Odwodnienie u dziecka

Odwodnienie u dziecka jest bardzo groźne. Sprawdź, co możesz zrobić, aby do tego nie dopuścić.

Odwodnienie u dziecka
fot. Panthermedia

Kiedy w organizmie dziecka zmniejszy się ilość płynów, zaczynają szwankować wszystkie narządy. Może zostać zaburzona np. praca układu nerwowego i mięśniowego, zaczynają gromadzić się szkodliwe produkty przemiany materii. Zdrowemu maluszkowi odwodnienie raczej nie grozi, ale za to podczas niektórych chorób może ono postępować bardzo szybko.

Odwodnienie u dziecka przy wymiotach

Jeżeli maluch wymiotuje, płyny nie mają szans zostać wchłonięte przez tkanki, ponieważ zostają wydalone razem z treścią żołądka. Z tego powodu trzeba częściej uzupełniać ich zapasy.
Wymiotującemu malcowi podawaj początkowo co dziesięć, piętnaście minut po pół łyżeczki schłodzonej wody, a następnie – jeżeli dziecko nie zareaguje na picie mdłościami – łyżeczkę co pięć minut, tak aby w ciągu godziny wypijał ok. 10–30 ml płynu. Mała ilość i niska temperatura wody nie wywołuje odruchu wymiotnego. Nie zmuszaj, aby maluch wypił pół szklanki za jednym razem, bo za duża porcja płynu może doprowadzić go do ataku mdłości.

Odwodnienie u dziecka przy biegunce

Dziecko z biegunką wyjątkowo łatwo traci zapasy płynów, ponieważ woda zamiast wracać do wewnętrznego obiegu organizmu, jest wydalana z niego razem z produktami przemiany materii. Trzeba zatem dopajać maluszka tak samo, jak w przypadku wymiotów, ale uwaga: tutaj sama woda nie wystarczy. Według gastroenterologów jedynym właściwym płynem nawadniającym jest płyn zawierający elektrolity – sód, potas, wapń, magnez (do kupienia w aptekach bez recepty). Jeżeli maluch nie skończył jeszcze roku, podawaj mu 100 ml płynu elektrolitowego po każdej biegunkowej kupce. Roczne albo starsze dziecko powinno wypijać nawet 200 ml.
Niewskazane jest za to podawanie soków oraz innych słodkich napojów – fermentujący cukier nasila biegunkę. Tak samo niekorzystnie działają napary ziołowe z rumianku i koperku.

Twoje dziecko
Oceń artykuł 0 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Dominika2015.10.28 12:59
Mi też ostatnio lekarz zalecił jonolit! Smak spesyficzny, ale takie już są te płyny nawadniające, ale nasza mała wypija bez problemu! Zdecydowanie lepszy niż inne tego typu produkty, które wypróbowaliśmy!
Ulka2015.07.08 16:11
ja mojej małej zawsze podaję jonolit - przy biegunkach, wymiotach sprawdza się znakomicie i nie jest zły w skamu jak inne tego typu produkty :)
jolka2013.12.04 21:09
przy wymiotach trzeba pamiętać, żeby poić dziecko małymi porcjami, najlepiej po 2-3 łyżeczki co parę minut. jest wtedy szansa, że płyny nie zostaną od razu zwymiotowane. w uzupełnianiu elektrolitów pomagają preparaty takie jak orsalit. może nie smakują najlepiej, ale sa bardzo skuteczne.
Gość2012.09.20 13:33
najważniejsze jest przeciwdziałanie odwodnieniu-ja w pierwszej kolejności podaję orsalit-przy wymiotach najlepiej podawać schłodzony i małymi porcjami-przy biegunce mniej ważne jak byle dziecko go piło.Do tego jak najwięcej wody albo herbatki-co dziecko chętniej pije i ciągła obserwacja.
Gość2012.05.28 21:13
ja przy biegunce u swojego dziecka stosuje lactoral to bakterie kwasu mlekowego rozpuszczam w szklance letniej wody, szybko przechodzi, moje dziecko jest troszkę starsze dlatego może pić różne smaki, ale takie maluszki powinny pić bezsmakowe
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz