POLECAMY

Encorton

napisał/a: fredzia19, 2008-04-07 13:27
Wiem że to lek , którego stosowanie może się wiązać z dużymi
powikłaniami i skutkami ubocznymi .To pytanie kieruję głównie do
farmaceutów , gdyz to oni wiedzą najwięcej na temat leków .
Czy stosowanie Encortonu przez 14 dni w dawce 30 mg na dobe może już
powodować jakieś zmiany czy póżniejsze powikłania , czy jest to może
krótki czas?

Mam problemy ze stopą i lekarz sugeruje że być może powinnam go
brać .Trochę sie go boję bo raz mam problemy z zołądkiem (chorobe
wrzodową , niby trochę podleczoną , ale często mi dokucza żołądek i
o żadnych lekach przeciwbólowych np.nie ma mowy bo sie zaraz skręcam
z bólu) i dwa -chorobę nowotworową , prawdopodobnie to łagodny
guzek , czekam na wizytę w Centrum Onkologii więc tez dużo o tym
powiedziec ie mogę.
napisał/a: Teodor M, 2008-04-07 15:07
Ja już trochę jestem na tym forum i nie zauważyłem, aby odpowiedzi udzielali tutaj farmaceuci. Jeżeli są , to zapewne się wypowiedzą.
Ja nie jestem farmaceutą, ale parę razy brałem już długie serie sterydów - Encortonu i Metypredu, ze względu na przewlekłą zapalną chorobę jelit. Więc jako laik mogę powiedzieć jak ja to widzę. Wg. mnie, dawka 30mg Encortonu na dobę, to jest średnia wartość. Ja dostawałem zawsze 40mg, a znam przypadki, że dawką wyjściową było 60mg. Ale chodziło zawsze o choroby jelit. Zapewne ma znaczenie jaką dawkę do jakich dolegliwości zastosuje lekarz, ale Encorton przyjmowany doustnie oddziaływuje na cały organizm. Jakie skutki uboczne mogą się zdarzyć jest napisane na ulotce dołączonej do leku. Są tam wymienione wszystkie możliwe skutki uboczne, co nie znaczy, że muszą one wystąpić zawsze i u każdego. To jest sprawa bardzo indywidualna, u każdego może być inaczej. Ja mam porównanie, ponieważ znam osoby które brały takie sama dawki Encortonu jak ja i nie miały żadnych skutków ubocznych, a u mnie zawsze one występowały tzn. nadciśnienie, wysoki cukier, spadek potasu i wzrost wagi o kilka kilogramów. Z tym, że ja brałem sterydy w dawce zmniejszającej się, a seria trwała kila miesięcy, nawet do pół roku. Przeważnie zauważalnym skutkiem ubocznym, a bardziej estetycznym, jest właśnie wzrost wagi ciała, który przeważnie widać na twarzy - tzw. "policzki jak u chomika" :). Wiąże się to z tym, że sterydy powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Po kilku tygodniach od zakończenia leczenia wraca to przeważnie do stanu sprzed leczenia sterydami.
To czy brać sterydy czy nie, to niech się wypowiedzą obecni na forum lekarze, ale musisz napisać dlaczego konkretnie lekarz zaleca sterydy. Bo czasami zdarza się, że lekarze ze stosowaniem sterydów przesadzają. Ja ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że 14 dni stosowania sterydów to jest bardzo krótko, dawka jest średnia, ale ważne jest też całe przeprowadzenie kuracji. Bo o ile można od razu startować od dawki 30mg i wyższej, to już odstawić takiej dawki od razu nie można. Schodzenie z dawki musi być rozłożone w czasie. U mnie była to maksymalna dawka przez dwa tygodnie, a potem schodzenie co tydzień o 5mg do zera. Chodzi o to, że trzeba dać czas nadnerczom na wrócenie do normalnej produkcji hormonów, bo przyjmowanie sterydów w takiej dawce i przy takim czasie jak u Ciebie, zaburza normalne funkcjonowanie nadnerczy. Odstawienie nagłe sterydów z dawki 30mg może powodować wstrząs niebezpieczny nawet dla życia. Więc zapytaj lekarza jak chce to rozwiązać bo moim zdaniem bezpieczne zejście z dawki 30mg w ciągu 14 dni nie jest możliwe. Ale lekarzem nie jestem, więc mogę się mylić.
Normalnie sterydy w dużych dawkach stosuje się, jeżeli występują poważne stany zapalne, jeżeli nie ma innego skutecznego leczenia, jeżeli korzyści z takiego leczenia są większe niż ewentualne skutki uboczne. U mnie lekarz od razu określił, że wiedząc jak reaguję na sterydy, jednak po raz kolejny włączy sterydy aby uniknąć poważnej operacji, a skutki uboczne będzie leczył potem. I okazało się, że w moim wypadku było to skuteczne i dobrze się skończyło. Ale to trzeba dobrze omówić z lekarzem i nawet skonsultować z jeszcze innym specjalistą.

Pozdrawiam
napisał/a: fredzia19, 2008-04-07 15:41
W lipcu 2007 skręciłam stopę i naderwałam nerw strzałkowy , rehabilitacja nic nie daje bo ciagle jest silny ból w kości piętowej i stawie skokowym dolnym(no i nie tylko,wiadomo ból promieniuje),najpierw lekarz chciał zastosowac blokade sterydową dostawowo , ale mam bardzo wrażliwą tkanke miekką w tych miejscach na dotych(również podejrzenie Zespołu Sudecka)więc nakłucie było by ryzykowne i dlatego zaproponował laki doustne - Encorton.Mam teraz ciężki orzech do zgryzienia , bo moge zaryzykować blokadę ,po której może się zaostrzyc Zespół Sudecka ,albo wziąść ten doustny i zadziałać na cały organizm.Najbardziej boję się że mój żąłądek tego nie wytrzyma(mimo że wezmę to z osłoną),bo co do zmian nowotworowych to nie wiem , mam guzka na tarczycy i biopsja wykazała zmiany , ale czekam na wizyte w Przychodni Onkologicznej dopiero , a terminy są długie.
napisał/a: Teodor M, 2008-04-07 18:36
Co do stawu skokowego, to myślę, że najbardziej kompetentnie wypowie się tu Ania_204. A na temat tarczycy, to dla mnie KATERINA jest ekspertem.
Trochę się tutaj różnych problemów zebrało, najlepiej byłoby wyjaśnić je wszystkie po kolei przy jednym pobycie w szpitalu. Co do sterydów, to ja brałem je dość długo i w dużych dawkach, wśród jelitowców dość często się je stosuje i ani u mnie, ani u znanych mi osób nie powodowały rewolucji żołądkowej. Ja brałem je nawet bez żadnych leków osłonowych, więc może i u Ciebie nie będzie z tym tak źle. Jeżeli oczywiście sterydy będą konieczne. Ostatecznie sterydy można też podawać dożylnie. Życzę powodzenia :)
napisał/a: fredzia19, 2008-04-07 19:40
Filip a jak długo Ty brałeś ten Encorton?
napisał/a: Teodor M, 2008-04-07 20:07
Ja brałem dwa razy serię od dawki 40mg do zera, czyli jedna seria 9 tygodni, potem miałem przerwę ok. 3 tygodni, stan zapalny znowu się odnowił więc znowu seria 40mg na 9 tygodni i to było już skuteczne. A wcześniej jeden lekarz trzymał mnie przez ponad pół roku na dawce stałej 20mg Metypredu (podobny do Encortonu) i nic to nie dało, stan zapalny się utrzymywał. Ale jak już pisałem , to dotyczyło stanu zapalnego w jelicie grubym. Nigdy, przy żadnej dawce sterydów nie bolał mnie żołądek.

Pozdrawiam
napisał/a: mariel2505, 2008-04-09 14:41
Każdy lek sterydowy może wywołać stan zapalny śluzówki żołądka,a nawet do nawrotu choroby wrzodowej,niewiem czy zgłosilaś lekarzowi że masz przebytą chorobę wrzodową żołądka.Jeżeli tak to nie powinien był tego leku zapisywać,przyrost wagi ciała też się z tym wiąże,bóle żołądka też.Nadmierna nerwowość również,
napisał/a: fredzia19, 2008-04-09 22:04
Zgłosiłam to lekarzowi ale zbagatelizował wrzody żoładka twierdząc że to słaby steryd jest wieć nie powinno być problemu , tak naprawde to uważam że nie wiele go to interesowało , chciał się mnie pozbyć i tyle.
napisał/a: mariel2505, 2008-04-10 08:31
Encorton w dawce 30mg nie jest słabym lekiem sterydowym,można powiedzieć jest dość silnym lekiem sterydowym,ale jest stosowany w wielu chorobach,łącznie z chorobami nowotworowymi.Dosyć silną dawkę Tobie zapisał powinnaś się skonsultować z innym lekarzem myślę że postąpił bezmyślnie i ciebie spławił.Słabsza dawka to 5mg lub 10 mg.
napisał/a: mariel2505, 2008-04-10 08:34
Jeszcze jedno czy próbowałaś zabiegi Krioterapii bardzo korzystnie dzialają na bol.Polega na leczenu zimnem pozdrawiam
napisał/a: fredzia19, 2008-04-10 08:50
Tez tak myślę , we wtorek skonsultuję to z onkologiem i może wybiorę się do gastrologa , u którego się kiedyś leczyłam na chorobe wrzodową.
napisał/a: mariel2505, 2008-04-10 22:31
fredzia19 napisal(a):Tez tak myślę , we wtorek skonsultuję to z onkologiem i może wybiorę się do gastrologa , u którego się kiedyś leczyłam na chorobe wrzodową.
Dobry pomysł skonsultuj się z onkologiem lub gastrologiem życzę dużo zdrowka pozdrawiam