Jak działają morfina i heroina?

heroina, uzależnienie, nałóg, zastrzyk, narkotyki/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia
Morfina i heroina (ta druga zwana też brown i kompotem) to środki będące pochodnymi opium. Mają działanie przeciwbólowe i uspokajające. Czym grozi uzależnienie od morfiny i heroiny?
/ 10.07.2017 10:07
heroina, uzależnienie, nałóg, zastrzyk, narkotyki/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Czym jest opium?

Opium jest substancją otrzymywaną przez wysuszenie soku mlecznego pozyskiwanego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego (Papaver somniferum).

Opium zawiera około 40 alkaloidów, do głównych zaś należą: morfina 3–23%, narkotyna 5%, kodeina 0,2–6%, papaweryna 1% i tebaina.

 Jak na organizm ludzki działa morfina?

Morfina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy alkaloidów. Wchodzi w skład opium i jest jego najistotniejszym składnikiem psychoaktywnym. W stanie czystym jest białą substancją stałą, o gorzkim smaku, słabo rozpuszczalną w wodzie.

Ma działanie narkotyczne (odurzające), przeciwbólowe, przeciwkaszlowe, przeciwbiegunkowe, działa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Hamuje perystaltykę jelit, prowadząc do zaparć, wzmaga napięcie pęcherza i innych narządów z mięśni gładkich.

Nadmierne dawki mogą prowadzić do śpiączki i niewydolności oddechowej. Kilkunastokrotne użycie morfiny prowadzi do uzależnienia fizycznego, a uzależnienie psychiczne może wystąpić nawet po kilkukrotnym zastosowaniu.

W wyniku zażywania morfiny powstaje tolerancja i rozwija się zespół abstynencyjny. Morfina zaburza większość procesów zachodzących w organizmie, a w przypadku niepodjęcia leczenia odwykowego prowadzi do śmierci.

O opium dowiesz się też więcej z artykułu Czym jest opium?

Brown zwany kompotem, czyli heroina

Heroina (diacetylomorfina, diamorfina) to organiczny związek chemiczny, półsyntetyczny opioid, otrzymywany w wyniku acetylacji wyodrębnionej z opium morfiny. W postaci czystej jest białą, sypką, bezwonną substancją o gorzkim smaku. Dzięki grupom acetylowym heroina szybciej niż morfina przechodzi przez barierę krew – mózg.

Jest bardzo silnym środkiem narkotycznym, który powoduje euforię i błogostan. U stosujących ją osób prowadzi do rozwinięcia się uzależnienia psychicznego i fizycznego. Może być stosowana dożylnie, donosowo w postaci tabaki lub palona: odurzanie polega na wdychaniu oparów podgrzewanej heroiny.

Najczęściej stosowane są: brown (sugar) – tania, lecz zanieczyszczona odmiana heroiny, tzw. kompot, czyli „polska heroina” otrzymywana ze słomy makowej, i „czysta” heroina – wysoko przetworzona substancja o kolorze białym, niekiedy beżowym, o dużej zawartości heroiny i wysokiej cenie.

Jak działa heroina?

Siła i czas działania heroiny zależą od drogi jej podania do organizmu. Działając na organizm człowieka, znosi odczuwanie bólu, wywołuje euforię, senność i poczucie „błogiej obojętności”.

Heroina wpływa depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, w szczególności oddechowy, znosi napięcie mięśniowe, spowalnia perystaltykę żołądka i jelit, powoduje utratę apetytu, kurczy zwieracze, działa antydiuretycznie.

Wiele skutków negatywnych zażywania heroiny związanych jest nie tylko ze szkodliwością samego środka, ale i możliwością wstrzyknięcia zagrażających zdrowiu i życiu zanieczyszczeń, brakiem zachowania wymogów sterylności, interakcji w przypadku zażywania innych leków czy używek. Przedawkowanie często prowadzi do śmierci.

Zobacz też: Czym jest narkotyk krokodyl?

Fragment pochodzi z książki „Narkotyki w kulturze młodzieżowej” autorstwa B. Hoffmann (Impuls 2014). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA