Zastrzyk z botuliną lekiem na nadpotliwość

Antyperspiranty i kremy przeciw nadmiernej potliwości fot. Fotolia
Pocenie się to prawidłowy proces organizmu, który pozwala człowiekowi utrzymać stałą temperaturę ciała. Bez wydzielania potu organizm uległby przegrzaniu. Osoby cierpiące na nadmierną potliwość wydzielają pot w znacznie większej ilości niż jest to potrzebne do schłodzenia organizmu. Na szczęście medycyna znalazła sposób na to, aby nie walczyć w pocie czoła o suchą skórę - zastrzyk z toksyną botulinową.
/ 16.07.2018 14:41
Antyperspiranty i kremy przeciw nadmiernej potliwości fot. Fotolia

Czym jest nadpotliwość?

Nadpotliwość, inaczej hiperhydroza, jest następstwem zwiększonej aktywności gruczołów potowych. Najczęściej nadmierna potliwość dotyczy pach (ok. 40% przypadków) oraz stóp i dłoni. Nadmierna potliwość to choroba, która jest uciążliwa nie tylko dla ciała, lecz także dla naszej psychiki. Nadpotliwość związana z ciągłym wydzielaniem nieprzyjemnego zapachu potu może prowadzić do wycofania się z życia towarzyskiego, a tym samym przyczynić się do obniżenia poziomu samooceny.

Dlaczego nadmiernie się pocimy?

Przyczyn jest bardzo wiele. Do najczęstszych zaliczamy wysiłek fizyczny, spożywanie ostrych przypraw, picie mocnej kawy, herbaty i alkoholu, a nawet jedzenie czekolady. Przyczynami nadpotliwości mogą też być otyłość i zaburzenia związane ze stanem emocjonalnym, np. lęki i stres. Przyczyną hiperhydrozy są także zaburzenia hormonalne, np. nadczynność tarczycy i cukrzyca oraz choroby neurologiczne. Do nadpotliwości przyczyniają się także menopauza u kobiet, a nawet niektóre nowotwory, np. guz nadnerczy.

Niezależnie od przyczyn, obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia nadmiernej potliwości jest terapia botulinowa.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa jest najsilniejszą biologiczną toksyną  uzyskiwaną z bakterii Clostridium botulinum , popularnie zwaną jadem kiełbasianym. Istnieje kilka typów toksyny botulinowej, jednak w medycynie wykorzystywana jest tylko jedna jej postać - toksyna typu A.

Zobacz też: Jak powstrzymać łysienie łojotokowe?

Na czym polega zabieg?

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz dokładnie określa pole nadmiernej potliwości, wykonując tzw. test jodowo-skrobiowy, czyli test Minora. Polega on na posmarowaniu danej części ciała jodyną, a następnie posypaniu jej skrobią ziemniaczaną. Po kilku sekundach obszar nadmiernej potliwości zabarwia się na ciemniejszy kolor.

Następnie lekarz wstrzykuje śródskórnie małą objętość (od 0.1 do 0.2 ml) roztworu botuliny. Podczas zabiegu wykonuje kilkanaście nakłuć, którymi pokrywa równomiernie wybrane partie ciała:  pachy, dłonie lub stopy. Po wstrzyknięciu śródskórnie niewielkiej dawki, preparat blokuje działanie nerwów, które aktywują gruczoły potowe, i w konsekwencji zapobiega wydzielaniu nieprzyjemnej wydzieliny.

Zabieg trwa ok. 15-20 minut i zazwyczaj jest odczuwany niewielki dyskomfort związany z nakłuwaniem. Jednak w większości gabinetów medycyny estetycznej na życzenie osób wrażliwych może być wykonane znieczulenie miejscowe.

Po zabiegu mogą utrzymywać się takie objawy, jak: zaczerwienienie, miejscowa bolesność lub lekki świąd nakłuwanej części ciała. Na szczęście wszystkie szybko ustępują.

Efekty zastrzyku z botuliną

Blokada czynności gruczołów potowych jest widoczna już po kilku dniach i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Po tym okresie powstają nowe zakończenia nerwowe, które ponownie aktywują gruczoły potowe, dlatego zabieg wymaga powtórzenia.

Zastrzyki z toksyny botulinowej nie leczą przyczyny hiperhydrozy, lecz jedynie usuwają jej objawy.

Przeciwskazania do zabiegu:

  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona) stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna),
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • infekcje skóry na obszarze poddawanym zabiegowi ,
  • ciąża,
  • okres laktacji.

Zobacz też: Jak pokonać łuszczycę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA