliwe. Dziś mówi się tak o kobietach twardych i wpływowych albo młodych i bezczelnych.

Na pewno masz chociaż jedną koleżankę, którą nazwałabyś suką. Wpada na imprezę i mówi: "To kogo dzisiaj nienawidzimy?". Dobrze się z nią plotkuje i śmieje. Fajnie być kimś, kogo ona lubi. Ale jeśli trafisz do grona jej wrogów, to... jesteś stracona w towarzystwie.

A może masz znajomą w pracy, o której wszyscy mówią: "Ta to idzie po trupach do celu"? Zawsze pochwali się na głos swoim sukcesem i zrobi dużo szumu wokół wykonywanych przez siebie zadań, by zostać zauważoną. Uważaj, za dwa lata ta dziewczyna będzie już twoją szefową! I choć nie każda z nas chce być suką, na pewno przyznasz, że takie postępowanie często się opłaca. Zwłaszcza jeśli chcesz zrobić karierę albo odbić komuś chłopaka.

Niegrzeczne jak faceci
Przyznam, że ze zdziwieniem patrzę na osoby, które są ciche, układne i czekają na... sama nie wiem na co. Może aż gwiazdka im z nieba spadnie? Dziś specjaliści od kreowania wizerunku mówią: trzeba dbać ofensywnie o własne interesy. A przecież wiele z nas było wychowywanych na bardzo grzeczne dziewczynki. Nie pozwalano nam wdawać się w bójki. To my musiałyśmy nosić zakupy do chorej babci. Brat w tym czasie co najwyżej wyrzucał śmieci. Od dzieciństwa wymagano od nas posłuszeństwa, pokory, cierpliwości i pracowitości. Dziewczyny, z którymi dorastałam, zazwyczaj były układne, spokojne, słodkie. Zupełnie nie takie jak współczesne gwiazdy popkultury: Paris Hilton czy Lindsay Lohan. One nie uznają już podziału: to wolno dziewczynkom, a to chłopcom. Pokazują, że kobiety mogą zachować się tak, jak chcą. Iść do celu, mając na uwadze głównie swój interes. I nie oglądać się na tych, co kręcą nosem na ich zachowanie.

Nasza tajna broń
Ostatnio koleżanka z pracy obrzuciła mnie krytycznym spojrzeniem i z niewinną miną wyparowała: "Masz fajną sukienkę. Sama ją uszyłaś?". Inna: "Który to już miesiąc? Czwarty? Czemu nie powiedziałaś nam, że jesteś w ciąży?". Nie powiedziałam, bo nie byłam! Skąd u kobiet skłonność do bycia suką? Socjologowie twierdzą, że jest to sprawka naszej babskiej biologii. Instynktownie nadal walczymy o swoje w miejskiej dżungli. Niby jesteśmy kulturowo ucywilizowane, utemperowane. Ale i tak cały czas rywalizujemy choćby o uwagę tych bardziej fajnych facetów.
Nauka, jak być wredną suką, zaczyna się już w dzieciństwie. Na podwórku. Kiedy chłopcy załatwiali swoje "sprawy", bijąc się, my miałyśmy własną broń: chichot, plotkowanie lub izolowanie kogoś z grupy. Prawdziwa suka, chcąc zrobić przykrość koleżance, powie z uśmiechem: "Zawsze wybieram krzesło przy tobie, wtedy wydaję się szczuplejsza". Dlaczego kobiety są złośliwe w taki zakamuflowany sposób? Odpowiedź jest prosta – zawsze przecież można powiedzieć: "Kochanie, tylko żartowałam". I w zasadzie trudno się tu do czegoś przyczepić. Kobiety są bardziej zręczne w posługiwaniu się słowami niż faceci. Używamy ich więcej, wypowiadamy szybciej i doskonale wiemy, jak inteligentnie, w dość zawoalowany sposób komuś dokuczyć. Wiemy, że to boli bardziej niż bezpośrednia agresja. Bo nasz oręż to słowa, a nie pięści.

Kim jest nowoczesna suka?
Dziś, jeśli ktoś nazwie cię suką, możesz to uważać za komplement. Jeszcze jakiś czas temu na pewno byś się obraziła. Ale dzisiaj bycie suką to cały zespół cech. I to niekoniecznie złych. Suka to też dziewczyna wymagająca, ostra, błyskotliwa oraz budząca respekt. Trochę taka jak Beyoncé w teledysku "Irreplaceable". Pewna siebie kobieta wyrzucająca z domu rzeczy swojego faceta, wyśpiewująca: "I can have another you in a minute" (W minutę znajdę kogoś podobnego do ciebie). Albo trochę taka jak wpływowa sekutnica Miranda Priestley (grana przez Meryl Streep) w "Diabeł ubiera się u Prady"), która zachowuje zimną krew w sytuacjach, które innych doprowadziłyby do załamania nerwowego. Inteligenta, błyskotliwa, onieśmielająca, kontrolująca, ale też pokazująca odrobinę swojej delikatnej, wrażliwej natury.

Oceń 2,50 / 28 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz