Co robić, gdy stan chorego na POChP pogarsza się?

Jakie obowiązki wobec pacjenta ma szpital?
Jeśli jesteś pacjentem cierpiącym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, to dobrze trafiłeś. W tym artykule dowiesz się w jaki sposób rozpoznawać objawy zaostrzenia choroby, które najczęściej są wskazaniem do leczenia szpitalnego. Jeśli zaobserwujesz u siebie pogorszenie objawów, nie zwlekaj- skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.
/ 21.03.2011 16:08
Jakie obowiązki wobec pacjenta ma szpital?

Postęp choroby jest nieunikniony

Przewlekła obturacyjna choroba płuc ma charakter postępujący i mimo dobrych leków rozszerzających oskrzela i modyfikującej odczyn zapalny nie da się jej zatrzymać. Zwalniamy jej prędkość dzięki modyfikacji stylu życia polegającej w pierwszej kolejności na rzuceniu palenia papierosów. Przebieg jest dość stały, ale mogą pojawiać się również groźne dla życia zaostrzenia, które należy szybko rozpoznawać.

Przeczytaj: Aktywność fizyczna - ruch lekiem XXI wieku

Przyczyny zaostrzeń- zwyczajne lecz groźne

W przypadku POChP zaostrzenie jest powodowane przez infekcję, palenie papierosów lub zanieczyszczenie środowiska. Najczęstszą przyczyną jest zakażenie bateryjne lub wirusowe, dlatego wśród pacjentów z POChP zaleca się szczególne unikanie źródeł infekcji oraz wykonywanie szczepień ochronnych. Również inne choroby płuc mogą rozwijać zaostrzenie, dlatego tak ważna jest czujność pacjenta.

Poważne objawy poważnego zaostrzenia

Zaostrzenie objawia się pogorszeniem objawów występujących przewlekle. Pojawia się duszność uniemożliwiająca swobodne poruszanie się, kaszel oraz zdecydowanie większa męczliwość. Może rozwinąć się nawet niewydolność oddechowa- poważny stan wymagający intensywnego leczenia szpitalnego. Skóra w okolicy ust pacjenta przybiera kolor o odcieniu fioletowym, co związane jest z niedostateczną ilości hemoglobiny przenoszącej tlen. Pogorszenie stanu ogólnego wpływa również na inne narządy, w tym serce, którego sylwetka się powiększa i może ono również zmniejszyć swoją wydolność. Pojawiają się obrzęki w dystalnych częściach kończyn lub w okolicy pleców u osób leżących oraz charakterystyczne zmiany w badaniu rentgenowskim płuc, które można odróżnić od zmian związanych z POChP.

Zobacz też: Co warto wiedzieć o badaniu rentgenowskim (rtg)?

Leczenie zaostrzeń POChP

Podstawą leczenia zaostrzeń jest podanie pacjentowi szybko działającego leku beta adrenomimetycznego. Lek taki rozszerzy oskrzela i umożliwi lepszą jakość oddychania. W warunkach szpitalnych podawane są również glikokortykosteroidy hamujące rozwój reakcji zapalnej. Stosowane jest także leczenie wspomagające. W niektórych przypadkach stosowane są antybiotyki - jednak ogranicza się ich użycie do sytuacji podejrzenia zaostrzenia na podłożu bakteryjnym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA