POLECAMY

Leworęczni

Do niedawna posługiwanie się lewą zamiast prawą ręką traktowano jako defekt, ułomność. Dzisiaj zmieniły się poglądy na ten temat. Wiemy już, że jest to indywidualna cecha człowieka. Co ósmy człowiek jest na świecie leworęczny. Osoby te mają prawdopodobnie spore zdolności plastyczne, muzyczne i matematyczne.

Do niedawna posługiwanie się lewą zamiast prawą ręką traktowano jako defekt, ułomność. Dzisiaj zmieniły się poglądy na ten temat. Wiemy już, że jest to indywidualna cecha człowieka. Co ósmy człowiek jest na świecie leworęczny. Osoby te mają prawdopodobnie spore zdolności plastyczne, muzyczne i matematyczne.

Większość ludzi posługuje się prawą ręką. Skąd zatem zdarzają się osoby leworęczne? Odpowiedzialny jest mózg. W sterowaniu ruchami ręki wyspecjalizowana jest półkula lewa, która rządzi prawą częścią ciała, a więc i prawą ręką.. U osób leworęcznych natomiast dominującą półkulą mózgu jest półkula prawa, która kontroluje lewą stronę ciała człowieka. 

Leworęczni

Osób z natury leworęcznych jest znacznie więcej, niż nam by się wydawało.
Sławni leworęczni muzycy to np. Ludwig van Beethoven, Niccolo Paganini, Jimmy Hendrix, Paul McCartney, Ringo Starr, Bob Dylan i Sting. Do słynnych leworęcznych malarzy należą Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Eduard Manet i Pablo Picasso. Wybitni leworęczni uczeni to m.in. Albert Einstein, Friedrich Nietzsche. W historii było też wielu leworęcznych polityków, m.in. Ronald Reagan, George Bush senior i Bill Clinton.

Od 1992 roku leworęczni mają swoje święto, które przypada 13 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Leworęcznych. Organizuje je światowa organizacja Klub Leworęcznych, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii.

Jeszcze kilkanaście lat temu rodzice zmuszali dzieci do posługiwania się prawą ręką. Dziś czasy się zmieniły i okazuje się, że co dziesiąty nastolatek pisze i wykonuje inne czynności ręką lewą. W starszym pokoleniu zdarza się to tylko co trzydziestej osobie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (145)
/6 lat temu
Ja ogólnie jestem leworęczna. Tylko piszę prawą, resztę rzeczy robię lewą. Zdolności plastycznych nie mam, z matematyki jestem dobra mam 5, z muzyki też. Jako że u mnie w klasie 2 osoby piszą lewą + czasami, ale nie zawsze. Głównie naśmiewają się z mojego kolegi. Z mojej koleżanki i ze mnie się nie naśmiewają, bo ona jest w tej klasie od początku, a ze mnie się nie naśmiewają, choć dołączyłąm w 1 klasie, bo mam starszego brata, a po za tym umiem karate. Mój kolaga za to ma przerąbane. Dołączył do nas w 3 klasie. Wszyscy go poniżają, bo w szkole ma tylko młodszego brata i kuzyna. Wkurza mnie to, bo bardzo go lubię. Zawsze go bronię. Niestety nie wszyscy potrafią to docenić. W 4 klasie jak dołączyły do nas 3 nowe osoby to pare osób które uważaliśmy za przjacieli się od nas odwróciło. Przez ostatnie 2 miesiące wogóle. Jesteśmy w 3 klasowej, ja jestem zastępcą gospodarza, a on skarbnikiem. Gospodarzem jest nasz prawdziwy przyjaciel. Ja tak ogólnie nie mam przyjaciółki, bo u mnie w klasie wszystkie dziewczyny mieszkają tu od początku, albo mieszkały w okolicznych miejscowościach i tak czy siak wszystkich znały. Chłopacy tylko dołączali z dalszych miejscowości. Ogólnie koleguję siez tą leworęczną, ale nie tak do końca, bo często jest tak że zostawia mnie samą bo idze z jakąś praworęczną, aby poczuć się wywyższona. Na szczęście zawsze mam wsparcie ze strony gospodarza i skarbnika. Ale przyjaciółki mi nie zastąpią. ostatnio znalazłam koleżankę którą mogę nazwać przyjaciółą. Znam ją od września. Jest odemnie o 1 rok młodsza, nasi bracia chodzą razem do klasy. Ona też jest praworęczna, ale mnie nie odrzuca, wręcz przeciwnie. Jak ktoś z jej klasy podejdzie jak stoimy razem to od razu mówi że jestem leworęczna. To jest jedyne pocieszenie. Ale na lekcji nie mam zbytnio z jaką dziewczyną rozmawiać. Na Wf podają mi piłkę, ale jak kopnę/rzucę lewą nogą/ręką, to zwłaszcza Ala się na mnie drze że jakbym kopnęła/rzuciła prawą, to byłby gol. A jak ja strzelę gola to ona się też drze że gdybym nie lewą, to ktoś inny by mógł strzelić nei tylko że ja cały czas. Ogólnie to tylko jedna nowa dziewczyna mnie wspiera. Na szczęście jak grają chłopacy z dziewczynami to chociaż chłopacy się z tego cieszą i nie narzekają.
/5 lat temu
czuje sie jak bym czytal wypowiedz z rodem prl, kuzwa w jakiej ty szkole sie uczysz "specjalnej" bojak to liceum to dziwi mnie zacofanie ruwiesnikow bo ja w 1998 do 2003 uczylem sie w technikum i tam nikt nie zwracal uwagi na to ze jestes leworeczny , a ja zawsze uwazalem lewych za bardziej inteligetnych od siebie
/5 lat temu
ja od urodzenia jestem leworeczna wszystko robie lewa reka ..nie ma m niestety zadnych zdolnisci matematycznych..:/ plastyczen to nawet najbardziej to muzyczne od niedawna zacielam grac na fortepianie i ze sluchu nauczylam sie calej sonaty ksiezycowe.. :p i dalej sie uczne jesem dumna z tego ze jestem leworeczna 8 lat temu kiedy mialam 10 lat moja babcia kazala mi pisac tylko prawa reke wszytko prawa..i tak sie skonczylo z przez kilka mies nie umizalam pisac ani lewa reak ani prawa..ale teraz wszytko jest okey.. :D mam duzo przed dla lewo np myszka do kom moje biuro klawiaura na kom nozyczki pioro.. itd..wszysko mozna kupic w waola parku w warszawie. :p
POKAŻ KOMENTARZE (142)