Banki krwi pępowinowej – fakty i mity

W ciągu 24 h po porodzie dziecko otrzymuje pierwszą serię szczepień - przeciwko gruźlicy i WZW typu B /fot. Fotolia
Deponowanie krwi pępowinowej w bankach daje szansę na pomoc w leczeniu wielu chorób. Większość osób, która decyduje się na oddanie krwi pępowinowej do banku, robi to z myślą o użytku prywatnym. Jednak zazwyczaj w razie choroby dziecka trzeba podać mu krew obcą. Czy korzystanie z prywatnych banków krwi pępowinowej ma więc sens? Mówi o tym prof. Wiesław Jędrzejczak w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów”.
/ 27.02.2012 12:13
W ciągu 24 h po porodzie dziecko otrzymuje pierwszą serię szczepień - przeciwko gruźlicy i WZW typu B /fot. Fotolia

Krew pępowinowa pobrana w czasie porodu ma bardzo wiele zastosowań. Daję szansę na wyleczenie różnych chorób, na przykład białaczki czy różnego typu nowotworów. Rodzicie decydujący się na pobranie krwi pępowinowej, a następnie oddanie jej do odpowiedniego banku krwi, w bardzo wielu przypadkach robią to z uwagi na obawy przed chorobą ich dziecka w przyszłości. Według profesora Wiesława Jędrzejczaka, eksperta w dziedzinie transplantologii, konsultanta do spraw hematologii, szefa Katedry i kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego WUM, tego typu działania nie mają większego sensu, ponieważ większość chorób zmusza lekarzy do podania choremu dziecku krwi obcej. Tak jak w przypadku białaczki, która może znaleźć się już w krwi pępowinowej dziecka. „To dlatego gromadzenie krwi na użytek prywatny mija się z celem - jeśli dziecko zachoruje, i tak lepiej będzie podać mu krew obcą nie własną”, tłumaczy prof. Wiesław Jędrzejczak. Ważne jest więc tworzenie i rozwijanie sieci publicznych banków krwi pępowinowej. Dają one szansę na leczenie wielu chorych. W Polsce są zaledwie trzy państwowe banki.

Obok państwowych banków krwi pępowinowej istnieją również prywatne. Jednak profesor Wiesław Jędrzejczak podważa sens ich funkcjonowania: ”To, co oferują w tej chwili banki komercyjne, to jest wyłącznie sprzedawanie obietnic”. Banki komercyjne, dokonując różnego rodzaju zabiegów z użyciem własnej krwi pacjenta, nie są w stanie zagwarantować, że zabieg przyniesie jakiekolwiek efekty. Badania dotąd nie potwierdziły skuteczności takich operacji. Banki komercyjne sprzedają więc usługi, a nie mają pewności na to, ze będą w stanie je zrealizować. Co więcej, krew pępowinowa oddana do banku publicznego może służyć wielu osobom, a ta z prywatnych tylko jednej osobie.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o komórkach macierzystych?

Źródło „Wysokie Obcasy”, 25.02.2012 /kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA