POLECAMY

Wpływ chemioterapii na płodność u mężczyzny

napisał/a: zgniotka , 2008-12-08 17:05
Witam

Mam problem, który strasznie mnie męczy i nie daje spać po nocach. Mam 24 lata, mój narzeczony 25. 3 lata temu wykryto u niego raka jadra (nienasieniak). Rak był wykryty szybko, nie było przerzutów, jednak onkolog zalecił "profilaktycznie' chemioterapię. narzeczony dostał 2 kursy, nie wiem jednak czego. Prawdopodobnie BEP. Po chemii czuł się bardzo dobrze tylko troszkę wymiotował przez 2 dni. moje pytanie dotyczy jednak czegoś innego. Czy ta "profilaktyczna" chemioterapia mogła na trwałe uszkodzić zdolność do zapłodnienia mojego narzeczonego? w sierpniu bierzemy i ślub i nie ukrywam, że z czasem będziemy chcieli mieć dziecko. Nikt nas podczas operacji narzeczonego nie poinformował o możliwych komplikacjach i nie zamroziliśmy nasienia.
Bardzo chcemy mieć w przyszłości dziecko. jednak to co czytam na temat wpływu chemioterapii na płodność przeraża mnie. dodam, że ja jestem zupełnie zdrowa. proszę o odpowiedź
napisał/a: Vieri , 2008-12-09 19:40
Witaj,

Sam stan pozostawionego jądra po leczeniu nowotworów jądra może być niezadowalający. Poza tym oczywiście chemioterapia uszkadza komórki uczestniczące w procesie spermatogenezy, więc utrata płodności w tym wypadku jest prawdopodobna, choć może być ona stała jak i przejściowa. Zalecam badanie nasienia, koszt około 50-80 zł. Pytajcie w przychodni w rejonie.

Pozdrawiam
napisał/a: zgniotka , 2008-12-09 23:03
witam
dziękuję za podpowiedź, oczywiście wiem, że powinniśmy zrobić badanie nasienia. jednak mój narzeczony chyba się bardzo tego boi albo naprawdę wierzy, ze wszystko będzie dobrze bo twierdzi, że on wie, że jest płodny i nie musi mi tego udowadniać:( ja jednak się boję
mimo iż wiem, że nowotwór był wykryty bardzo wcześnie i ta chemia to właściwe jak powiedział onkolog była bardzo słaba, narzeczony miał jedynie mdłości przez 2 dni i nic poza tym.
A czy takie badanie można zrobić w każdym szpitalu i czy ktoś wie jak ono wygląda? Czy długo czeka się na wyniki?
napisał/a: Myszka705 , 2012-02-18 21:55
Witam,
mam podobny problem. U mojego narzeczonego też wykryto raka jądra(potworniak). Onkolog też zapisał 2 dawki chemioterapii profilaktycznie, ale narzeczony dość długo odczuwał jeszcze skutki. Nie wiemy czy będziemy mogli mieć dzieci a za rok bierzemy ślub. Prosze o szybka odpowiedz.
napisał/a: nikanu1 , 2012-04-19 10:09
Najlepiej zacznij od badania które się nazywa speriogram. Zbada stan nasienie (szybkość plemników, kształt itd.). Jeżeli okaże się, że nasienie może być problemem zapytaj się lekarza o PotentMel. To nowa rzecz, ale ma specyficzne działanie. To nie jest viagra, która działa na potencje, ale preparat, który poprawia jakość nasienia. Ponoć regularnie stosowany, może zwiększyć szansę zajścia w ciążę osób, które mogą mieć trudności.