Reumatyzm wśród Polaków – jak żyje się z tą chorobą?

reumatyzm fot. kadr z filmu "Zrozumieć reumatyzm"
12 października to Światowy Dzień Reumatyzmu. Zobacz video, na którym przypadkowi przechodnie przekonują się, jak żyje się z tą chorobą!
Marta Słupska / 12.10.2016 09:40
reumatyzm fot. kadr z filmu "Zrozumieć reumatyzm"

Wiesz, czym jest reumatyzm? Wydaje ci się, że choroby reumatyczne dotyczą tylko osób starszych? Jesteś w błędzie – chorują na nie także młodzi ludzie. Potocznie nazywany „reumatyzm” to tak naprawdę około 200 różnych chorób, które atakują układ ruchu, w tym przeważnie stawy.

Późno zdiagnozowana i źle leczona choroba może w ciągu kilku lat doprowadzić do niepełnosprawności, pozbawiając pacjentów możliwości pracy zawodowej, a nawet samodzielnego funkcjonowania. Wszystkie choroby reumatyczne charakteryzują się przewlekłym, nawracającym bólem.

Zrozumieć reumatyzm

12 października obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. Z tej okazji do internetu trafił krótki film pt. „Zrozumieć reumatyzm”. Powstał on w ramach kampanii edukacyjnej „Nie odwracaj się plecami od bólu”.

W filmie organizatorzy poprosili kilku przechodniów, by założyli specjalną rękawicę usztywniającą stawy, a następnie wykonali prozaiczne czynności, na przykład odkręcili butelkę z napojem czy wyjęli coś z portfela. Wszyscy biorący udział w eksperymencie byli wyraźnie zaskoczeni tym, jak bardzo usztywnia dłoń, a na pytanie, jak się w niej czują, odpowiadali, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Jeden z pytanych uznał nawet, że czuje, jakby wszystkie palce ręki były zbitą kością, a inna osoba dodała: „nie mogę pogłaskać psa, nie mogę zgiąć rąk. Oczywiście nie mam bólu, a to ból w tym wszystkim na pewno jest najgorszy”.

Eksperyment ten pokazał, że świadomość społeczna na temat problemów, z jakimi borykają się pacjenci, jest bardzo niska.

Video można też zobaczyć na stronie www.kiedybolaplecy.pl oraz na fanpage na FB Stowarzyszenia 3 majmy się razem https://www.facebook.com/3majmysierazem/.

Reumatyzm u dziadka i wnuczka

9 milionów Polaków ma reumatyzm

Choroby reumatyczne dotykają osób w każdym wieku, bez względu na rasę czy płeć. Z ich powodu cierpi ponad 9 milionów Polaków – statystycznie co czwarty. Wśród chorób reumatycznych są m.in.: choroby o podłożu zapalnym, takie jak:

  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
  • młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS),
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK),
  • łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Podłoże zapalne chorób reumatycznych wiąże się z niewłaściwym działaniem układu odpornościowego. Szacuje się, że na tę kategorię nieuleczalnych schorzeń cierpi od 300 do 500 tysięcy osób w naszym kraju. Aby zapewnić chorym jak najlepszą jakość życia i dać szansę na zachowanie sprawności, konieczne jest postawienie jak najszybciej prawidłowej diagnozy oraz wdrożenie właściwego postępowania terapeutycznego.

Reumatyczna mitologia

Wiele osób sądzi, że objawy chorób reumatycznych nasilają się, kiedy pada deszcz lub gwałtownie zmienia się pogoda, jednak żadne badania naukowe nie potwierdzają takiej zależności. Ponadto znany reumatyzm kojarzony jest z wiekiem senioralnym. „To chyba dotyczy starszych ludzi”, „Reumatyzm zaczyna się po czterdziestce” – takie stwierdzenia pojawiają się w filmie „Zrozumieć reumatyzm”.

Wciąż potrzebna jest szeroka edukacja na temat chorób reumatycznych, która z jednej strony zachęci młode osoby z dolegliwościami bólowymi do odwiedzenia lekarza, a z drugiej pomoże szerzej naświetlić sytuację osób chorych. 

Reumatyzm nie pyta o wiek

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA