Dzieci, które mają próchnicę, wolniej rosną!

Naukowcy odkryli istotny związek pomiędzy próchnicą a tempem wzrostu u dzieci. Okazuje się, że dzieci, które mają wiele zębów dotkniętych przez próchnicę, są niższe i mają mniejszą wagę niż rówieśnicy sumiennie dbający o higienę jamy ustnej.
/ 11.06.2015 13:42

próchnica u dzieci

fot. Fotolia

Dziecko nie rośnie przez próchnicę!

Wyniki najnowszych badań wskazują, że problemy z zębami wpływają na całościowe funkcjonowanie organizmu dziecka. Według naukowców z University Collage London i King Fahad Armed Forces Hospital próchnica może hamować fizyczny rozwój dzieci. Dzieci, które mają wiele zębów dotkniętych przez próchnicę, są niższe i mają mniejszą wagę w porównaniu ze swoimi rówieśnikami, którzy mają zdrowe zęby.

Aby określić, czy związek istnieje, badacze zestawili dane dotyczące zdrowia jamy ustnej z pomiarami wagi i wzrostu dzieci. Zdrowie jamy ustnej dzieci oceniano w skali DMFT, która określa wskaźnik zębów zaatakowanych przez próchnicę, usuniętych bądź wypełnionych. Okazało się, że zależność faktycznie występuje.

Nawet wówczas, gdy w badaniu uwzględniano inne czynniki, które mogą wpływać na stan zdrowia dzieci, np. czynniki demograficzne takie jak poziom wykształcenia rodziców czy roczny dochód rodziny, .zależność pomiędzy stopniem zaawansowania próchnicy a wzrostem i wagą dzieci wciąż była istotna.

Zobacz także: Intensywny trening może prowadzić do próchnicy!

Naucz dziecko myć zęby po każdym posiłku

Uzyskane wyniki są kolejnym argumentem na rzecz tego, że dbanie o higienę jamy ustnej dziecka powinno stać się priorytetem dla rodziców. Im wcześniej nauczymy dziecko codziennego szczotkowania i nitkowania zębów, tym mniejsze ryzyko wystąpienia u niego próchnicy czy chorób dziąseł. Należy wyrobić nawyk dokładnego mycia zębów zaraz po posiłku. Ważne jest również regularne kontrolowanie stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym, aby jak najwcześniej wykrywać i leczyć wszelkie nieprawidłowości.

"Aby skutecznie chronić mleczne zęby przed próchnicą, należy poddawać je fluoryzacji, która zwiększa odporność szkliwa. Zabieg trwa tylko chwilę, jest zupełnie bezbolesny i można go przeprowadzać już kiedy pojawią się pierwsze mleczaki. Zęby mleczne trzonowe oraz stałe trzonowe i przedtrzonowe, które mają nieregularne powierzchnie, warto również lakować. W ten sposób możemy zredukować ryzyko próchnicy nawet o 90%. Lakowanie powinno jednak być przeprowadzone na odpowiednim etapie rozwoju zęba, dlatego ważne są częste kontrole u dentysty" – tłumaczy lek. stom. Monika Stachowicz z Periodent Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy w Warszawie.

Źródło: Materiały prasowe Periodent / Skymed.pl

Zobacz także: Czym jest próchnica zębów mlecznych?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA