POLECAMY

Czy wodniak jądra jest groźny?

Wodniak jądra pozornie i bezboleśnie może zwiastować najgroźniejsze choroby narządów płciowych u mężczyzn. Warto wiedzieć, czym się objawia zanim będzie za późno.

Czy wodniak jądra jest groźny?

Co to jest wodniak jądra?

Wodniak jądra to nagromadzenie się płynu między poszczególnymi warstwami tkanki łącznej jądra. Może być wrodzony lub nabyty. Występuje zazwyczaj jednostronnie.

Podskórne nagromadzenie się płynu jest widoczne gołym okiem. Wodniak jądra, w przeciwieństwie do innych patologii mogących powodować obrzęk jądra, cechuje się brakiem bolesności podczas dotykania. Jednak nie wyklucza to umiarkowanych dolegliwości bólowych, np. przy noszeniu ciasnej bielizny lub uprawianiu sportu.

Polecamy: Wodniak jądra i powrózka nasiennego

Badania dodatkowe

Jednostronne obrzęk wymaga wykluczenia innych zagrożeń, w tym nowotworu, przepukliny i stanu zapalnego. W przeciwieństwie do zmian o charakterze litym, czyli guzów lub przepukliny, wodniak jądra ma jedną charakterystyczną cechę widoczną już podczas badania lekarskiego, a mianowicie podświetlony (np. przy pomocy latarki) przepuszcza światło. Postawienie wczesnej diagnozy umożliwia badanie ultrasonograficzne jądra.

Czy wodniak jądra jest groźny?

Wodniak nie jest klasyfikowany do zmian nowotworowych i nie cechują go zmiany na poziomie komórkowym, dlatego sam w sobie nie jest groźny i dość łatwo go wyleczyć. Nie ma on także wpływu na płodność, czy szanse rozwinięcia nowotworu jąder w przyszłości.

Wodniak może jednak okazać się zwiastunem poważniejszych chorób (nowotwór, zapalenie najądrza), dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. Wystarczy wykonanie USG i wizyta u lekarza urologa.

Powody powstawania wodniaków niegroźnych nie są do końca znane. Zdarza się, że powstają w wyniku większych urazów.

Leczenie

Zabieg chirurgiczny to jedyna forma leczenia wodniaków. Niestety, tylko w przypadku bardzo małych wodniaków można tego uniknąć. Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co jest korzystne dla pacjenta, gdyż zmniejsza ryzyko powikłań.

Postać wrodzona

Ta postać wodniaka dość często występuje u chłopców. Wytwarza się ona wskutek połączenia między niektórymi warstwami jądra a jamą ciała. Jeśli połączenie z czasem w naturalny sposób zostanie zamknięte, wodniak może ulec samoistnemu wchłonięciu. W odwrotnej sytuacji należy go usunąć chirurgicznie, podobnie jak u dorosłych. Pojawienie się wodniaka nie ma wpływu na rozwój młodego organizmu.

Polecamy: Taczka jąder podkorowych

Źródło: „Urologia” pod red. A.Borkowskiego PZWL

Dowiedz się więcej o płodności z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (24)
/rok temu
Całe życie walę konia i mam spokój.
/rok temu
witam mój synek urodził się z wodnikiem obustronnym jąder i było to dla mnie strasznym przeżyciem kiedy w 8 miesiącu życia był operowany lecz wodniak do końca się nie wchłonął teraz synek ma 3 latka i dopiero widać postępy po operacji powoli zaczyna zanikać!!!
/rok temu
Witam po moim badaniu , Stwierdzono wodniaka lewego jadra. Lekarz odrazu skierowal Mnie do szpitala. Po trzech miesiącach oczekiwania jestem już w szpitalu i lekarz w tym szpitalu przed operacja dzień, ponownie mnie zbadał stwierdził że nie jest ten wodniak wcale taki duży i odradza operacji. Zapytał w zasadzie w czym mi to przeszkadza i w zasadzie problem powikłań jest bardziej ryzykowny niż jakieś jedno jajko większe od 2. Dodam że naprawdę tego płynu jest tam 3/4 jeśli chodzi o rozmiar jadra. Co robić? ???
POKAŻ KOMENTARZE (21)