Bratek - na cerę - księga ziół

bratek fot. Panthermedia
Właśnie zaczęły kwitnąć bratki polne. Wykorzystaj zatem okazję, by przeprowadzić domowe kuracje ze świeżych ziół. To doskonały sposób, by podreperować zarówno zdrowie, jak i urodę.
/ 15.06.2018 10:58
bratek fot. Panthermedia

Kwiatek świętej trójcy, macoszka, sierotka, fiołek trójbarwny czy po prostu bratek polny to określenia jednej i tej samej rośliny. Można ją znaleźć na łąkach (zwłaszcza na wybrzeżu i w górach), ale także wyhodować we własnym ogródku. Naprawdę warto! Bratek polny kwitnie od maja do września i na ten czas przypada okres zbiorów. Lecznicze właściwości ma całe ziele, łącznie z kwiatkami. Nie zbiera się jedynie korzeni. Dawniej bratek wykorzystywany był tylko w medycynie ludowej. Naparu z niego używano do oczyszczania krwi (również z trucizn) oraz polecano „niewiastom, które chciały mieć gładkie lica”.

Sekret bratka

Współczesna medycyna potwierdza, że zalecane kiedyś przez zielarki kuracje rzeczywiście miały sens. Bratek wspomaga bowiem przemianę materii, dzięki czemu ułatwia usuwanie toksyn z organizmu i m.in. łagodzi objawy trądziku. Na tym jednak nie koniec, bo ziółko to również:

  • działa moczopędnie – dlatego napary z niego warto stosować  przy infekcji układu moczowego, bólach pęcherza i zatrzymaniu wody spowodowanym np. przez zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS);
  • wzmacnia naczynia krwionośne – zwiększając ich elastyczność i uszczelniając, co ważne zwłaszcza dla osób ze skłonnością do pękających naczynek i żylaków;
  • ułatwia odkrztuszanie – powoduje bowiem rozrzedzenie wydzieliny;
  • łagodzi stany zapalne – zarówno te spowodowane przez infekcję, jak i uczulenie.

Warto wiedzieć: Tak wszechstronne działanie bratka wynika ze znacznego nagromadzenia substancji aktywnych, a konkretnie: flawonoidów (w tym rutyny), karotenoidów (np. zeaksantyny i  beta-karotenu), soli mineralnych, garbników, substancji śluzowych, saponin (naturalne detergenty) i pochodnych kwasu salicylowego.

Domowe terapie

Kurowanie się bratkiem nie wymaga specjalnych zabiegów, wystarczy, że przygotujesz napar: zalej szklanką wrzątku 2 łyżki świeżego ziela lub czubatą łyżeczkę suszonego. Przykryj, odstaw na 15 min i…

  • przy kłopotach z cerą  – używaj zamiast toniku do przemywania skóry. Poza tym przynajmniej przez 3 tygodnie pij codziennie po szklance naparu (taką samą dawkę możesz stosować także dla podtrzymania efektu kuracji oraz przy skłonności do pękających naczynek i wysypek alergicznych;
  • przy infekcjach – rozcieńcz napar dodatkową szklanką wody i pij codziennie (małymi porcjami), aż do ustąpienia dolegliwości. Jeśli infekcja zaatakowała układ moczowy, możesz przygotować napar z dodatkiem kłączy perzu lub suszonej żurawiny (łyżeczka na szklankę). To wzmocni skuteczność terapii.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA