Astma – oddech z przeszkodami

Astma to schorzenie przewlekłe, które znacząco przeorganizowuje życie chorego i jego rodziny, podporządkowując całe życie rytmowi leczenia, częstym konsultacjom lekarskim, czasem diecie, a w ciężkiej postaci nawet hospitalizacji.
/ 19.08.2008 23:04
Astma to schorzenie przewlekłe, które znacząco przeorganizowuje życie chorego i jego rodziny, podporządkowując całe życie rytmowi leczenia, częstym konsultacjom lekarskim, czasem diecie, a w ciężkiej postaci nawet hospitalizacji.

Astma znaczy…
w największym skrócie – stan zapalny prowadzący do ograniczenia przepływu w drogach oddechowych, na skutek skurczu oskrzeli i gromadzenia się w nich gęstego śluzu. To powoduje nawroty świszczącego oddechu, duszności, uczucia ściśnięcia klatki piersiowej i kaszlu, szczególnie w nocy i nad ranem. Dodatkowo może wystąpić alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa, alergia pokarmowa i wysypki skórne. Klinicznie astma przebiega na ogół napadowo, będąc z patofizjologicznego punktu widzenia przewlekłą chorobą zapalną.
Astma – oddech z przeszkodami
Podłoże alergiczne
Alergia o najczęstsza przyczyna astmy. Aż 90% przypadków astmy u dzieci i 50% u dorosłych powoduje alergia. Mówi się wtedy o tak zwanej astmie zewnątrzpochodnej (atopowej); pozostałe przypadki to tzw. astma wewnątrzpochodna (nieatopowa).

Niebezpieczne alergeny
Najgroźniejsze alergeny wywołujące astmę to 20-mikronowe drobiny odchodów roztocza kurzu domowego, żyjącego w ogromnych ilościach w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach. Alergeny roztoczy są wdychane podczas ręcznego odkurzania mebli, a także w czasie używania zwykłego odkurzacza oraz w nocy, kiedy śpiąc poruszamy się w pościeli. Często „nośnikami” alergenów są też zwierzęta domowe - ponad 40% dzieci jest uczulonych na alergeny kocie lub psie, jak również świnek morskich, myszy, papug i kanarków.

Kolejnymi groźnymi alergenami są zarodniki pleśni, np. Alternaria, Aspergillus fumigatus, Cladosporium, pyłki roślinne i wreszcie - aktywne środki chemiczne. Podłoże alergiczne ma też tzw. „astma zawodowa”, polegająca na nadwrażliwości oskrzeli na czynniki zawodowe. Jej najczęstszą przyczyną jest związek chemiczny o nazwie diizocyjaninan toluenu (TDI), którego używa się w produkcji bejc i farb.
Niekiedy astmę mogą też wywołać leki, zwłaszcza aspiryna i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Mówi się wtedy o tzw. astmie aspirynowej (szacuje się, że uczulenie na aspirynę wyrażone napadami duszności po jej zażyciu dotyczy około 10% chorych na astmę). Są też leki, które mogą nasilić objawy astmy, szczególnie beta-blokery, jedne z najczęstszych leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym i chorobie wieńcowej. Innym ważnym czynnikiem prowokującym astmę jest zanieczyszczenie środowiska oraz dym papierosowy.

Leczenie
Szacuje się, że w Polsce na astmę choruje 8% dzieci i 5% dorosłych. Leczenie przebiega wielokierunkowo wg podziału na:
  • prewencję (zapobieganie napadom poprzez maksymalne ograniczenie kontaktu z substancją uczulającą)
  • leczenie farmakologiczne; kortykosteroidy wziewne, beta-mimetyki, leki antyleukotrienowe - immunoterapię (odczulanie) - podawanie szczepionek odczulających Leczenie wspomagające:
  • klimatyczne - zmiana klimatu
  • immunomodulacyjne - podawanie leków uodparniających.
Ważne!
W leczeniu astmy bardzo ważnym czynnikiem jest współpraca między pacjentem i lekarzem, a także odpowiednia edukacja chorego, zarówno pod względem teoretycznym (istota choroby), jak i praktycznym (poprawne użycie inhalatora, pomiar szczytowego przepływu wydechowego pikflometrem, konsekwencje zaniedbań). Istnieją nawet specjalne „szkoły” chorych na astmę, organizowane przy klinikach i poradniach alergologicznych.

Rozpoznanie astmy przebiega w następujący sposób:
  • wywiad – weryfikacja objawów w rozmowie,
  • badanie przedmiotowe – oglądanie gardła,osłuchiwanie etc.,
  • badania dodatkowe:
  • testy alergiczne,
  • spirometria,
  • oznaczanie przeciwciał IGE we krwi.


lek. med. Teresa Włudyga,
specjalista chorób płuc i medycyny rodzinnej

Źródło: „Poradnik Apteczny”,
Więcej: www.maxmedicum.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA