Grypa kosztuje Polskę ponad 600 milionów złotych

Najczęściej, grypa spowodowana przez wirusa typu C, objawia się pod postacią łagodnego nieżytu górnych dróg oddechowych/ fot. Fotolia
Grypa sezonowa kosztuje nasz kraj ponad 600 milionów złotych każdego roku. Dzieje się tak z powodu bardzo niskiego poziomu zaszczepień przeciwko grypie. Dane te przedstawiono na konferencji w Krynicy Zdrój 6 września 2012 roku.
/ 11.09.2012 08:25
Najczęściej, grypa spowodowana przez wirusa typu C, objawia się pod postacią łagodnego nieżytu górnych dróg oddechowych/ fot. Fotolia

Statystyka

W toku dyskusji panelowej „Finansowanie opieki zdrowotnej – wyzwania międzyresortowe” eksperci zgodzili się, że fakt, iż Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie jeśli chodzi o poziom zaszczepienia społeczeństwa przeciwko grypie, budzi poważny niepokój. Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci, osób po 65. roku życia i osób będących w grupie wysokiego ryzyka rozwoju powikłań  pogrypowych, w tym przewlekle chorych. Mimo prowadzenia przez samorządy programów bezpłatnych szczepień dla seniorów, w tej tylko grupie wiekowej szczepi się zaledwie 16% populacji, mimo że wg zaleceń Rady Unii Europejskiej wskaźnik ten powinien sięgnąć ok. 75% do 2014/2015 r.  

Zdaniem ZUS

Według danych ZUS same tylko koszty utraconej produkcji z powodu grypy sezonowej i powikłań pogrypowych wyłącznie wśród osób pracujących to ponad 600 milionów zł. Eksperci uzgodnili, że zarówno ze względów zdrowotnych, społecznych jak i ekonomicznych, Polsce potrzebny jest spójny program walki z grypą sezonową wspierany przez wszystkich interesariuszy. Aby tak się stało, wprowadzone w życie zmiany powinny mieć charakter systemowy i zorganizowany, a działania powinny być realizowane na szeroką skalę, dając w rezultacie Narodową Strategię Zwalczania Grypy dla Polski.

Narodowa Strategia Zwalczania Grypy

Wśród przyczyn niskiej wyszczepialności w Polsce najczęściej wymienia się m.in. brak stosownych rekomendacji lekarskich, brak rzetelnej wiedzy na temat grypy i szczepień ochronnych w społeczeństwie, a w konsekwencji niewłaściwe ich postrzeganie oraz ograniczony dostęp do bezpłatnych szczepionek. Wdrożenie Narodowej Strategii Zwalczania Grypy powinno przynieść rozwiązanie tych problemów.

Do najważniejszych obszarów pożądanych zmian należą:

  • sprawniejsze zarządzanie oficjalnym programem szczepień i monitorowanie jego rezultatów,
  • zwiększone zaangażowanie pracowników ochrony zdrowia, czyli szczepienia personelu medycznego i proaktywne rekomendowanie szczepień pacjentom,
  • prowadzenie spójnej polityki komunikacyjnej i edukacji społeczeństwa,
  • wdrożenie mechanizmów ułatwiających dostęp do szczepień dla jak największej części populacji.

„Koszt roczny w wysokości ponad 600 milionów złotych, jaki powstaje dla państwa w wyniku wyłącznie absencji chorobowej z powodu grypy i jej powikłań, to bardzo wysoki koszt. Środki te mogłyby zostać wykorzystanego na zupełnie inne cele w finansowaniu ochrony zdrowia. Należy przy tym pamiętać, że szacunek ten obejmuje tylko tzw. koszty pośrednie grypy. A przecież corocznie ogromne sumy są przeznaczane na finansowanie kosztów leczenia i hospitalizacji w przypadkach grypy i jej powikłań” powiedziała prof. Karina Jahnz-Różyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego, przedstawiciel Grupy Roboczej ds. Grypy.

Zaproszenie

11 września br., w Pałacu Staszica przy ul. Nowy Świat 72 w godz. 10.00–15.30 odbędzie się debata FLU FORUM. Pojawią się na niej przedstawiciele instytucji państwowych, instytucji zdrowia publicznego, towarzystw naukowych, mediów branżowych i ogólnych i będą rozmawiać o Narodowej Strategii Zwalczania Grypy w Polsce.

Zobacz też: Alergia ewoluuje

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA