POLECAMY

Preparaty stosowane w suchości pochwy - wady i zalety

Żele i kremy nawilżające pomagają walczyć z suchością pochwy, dolegliwością, która w znacznym stopniu obniża komfort psychiczny i fizyczny kobiet, a także jakość stosunku seksualnego.

Preparaty stosowane w suchości pochwy - wady i zalety

Suchość pochwy to dyspareunia. Jej przyczyną są z reguły zaburzenia hormonalne. Suchość pochwy może być pierwszym etapem zaniku pochwy, występującym po okresie menopauzalnym.

Przyczyny suchości pochwy

Za proces wydzielania śluzu, na skutek podniecenia seksualnego, odpowiedzialny jest estrogen, którego fizjologiczny niedobór można zaobserwować po ciąży, a także w okresie menopauzy.

Jednak niedostatek tego żeńskiego hormonu obserwuje się również podczas przyjmowania leków z grupy przeciwhistaminowych czy źle dobranych pigułek antykoncepcyjnych, w okresie dużego stresu, przemęczenia, niewłaściwej higieny okolic intymnych czy z powodu stanów zapalnych pochwy.

Przyczyną suchości pochwy może być również zahamowanie seksualne, kiedy to zubożenie wydzielin naturalnych ma podłoże psychiczne.

Przeczytaj też: Jak cieszyć się seksem będąc kobietą?

Jak walczyć z suchością pochwy?

Suchość pochwy można leczyć za pomocą różnych środków, do których zaliczamy preparaty nie zawierające hormonów oraz preparaty estrogenowe, dostępne jedynie na receptę. Inna grupa środków przeznaczona jest głównie dla kobiet z pierwszymi stadiami zaniku pochwy.

Do środków powszechnie dostępnych zalicza się lubrykanty oraz nawilżające żele i kremy dopochwowe.

Przeczytaj też: Suplementy diety mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami

Lubrykanty

Lubrykanty występują w postaci żelów i płynów, które eliminują tarcie, przez co zapewniają bezbolesny stosunek oraz zapobiegają podrażnieniom i otarciom. Konsystencja tych preparatów powinna przypominać naturalny śluz kobiety i mieć takie samo pH.

Zalety lubrykantów

Zaletami tych preparatów jest zwiększenie wygody stosunku płciowego oraz zwiększenie doznań i przyjemności seksualnych. Ponadto środki te charakteryzują się łatwością w stosowaniu. Ich zaletą jest również to, że  nie zmniejszają skuteczności antykoncepcyjnej prezerwatyw. Warunkiem zachowania pełnej skuteczności antykoncepcji jest stosowanie lubrykantów sporządzonych na bazie wody lub silikonu.

Wady lubrykantów

Wadą tych preparatów jest wysychanie i konieczność ponownej aplikacji w trakcie stosunku seksualnego.

Kolejną ujemną stroną stosowania lubrykantów mogą być podrażnienia pochwy, dlatego każdy preparat należy wypróbować najpierw na skórze. Jeżeli wystąpi swędzenie lub pieczenie zaleca się wybór innego preparatu.

Lubrykanty na bazie wody

W grupie lubrykantów wyróżnia się środki na bazie wody, które zazwyczaj nie wywołują podrażnień, ale szybko wysychają.

Lubrykanty na bazie silikonu

Preparaty na bazie silikonu mogą być stosowane z prezerwatywą, ale nie mogą być stosowane jednocześnie z silikonowymi zabawkami erotycznymi. Środki te zapewniają dłuższe nawilżenie (w porównaniu ze środkami na bazie wody), ale mają dość uporczywą wadę, jaką jest trudność z usuwaniem ich z pościeli. Są one relatywnie drogie.

Lubrykanty na bazie oleju

Środki na bazie oleju zawierają wazelinę i zazwyczaj są wzbogacone o witaminę E, jednocześnie stosowane z antykoncepcją mechaniczną mogą prowadzić do pękania lateksu. Ich wadą jest również duża gęstość i niezmywalność.

Nawilżające żele i kremy dopochwowe     

Alternatywną opcją leczenia suchości pochwy, są nawilżające żele i kremy dopochwowe, które nie zawierają hormonów.

Najczęściej stosuje się je kilkakrotnie w tygodniu, na przykład trzy razy w tygodniu, rano.

Zalety nawilżających żeli i kremów

Ich największymi zaletami jest długotrwałe działanie nawilżające, a także korzystny wpływ na regenerację nabłonka pochwy.

Dodatkowo kremy i żele pomagają zachować prawidłowe, kwaśne pH przedsionka pochwy, co przekłada się na zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej w pochwie oraz utrudnienie wnikania drobnoustrojów chorobotwórczych. Ich działanie polega na wyściełaniu wnętrza pochwy i zwiększaniu nawodnienia nabłonka pochwy.

Wady nawilżających żeli i kremów

Preparaty te powodują pojawienie się mętnej wydzieliny z pochwy, która powstaje w wyniku jej oczyszczania.  

Preparatów tych nie powinno się stosować przed stosunkiem, gdyż nie zapewniają one pożądanego smarującego efektu. Mogą być one również nieprzyjemne dla partnera, ponieważ charakteryzują się kwaśnym odczynem.

Na rynku znajduje się szeroka oferta preparatów likwidujących suchość pochwy, nie można wyłonić jednego najlepszego, ponieważ to jaki preparat należy zastosować zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań twojego organizmu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (24)
/rok temu
Do mnie też się przyplątywały, ale te globulki są świetne, mam je zawsze ze sobą bo często wyjeżdżam słuzbowo ii chronia mnie przed infekcjami
/rok temu
ja z kolei wykorzystaywałąm gynauxil jako sposób na rozwiązanie moich problemów z infekcjami, ostatnio często mnie łapały.
/rok temu
A mi ostatnio pomogły globulki gynauxil idealnie nawilżyły pochwę, stosuje je też jak czasami jak przytrafi mi się infekcja i też szybko pomagają.
POKAŻ KOMENTARZE (21)