Jak przebiega leczenie jaskry?

W leczeniu jaskry najbardziej skuteczna jest operacja oka./ fot. Fotolia
Wczesne rozpoznanie jaskry i wdrożenie odpowiedniego leczenia hamuje rozwój powikłań i chroni przed utratą wzroku. W leczeniu jaskry stosowane są metody farmakologiczne (leki), laseroterapia, a w niektórych przypadkach także operacja oka.
/ 24.01.2012 16:39
W leczeniu jaskry najbardziej skuteczna jest operacja oka./ fot. Fotolia

Jakie leki stosuje się w jaskrze?

Najnowocześniejszymi lekami obniżającymi ciśnienie wewnątrzgałkowe, którego wzrost występuje u większości chorych na tę chorobę, są tzw. analogi prostaglandyn. Leki te usprawniają odpływ cieczy wodnistej przez naczynia twardówki – czyli inaczej niż fizjologicznie przez kąt przesączania. Działanie takie skutecznie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe u większości chorych.

Na rynku dostępne są także preparaty starszej generacji - leki zwężające źrenice, czyli tzw. beta blokery (np. timolol) lub preparaty działające na receptor muskarynowy.

Zabiegi z użyciem lasera

Zabiegi takie stosuje się, gdy same leki nie wystarczają na skuteczne obniżenie ciśnienia. Istnieje wiele sprawdzonych technik, jednak najczęściej stosuje się tzw. trabekuloplastykę. Zabieg ten polega na "przypalaniu" laserem tkanki beleczkowania co ułatwia odpływ cieczy wodnistej.

Zobacz też: Jak rozpoznać jaskrę?

Inną techniką z wykorzystaniem lasera jest tzw. irydotomia laserowa, która polega na wycięciu w obwodowej części tęczówki małego otworu, przez który płyn odpływa do przedniej komory oka. Zabieg taki ma zastosowanie głównie u pacjentów po ostrym ataku jaskry, u których nie udaje się w ciągu kilku pierwszych godzin skutecznie obniżyć ciśnienia wewnątrzgałkowego przy pomocy leków.

Do rzadko stosowanych zabiegów należy koagulacja (tzw. zniszczenie laserem) ciałka rzęskowego. Struktura ta odpowiada w gałce ocznej m.in. za wytwarzanie cieczy wodnistej. Zabieg ten także pozwala na obniżenie ciśnienia w gałce ocznej.

Chirurgiczne metody leczenia

Do najczęściej stosowanych chirurgicznych metod leczenia należy irydektomia obwodowa i trabekulektomia. Cele zabiegów są w tym przypadku takie same jak przy wykonywaniu ich przy użyciu lasera. W niektórych ośrodkach wykonywane są także specjalne wszczepy drenujące z zastosowaniem sztucznych przetok filtracyjnych.

Polecamy: Czy jaskrze można zapobiegać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA