Czy zioła leczą raka

Medycyna ma do dyspozycji coraz więcej leków skutecznie walczących z nowotworami. Pomocne bywają także środki roślinne. Ale czy zioła mogą pokonać tak poważną chorobę?

zioła
fot. Panthermedia

Właściwie co roku pojawiają się nowe leki, które precyzyjnie uderzają w komórki rakowe i potrafią je odróżnić od zdrowej tkanki. Dzięki temu chorym nie wypadają włosy, nie męczą ich nudności, nie mają anemii i przede wszystkim nie muszą cierpieć z bólu. Niestety, nie każdy rodzaj nowotworu udaje się leczyć w tak idealny sposób. W wielu wypadkach terapia wymaga połączenia trzech metod: chemioterapii, radioterapii i chirurgii. Coraz częściej mówi się też o korzyściach płynących z uzupełniania ich środkami naturalnymi.

Mądrość natury

Ponad połowa stosowanych dziś w onkologii leków ma strukturę chemiczną, którą poznano na podstawie badań składu roślin. Znany z terapii nowotworów piersi i jajnika Taksol wyodrębniono z kory cisa krótkolistnego. Zanim jednak wykorzystywanie leków roślinnych w onkologii stało się modne w Europie, przeszło test wiarygodności w Azji. Przede wszystkim w Chinach, gdzie ziołolecznictwo jest stosowane od tysiącleci.
Trzeba jednak poważnie potraktować ostrzeżenia lekarzy, którzy twierdzą, że leki roślinne nie są w stanie wyleczyć żadnego raka. Nie oznacza to, że nie mogą być w ogóle stosowane. Mogą, ale należy je traktować jedynie jako środki wspomagające, łagodzące dodatkowe dolegliwości związane z terapią podstawową.

Takie zastrzeżenie jest bardzo ważne, bo z danych Kliniki Chemioterapii Centrum Onkologii w Krakowie wynika, że co siódmy chory na raka, rozpoczynający w Polsce właściwą kurację, próbował wcześniej leczenia niekonwencjonalnego, które opóźniało wizytę u specjalisty średnio o pół roku. Tymczasem gdy pojawią się pierwsze objawy nowotworu (wszystko jedno, czy będzie to czerniak, rak piersi czy płuc), trzeba jak najszybciej zgłosić się do onkologa, a nie szukać pomocy u bioenergoterapeuty lub zielarza. Właśnie dlatego, że – obawiając się trudnej terapii – niektórzy wolą pić zioła, wyniki leczenia nowotworów w Polsce są dwukrotnie gorsze niż w Europie Zachodniej. Odpowiedzialne postępowanie powinno być dokładnie odwrotne: najpierw wizyta u lekarza, po to by ustalić właściwy schemat leczenia, a dopiero później kontakt z fitoterapeutą, który pomoże wybrać zioła łagodzące uboczne efekty terapii.

Oceń 3,07 / 30 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz