Co mówią rysunki dziecka

Kogo kocha najbardziej
Najbliżej siebie maluch rysuje osobę, z którą czuje się silnie związany uczuciowo. O głębokiej więzi świadczy też trzymanie się za ręce lub kierowanie ich ku sobie. Z kolei rysunek, który przedstawia mamę, tatę i dziecko obok siebie z rękami widocznymi, a siostrę czy brata bez rąk – zdradza silne przywiązanie do rodziców i nieporozumienia z rodzeństwem. Konflikty mogą dotyczyć choćby zabierania dziecku zabawek przez młodszą pociechę. Dziecko wie, że maluszka trzeba kochać, więc swoje gniewne uczucia ujawnia pośrednio – tak go rysuje, by nie mógł sięgać po nie swoją własność.

Z kim ma na pieńku
Osoby, które wzbudzają w dziecku niepokój, niechęć czy inne przykre uczucia, często są rysowane z brzegu, w kącie lub z dala od innych postaci.
Niektóre dzieci w ten sposób przedstawiają swoje rodzeństwo, o które czują się zazdrosne. Ale uwaga! Zazdrość czy niechęć mogą się też ujawniać przez pominięcie kogoś na rysunku. Dziecko zwykle tłumaczy potem nieobecność tej osoby brakiem miejsca na kartce. Jednak w rzeczywistości z jakiegoś powodu nie akceptuje brakującego członka rodziny. Bywa też, że maluch wyklucza z rysunku samego siebie lub – przeciwnie – nikogo nie rysuje poza sobą. Co to oznacza? Dziecko może uważać, że mało się liczy w rodzinie. Najczęściej potrzebuje po prostu więcej zabaw i pieszczot z rodzicami.

Oceń 5,00 / 14 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz