POLECAMY

rak ślinianek

napisał/a: centis , 2007-03-01 22:31
Co to jest rak ślinianek i do czego on powoduje? wszystko na ten temat proszę pisać. pisze tu bo nie wiedziałem który lekarz się tym zajmuje:)
napisał/a: paumed , 2007-03-02 16:56
Rak ślinianek rozwija się częściej u mężczyzn niż u kobiet, najczęściej
u osób po czterdziestce. Głównym czynnikiem ryzyka jest palenie w skojarzeniu ze spożywaniem znacznych ilości alkoholu. Jeżeli rak ślinianek nie zostanie wykryty wystarczająco wcześnie, może on wymagać zabiegu chirurgicznego, radioterapii lub chemioterapii. Może też prowadzić do śmierci. Ponieważ złe rokowanie częściowo przynajmniej spowodowane jest niewychwyceniem wczesnych objawów, wykrywanie raka śliniane stanowi czynnik decydujący o powodzeniu jego leczenia. Używanie tytoniu odpowiedzialne jest za 80 do 90 procent przypadków tego raka. Najlepiej unikać palenia papierosów, cygar, fajki, żucia tytoniu i zażywania tabaki. Osoby zaprzestające używania tytoniu, nawet jeżeli czynią to po wielu latach stosowania, znacznie zmniejszają swoje ryzyko zachorowania na raka ślinanek. Przewlekłe lub intensywne spożywanie alkoholu również zwiększa ryzyko raka, przy czym wyjątkowo duże ryzyko stwarza łączne stosowanie tytoniu i alkoholu. Po postawieniu rozpoznania zespół specjalistów (w tym specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej i dentysta) opracowują plan leczenia dostosowany do potrzeb indywidualnego pacjenta. Zwykle konieczny jest zabieg chirurgiczny, po którym pacjenta poddaje się radio- i chemioterapii. Ważne jest zgłoszenie się do dentysty, który zna się na zmianach, jakie leczenie to może wywołać w obrębie jamy ustnej.
napisał/a: tototo30 , 2008-04-22 10:22
Co oznacza odpowiednio wcześnie.
Tydzień miesiąc rok ?
napisał/a: sonja12 , 2008-05-03 18:17
Odpowiedznio wczesnie,tzn. decydują tygodnie ,góra miesiąc, jest to bardzo podstępna choroba , rozwija się skrycie ,nie daje żadnych oznak , a kiedy da o sobie znać jest już za późno. A dlaczego pytasz?
napisał/a: wiolkkaa , 2009-05-08 21:34
Moja mama ma raka ślinianki. lekarz usunął jej tą torbiel bo takie było podejrzenie później dziąsło i wyszło że to wszystko jest rakowe co dalej czy ona umrze:(

piszcie e-maile na adres wiola410@wp.pl

bardzo prsze o pomoc