POLECAMY

Krew w kale - alarmujący objaw

Badanie na obecność krwi w kale jest niezwykle ważnym pod względem diagnostycznym badaniem. Pozwala ono stwierdzić istnienie krwawienia w przewodzie pokarmowym, które zawsze należy dokładniej zdiagnozować, gdyż grozi poważnymi konsekwencjami.

O czym może świadczyć obecność krwi w kale?

Obecność krwi w kale jest zawsze sygnałem alarmującym. Krwawienie, którego nie widać na zewnątrz często niesie poważne skutki zdrowotne. Masywny krwotok skończyć się może nawet śmiercią pacjenta, kiedy w porę nie wdroży się odpowiedniego leczenia. Z kolei powolne podkrwawianie doprowadza w końcu do ciężkiej anemii i wyniszczenia organizmu.

Skąd krwawienie?

Przyczyn krwawienia z przewodu pokarmowego jest wiele. Niżej podano najczęstsze z ich.

 • Stany zapalne błony śluzowej żołądka i dwunastnicy;
 • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
 • Żylaki przełyku;
 • Żylaki odbytu (hemoroidy);
 • Nieswoiste choroby zapalne jelit:
     - Choroba Leśniowskiego-Crohna
     - Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
 • Choroby zakaźne;
 • Polipy i uchyłki jelita grubego;
 • Nowotwory przewodu pokarmowego.

Polecamy: Kiedy należy wykonać badanie moczu?

Smolisty stolec

Terminem tym określa się ciemne zabarwienie oddanego kału, które pochodzi ze ściętej krwi. Dokonuje tego kwas solny w żołądku, toteż smoliste stolce świadczą o krwawieniu z górnego odcina przewodu pokarmowego, głównie z żołądka. Często stanowi temu towarzyszą wymioty przypominające fusy od kawy, które są także ściętą krwią.

Świeża krew w stolcu

Obecność świeżej i żywoczerwonej krwi w stolcu może świadczyć o masywnym krwawieniu w przewodzie pokarmowym. Najczęściej jednak pochodzi ona z uszkodzonych żylaków odbytu (hemoroidów). Każda taka sytuacja wymaga dokładniejszej diagnostyki lekarskiej.

Krew utajona

Często obecności krwi w stolcu nie widać gołym okiem, natomiast objawy jakie zgłasza pacjent mogą sugerować krwawienie z przewodu pokarmowego. Wówczas lekarz powinien zlecić wykonanie badania na obecność utajonej krwi w kale. Dodatni wynika badania może sugerować rozwijający się guz nowotworowy w jelicie grubym czy żołądku, polipy okrężnicy, gruczolaki lub pęknięty wrzód żołądka. Aby jednak badanie było w pełni wiarygodne pacjent nie może przez pewien czas spożywać preparatów żelaza, witamy C, leków rozrzedzających krew, aspiryny, czerwonego mięsa, rzepy, chrzanu czy alkoholu.

Skreening raka okrężnicy

Laboratoryjne testy na krew utajoną w kale określane skrótem FOB (ang. Fecal Occult Blood) wykrywają obecność czerwonego barwnika krwi – hemoglobiny lub enzymów, które ją przekształcają. W przypadku dodatniego wyniku testu osoba powinna zasięgnąć konsultacji onkologa lub gastrologa. Test FOB jest powszechną metodą skriningową (przesiewową) w diagnostyce raka jelita grubego. Powinny poddać się jemu osoby powyżej 50 roku życia.

Zobacz też: O czym świadczy obecność jaj pasożytów w kale?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/2 lata temu
Miałam ten problem ale był wynikiem zaparć, po zastosowaniu dicopegu wszystko wróciło do normy.
/2 lata temu
Miałem podobny problem, najpierw delikatna krew przy oddawaniu kału później częste rozwolnienia, śluź w kale. Najpierw myślałem że to hemoroidy jednak przyjmowanie leków nie pomagało. Bujałem się z tym ok. rok czasu myśląc że przejedzie - nie przeszło, więc poszedłem do lekarza i to był najlepszy wybór zostałem skierowany do chirurga, a chirurg wysłał mnie na kolanoskopie która wykazała Wrzodziejące Zapalenie Jelita Grubego (według wikipedii zapadlność ok. 1 os. na 500. Rady Gastrologa pomogły ( brak używek, alkoholu, mcdonalad i kfc ) oraz przyjmowanie leków pomogły i od paru miesiący nie mam już tych objawów. Choroba jest na całe życie więc trzeba dbać o siebie ponieważ nie mam zamiaru latać za parę lat z workiem na kał na brzuchu :). Jeżeli jesteście z pomorskiego to polecam placówkę Sopmed - lekarzy Horyńskiego i Kleczkowskiego ( dr. się w tej chorobie specjalizują )
/3 lata temu
Witam. Mam problem ponieważ od dwóch dni obserwuję krew w kale.sa to niezbyt obfite ilości o kolorze zdrowej krwi. Nie odczuwam żadnych dolegliwości ze strony żołądka ani bólów brzucha jedynie co mnie boli to kręgosłup. Jak szybko muszę iść do lekarza i jakiej diagnozy muszę się spodziewać. Boję się że to coś poważnego. Dziękuję za ewentualne odpowiedzi na email. malgorzata.hareza@opoczta.pl
POKAŻ KOMENTARZE (14)