Kiedy usuwać ósemki

Kiedy usuwać ósemki
Ósemki potrafią przysporzyć nam wiele bólu. Sprawdź, kiedy należy usunąć ósemki.
/ 06.06.2012 12:26
Kiedy usuwać ósemki

Trzecie zęby trzonowe, nazywane potocznie zębami mądrości lub ósemkami, wyrastają zwykle między 16. a 25. rokiem życia (zdarza się jednak, że ich wyrzynanie trwa do czterdziestki lub nie pojawiają się wcale). Naszym czworonożnym przodkom były potrzebne do rozdrabniania pokarmów. A nam? My z przeżuwaniem radzimy sobie i bez nich. Dlatego zmiany ewolucyjne powoli zmierzają do ich zlikwidowania. Na razie spowodowały, że w żuchwie nie mamy na nie zbyt dużo miejsca. A to sprawia, że zęby mądrości zwykle wyrzynają się nieprawidłowo.

Kiedy usuwać ósemki

Ósemki zwykle usuwa się od razu, gdy rozwija się w nich próchnica (z uwagi na położenie leczy się je trudno i nie zawsze skuteczne). Ekstrakcję (wyrwanie) zębów mądrości zaleca się także wtedy, gdy z ich powodu inne zęby zostają ściśnięte (z czasem może to prowadzić do wad zgryzu). Usunięcie ósemek wykonuje się również, jeśli rosną one krzywo, wrastają w policzek, powodują częste stany zapalne dziąseł lub gdy nie mogą się przebić przez dziąsło, bo np. nie ma dla niech miejsca.

Zabieg usuwania ósemek

Ponieważ zęby mądrości mocno tkwią w łuku zębowym i często mają nietypowy kształt oraz liczbę korzeni, ich usuniecie przypomina bardziej zabieg niż zwykłe wyrwanie zęba. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, a po wszystkim na dziąsło zakłada się szwy. Po takim zabiegu przez kilkanaście godzin warto przykładać do policzka zimne okłady i ssać kostki lodu. Przez dobę nie wolno palić, czyścić zębów w pobliżu miejsca ekstrakcji, pić przez słomkę i wydmuchiwać nosa (strumień powietrza może uszkodzić ranę). Aby dziąsło szybciej się zagoiło, warto płukać usta ciepłą wodą z solą (łyżka na szklankę wody). Lepiej też zrezygnować z picia kawy, bo podnosi ciśnienie, a wtedy trudniej powstrzymać krwawienie. Uwaga! Jeśli po kilku dniach od zabiegu ból nadal się utrzymuje, pojawia się krwawienie albo gorączka, należy skontaktować się ze stomatologiem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: zęby

Redakcja poleca

REKLAMA