Gorączka u dziecka w upały - kiedy to przegrzanie, a kiedy udar

Gorączka u dziecka w upały fot. Adobe Stock
Latem gorączka u dziecka w upał zdarza się często, zwłaszcza gdy temperatura powietrza w cieniu to ponad 30 st. C. Pamiętaj, by podawać dziecku wodę i schładzać kompresami. Gdy gorączce u dziecka w upał towarzyszą wymioty i przyspieszone bicie serca, może to być udar słoneczny. Wezwij pogotowie.
Edyta Liebert / 17.06.2020 10:40
Gorączka u dziecka w upały fot. Adobe Stock

Kiedy gorączka przekroczy 38 st.C, zaczyna się robić niebezpieczna dla organizmu dziecka. Aby ją skutecznie zwalczać, musisz znać odpowiedź na trzy podstawowe pytania, a następnie zacząć działać.

Przyczyny gorączki u dziecka w upał 

Paradoksalnie powodów gorączki u dziecka w upał jest nawet więcej niż w zimie. Najczęściej są to:

  • Infekcja wirusowa. Latem stosunkowo często maluchy dopada wirusowe zapalenie gardła albo ucha oraz zakażenie rotawirusami.
  • Atak bakterii. Wysoka gorączka, której nie towarzyszą inne objawy, może oznaczać np. bakteryjne zakażenie dróg moczowych.
  • Udar cieplny (nazywany także udarem słonecznym). Może do niego dojść, jeśli maluch długo przebywa na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu. Dziecko z udarem jest rozgrzane i pobudzone, ma gorączkę, przyspieszony oddech i bicie serca. Może wymiotować, zwykle oddaje mało moczu. Aby mu pomóc, przenieś je w chłodne miejsce, połóż tak, aby głowa była trochę wyżej niż reszta ciała, i podaj picie. Obniżaj gorączkę i wezwij pogotowie.

Sposoby na gorączkę u dziecka podczas upału

Przede wszystkim gorączkującemu maluchowi co godzinę podawaj małe porcje chłodnej wody albo przystawiaj go do piersi. Do tego:

  • Ochładzaj kompresami. Zamocz pieluszkę tetrową w chłodnej wodzie i połóż ją dziecku na uda i kark, aby ochłodzić krew w dużych naczyniach krwionośnych. Jeszcze lepsze będą ochłodzone w lodówce woreczki żelowe lub kostki lodu w woreczku foliowym, zawinięte w cienki ręcznik i położone na karku dziecka.
  • Zadbaj o temperaturę w pomieszczeniu. Możesz używać nawilżaczy powietrza, wiatraków czy zwykłych wachlarzy. Wszystkie metody mogą ulżyć dziecku w gorączce podczas upału. Dowiedz się, jak ochłodzić pokój - gdy takie incydenty będą się powtarzać, może warto zainwestować w folie przeciwsłoneczne lub klimatyzator.
  • Zaaplikuj lek. Niemowlętom do trzeciego miesiąca życia można podawać tylko paracetamol, a od trzeciego miesiąca również preparat z ibuprofenem. Ustal z pediatrą dawkę leku – zależy ona od wieku i wagi dziecka. Nie zwiększaj jej, bo to mogłoby doprowadzić do zatrucia organizmu, ale też jej nie zmniejszaj – wtedy lek nie zadziała i gorączkę trudniej będzie opanować.

Czego nie robić, gdy dziecko ma gorączkę podczas upałów?

Niektóre stosowane w dobrej wierze zabiegi mogą nasilić dolegliwości gorączkującego dziecka, więc:

  • Nie wkładaj dziecka do zimnej wody. Nagła zmiana temperatury może wywołać szok organizmu i drgawki. Woda w ochładzającej kąpieli powinna mieć temperaturę tylko o 1 st. C niższą niż temperatura ciała dziecka. Stopniowo obniżaj ją, dolewając chłodnej wody. Po kilku minutach wyjmij malucha z wanny.
  • Nie podawaj napotnych herbatek. Gdy na zewnątrz panuje upał, a dziecko ma ponad 38 st. C gorączki, picie rozgrzewających naparów (np. z malin czy lipy) może prowadzić do dalszego wzrostu temperatury. 
     

Tekst pierwotnie opublikowany 18.07.2012 na podstawie artykułu w czasopiśmie „Twoje Dziecko”.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA