Polki.pl
kom. (51)

Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucie

Czym byłby świat, gdybyśmy przesączyli go przez bibułkę i pozbawili koloru? Szare niebo, słońce, drzewa, nawet śpiew szarych ptaków nie brzmiałby już tak radośnie. Barwy, które nas otaczają, wpływają na nasze samopoczucie i usposobienie. Wielu z nas w piękny, tonący w żółtych promieniach słońca dzień ma o wiele więcej chęci i energii do pracy, niż w dżdżysty, deszczowy, osnuty niebieskawo-szarą mgiełką poranek.

Każdego dnia nasz nastrój jest inny. Ta sama znajoma ulica, mieniąca się tysiącami barw, na którą spoglądają okna naszego kolorowego pokoju, codziennie wygląda inaczej. Czy jest w tym jakaś magia, czy to może kwestia poznania samego siebie? Zrozumienia tego, jak wielkie znaczenie mają kolory w naszym życiu?
Poczucie harmonii, wewnętrzny spokój biorą się z właściwego, często nieświadomego doboru otaczających nas barw. Warto znać ich znaczenie, by zamanifestować światu nasz nastrój.

Poznanie znaczenia konkretnej barwy oraz jej wpływu na nasze zachowanie pozwoli nam na pełniejsze wykorzystanie naszego potencjału.

Przewodnik po kolorach i ich znaczeniach:

Biały – kolor nieograniczonej przestrzeni i nieskazitelnej czystości. Przynosi spokój i dobre samopoczucie. Łagodzi emocje. Jest dobrym lekarstwem na stres, daje poczucie swobody. Pozwala na łatwe formułowanie myśli, nowych pomysłów. Chętnie otaczają się nim osoby dynamiczne, samodzielnie kierujące swoim życiem, otwarte na nowe pomysły i plany. Niewskazany dla osób samotnych i potrzebujących sprawnego działania.

Żółty – kolor ciepła, barwa gorących plaż i letnich wspomnień. Wywołuje w nas radość i pobudza do życia. Jest najjaśniejszym kolorem, swoistym zastrzykiem pewności siebie, poleca się go osobom, które unikają podejmowania decyzji. Rozładowuje napięcia i konflikty. Jego przesyt powoduje jednak irytację, pogarsza samopoczucie. Niewskazany dla osób wrażliwych na krytykę i niestabilnych.

Różowy – barwa romantycznych spacerów i kolacji we dwoje. Pobudza organizm. Zjednuje sympatię, sprzyja czerpaniu przyjemności z zabawy. To kolor osób pewnych siebie, lubiących ryzyko, spragnionych miłości, jak również potrzebujących zainteresowania i współczucia. Niewskazany dla osób niedojrzałych emocjonalnie, gdyż może je przytłaczać.

Pomarańczowy – radość, młodość, nowoczesność, otwartość. Sprzyja pogodnym myślom. Przywraca chęć do życia, zwiększa motywację do działania, podnosi poczucie własnej wartości. Niewskazany dla osób, które czują się osamotnione, zagubione.

Czerwony – barwa przywołująca gorącą, płomienną miłość. Kolor żywy, widoczny i pobudzający. Jest symbolem ognia, ciepła. Wywołuje duży efekt, przyciąga uwagę. Wskazany dla przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Niewskazany dla choleryków i ludzi zestresowanych.

Niebieski – wspomnienie beztroskich chwil pod błękitem nieba w otoczeniu spokojnej głębi oceanu. Dodaje lekkości, spokoju, relaksu, pobudza do pracy. Kolor chłodny. Jest symbolem zarówno lodowatej, zimowej pogody, jak i rześkiego powietrza. Wskazany dla wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Sprzyja samodzielności, wspiera intuicję, ułatwia podejmowanie decyzji. Niewskazany dla przygnębionych i zdenerwowanych.

Zielony- odprężający, kolor wiosennych wzgórz. Wywołuje uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Zieleń nie powoduje ani pasywnych, ani aktywnych odczuć. Zalecany dla nadmiernie aktywnych, mających trudności z podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności sądów, zwiększa optymizm, wiarę w siebie i innych. Niewskazany dla potrzebujących energii do działania, sprzyja nudzie powolności i bierności.

Fioletowy – przywołuje mistyczne i zagadkowe reminiscencje. Niezwykle łagodny kolor. Ułatwia zrozumienie własnych potrzeb. Wskazany dla pragnących zgody i miłości, ciszy i spokoju. Niepolecany osobom o niskiej samoocenie.

Brązowy – to wypoczynek na wiklinowej kanapie, wśród zapachu jesiennego lasu , wypalanej ziemistej glinki. Kolor bezpieczny i ciepły. Sprzyja skrywaniu uczuć. W dużej ilości może przygnębiać. Barwa, która naturalnie towarzyszy naszemu życiu codziennemu i roztacza atmosferę spokoju i harmonii. Wskazany dla osób spragnionych życiowej stabilizacji i bezpieczeństwa. Niewskazany dla osób zamkniętych w sobie, skrywających emocje, o niskim poczuciu wartości.

Czarny – magia, czar i tajemnica. Działa wspierająco, inspirująco, ale także ochronnie. Przeciwdziała niepożądanym zmianom. Wskazany dla osób niezależnych, opanowanych, pełniących funkcje kierownicze. Sprzyja trwaniu przy własnych opiniach i nieuleganiu presji. Niewskazany dla osób niepewnych siebie, przygnębionych i załamanych. Sprzyja alienacji, stymuluje odczucia ograniczenia.

Kolorystyka, którą się otaczamy, ma ogromny wpływ na nasz nastrój, samopoczucie. To odpowiednie kolory podnoszą poziom naszej energii, działają orzeźwiająco. Sprawiają, że w ich otoczeniu czujemy się odprężeni, wypoczęci. Barwy pobudzają lub wyciszają, dodają energii lub przygnębiają, inspirują, bądź rozpraszają. Kolory przyjmują też niezliczone kształty. Sprawiają, że nasza przestrzeń życiowa, pomieszczenia, w których codziennie przebywamy, nabierają zupełnie indywidualnego stylu, co bezpośrednio przekłada się na nasze samopoczucie.

Artykuł przygotowany przez dekoratorów wnętrz z

Oceń4.05 / 128

Podobne w temacie Pomysły, inspiracje

Skomentuj Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucie

Gość
Gość Ika
Czwartek | 20 Lis 14, 21:26
0    nie oceniono 0
Gość Ika
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciea co z kolorem magnolia? co on oznacza?
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 30 Lip 14, 11:29
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciePatrząc na przeciwwskazania, powinnam mieć szklane ściany.
Fed
Sobota | 27 Kwi 13, 18:06
0    nie oceniono 0
Fed
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieJeśli chodzi o ściany to z tych barw najbardziej lubię odcienie błękitu. Malowałem już kilka razy farbą Barwy Natury, którą łatwo się maluje i ma zwiększoną odporność na zmywanie. Zawsze wychodziło bardzo dobrze. Ostatnio fajnie wychodzi łączenie bieli oraz błękitu na przykład.
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 17 Lut 13, 18:40
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieco to jest
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 30 Lis 12, 10:39
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieKażdy z tych kolorów, o których mowa w artykule trzeba po prostu umieć użyć we wnętrzu. Wiedza o kolorach to wiedza, o którą nie ciężko, więc jeśli ktoś nie jest ignorantem jak tu co poniektórzy, to trochę poczyta, i jeśli ma się choć trochę polotu można naprawdę stworzyć piękne wnętrze, niekoniecznie zamalowując wszystkie ściany jednym kolorem...
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 11 Cze 12, 19:02
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciedla mnie to głupota bo kto to wie no ludzie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 16 Kwi 12, 18:33
+1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieŻaden kolor nie jest dla mnie mógłby być zielony ale nie może bo chce do pokoju w którym będę się uczyć a on powoduje lenistwo ...... bzdury i tyle
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 6 Kwi 12, 21:13
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieBzdety i tyle w temacie.Wychodzi mi ze zaden z kolorow jest dla mnie nie polecany! Czyli co??Ściany ze szkla??
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 22 Paź 12, 17:15
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieJa mam cały pokój biały z 1 fioletową ścianą,a tu pisze że To nie dla mnie!
Gość Ika
Czwartek | 20 Lis 14, 21:28
0    nie oceniono 0
Gość Ika
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucienie ze szkla, tylko w paski kwiaty rozne kolory
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 8 Lis 11, 19:43
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciea szary?
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 16 Sie 11, 17:32
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciekawa z mlekiem
Loozak
Niedziela | 17 Kwi 11, 14:22
-4    oceniono 4 razy
Loozak
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieAkurat do gustu mi wpadają czerwony ,zielony ,biały i czarny.
Ja czaję
zielony z wojskiem
niebieski z policją
czerwony gangster z krwi
Tiona
Czwartek | 31 Mar 11, 12:56
0    nie oceniono 0
Tiona
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieWiele rzeczy może sugerować nam co lubimy lub kim jesteśmy :) w zasadzie każda rzecz jaką wybieramy w swoim otoczeniu pokazuje jakieś nasze zainteresowania cechy osobowości. Ostatnio na przykład na stronie klubu miłośników dobrej herbaty dilmah znalazłam takie zestawienie herbat z pewnymi cechami osobowości a nawet żywiołowości. Myślę że to się...
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 29 Mar 11, 15:37
-3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieniezbyt to dobre, za mało
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 31 Sty 11, 13:27
+3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieBardzo dobry meteriał!
talarska
Niedziela | 30 Sty 11, 15:34
-4    oceniono 4 razy
talarska
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucielubie reggae moje kolory to ziel... żół.... i cze... jak namnie wpłynie pomalowanie tak sypialni tu nawet niemoge sprawdzić lipna strona bless
ple ple
Środa | 8 Gru 10, 10:52
0    oceniono 4 razy
ple ple
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieczyli wszystkie kolory są niepolecane dla każdego
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 10 Lis 10, 16:16
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucienudna strona
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 22 Mar 11, 19:15
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciefajna strona ale trochę przedukana
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 11 Cze 12, 19:08
-1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieno właśnie dobrze muwisz bardzo nudnaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! bo durzo czytania i wogule ale po co ony to wogule piszę jak nikt nie wie no nie ??????????????????? tylko sam bóg chociaz i tez nie bo nie interesuje sie tymi głupotami wogóle do dóby ta strona;-\
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 24 Wrz 10, 11:10
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciekooocham wystroje pokojów z białymi meblami, białymi ścianami i drewnianą jasną podłogą *-*
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 4 Maj 11, 16:36
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciejasne ty :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
kolor
Poniedziałek | 13 Wrz 10, 19:06
-2    oceniono 2 razy
kolor
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciemój kolor to fiolet bardzo go lubię mam wszystkie ciuchy meble i inne rzecz w kolorze fioletowym.a i dodam że inne kolory są do bani oprócz fioletowego
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 21 Sie 11, 02:27
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieno to masz fajnie ;)
ja:)
Sobota | 11 Wrz 10, 18:48
0    nie oceniono 0
ja:)
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieja kocham czarny i ciemny fiolet....ale nie powiem zeby czarny był inspirujący...:
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 24 Sie 10, 20:19
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucie:)niebieski i żółty to moje "ulubione" kolorki:)
ale w sumie każdy kolor ma w sobie to coś co pozytywnie nastawia człowieka:)
zależy od gustu komu jaki sia podoba..
Gość We-Dwoje.pl Idea the hedgehog
Niedziela | 22 Sie 10, 19:27
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl Idea the hedgehog
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieSpox, właśnie tego było mi trzeba!
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 30 Kwi 10, 23:28
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieja kocham różowy i strasznie dużo mam ciuchów i wgl innych rzeczy w tym kolorze ; D
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 1 Mar 10, 19:21
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciemam problem mam 14 lat i za miesiąc mam pójśc na wesele nie mam kompletnie pojecia w jakim kolorze mam kupic sukienke... nie chciałabym robic konkurencji pannie młodej...
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 23 Lut 10, 23:41
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieW tym artykule przy każdym kolorze jest napisane "niewskazane dla...", wychodzi na to, że żaden kolor nie jest dla mnie wskazany...
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 13 Lut 10, 17:56
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieja kOcham fiOlet
mam dużo ciUcHÓw tegO koloRu .
ale cZytajaC wiDze ze nie powinnam mieĆ tego koLorU ŚciaN - a mam .. [ eCh to teraz wiem Czemu taka jestem przYbita i tYm baRdziej nie pomagają mi w tym nawet Ścianny ulubionego koloru ....
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 30 Sty 10, 18:19
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieróżowy i fioletowy i do tego zcarny
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 30 Sty 10, 17:46
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciefioletowy...
mój kolor, ale lubię szkarłatny!
Alek
Niedziela | 17 Sty 10, 18:00
+1    oceniono 1 raz
Alek
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieNiebieski rządzi!!! ;-)
agusia92
Wtorek | 29 Gru 09, 22:34
+2    oceniono 2 razy
agusia92
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucienajlepszy to jest kolor NIEBIESKI i tak zostanie:)
Amber--Boże czemu nie mogę się podpisać swoim imieniem?? bo ktoś już zajął tą nazwę...-.-
Niedziela | 18 Paź 09, 11:44
0    nie oceniono 0
Amber--Boże czemu nie mogę się podpisać swoim imieniem?? bo ktoś już zajął tą nazwę...-.-
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieMoim kolorem jest fiolet....mam mnóstwo ciuchów w tym kolorze, ściany mojego pokoju są pomalowane na 5 różnych odcieni tego koloru....po prostu jest najlepszy...;**
vaccinium
Piątek | 8 Sty 10, 23:57
0    nie oceniono 0
vaccinium
Re: Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieAmber ....bursztyn. Ciekawe..
vaccinium
Piątek | 8 Sty 10, 23:59
0    nie oceniono 0
vaccinium
Re: Re: Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciei jeszcze...jeśli tak lubisz fiolet...nos ametyst.
aaggaa
Poniedziałek | 25 Maj 09, 15:37
0    nie oceniono 0
aaggaa
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciemi sie wydaje ze to prawda z tymi kolorami
ptrzebujacy sciag na zadania domowe ! xD ... serio ! ;\\    :|
Niedziela | 13 Wrz 09, 12:17
0    nie oceniono 0
ptrzebujacy sciag na zadania domowe ! xD ... serio ! ;\\ :|
Re: Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieto mi sie bardzo przyda na technike ! ;]
dziwne ze takie cos jest na technice .. nie ;|
tylko nie ma szarego ... a ja potrzebuje szary ! ;P
trudno ... jakos dam rade .. ; )


; D ... ;*
dunia43
Czwartek | 14 Maj 09, 18:48
0    nie oceniono 0
dunia43
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciejest to super rzecz bo dzięi temu dostałam 5 z przyrodybo sie tutaj o kolorach nauczylam a taki mialam temat kartkowki
Aya
Czwartek | 10 Gru 09, 11:02
0    nie oceniono 0
Aya
Re: Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieTo ciekawe że kartkówkę z przyrody macie w tematyce kolorów, do którego przedszkola chodzisz? Zapiszę tam moje dziecko
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 15 Kwi 09, 12:30
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieniebieski to mój kolor. noszę na sobie ubranie gdzie musi być chociaż odrobinę niebieskiego.nawet pokrowce w samochodzie mam w tym kolorze...jestem osobą spokojną i nieśmiałą.
vaccinium
Piątek | 8 Sty 10, 23:50
0    nie oceniono 0
vaccinium
Re: Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieOk. Lubisz nosić kolor niebieski ale czy się z nim utożsamiasz? Czy gdybyś miała być kolorem to akurat byłabyś niebieskim? A może błękitem? Albo granatem? To są dwa różne kolory i mają różną symbolikę, którą wrzucono tutaj w jeden woreczek pt. niebieski.
vaccinium
Piątek | 8 Sty 10, 23:55
0    nie oceniono 0
vaccinium
Re: Re: Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieSorry. Chyba zbyt pochopnie wzięłam Cię za kobietę. Stąd moja forma wypowiedzi. Ale prócz formy zwrotu pozostałe kwestie są aktualne:-)
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 14 Mar 09, 14:59
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciewychodzi na to, że żaden kolor nie jest dla przygnębionych, z niską samooceną. jak to jest możliwe? to nago ma chodzić, bo z żadnego koloru nie może skorzystać.
wpotrzasku
Piątek | 19 Cze 09, 11:24
0    nie oceniono 0
wpotrzasku
Re: Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciedokładnie hehe najlepiej w bezbarwnym :))
vaccinium
Sobota | 9 Sty 10, 00:03
0    nie oceniono 0
vaccinium
Re: Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucieSzkoda, że tak późno dodaję ten komentarz. Może mogłabym pomóc....
olusia
Niedziela | 14 Gru 08, 16:13
0    nie oceniono 0
olusia
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczuciejaki jest kolor łagodzący,uspokjający, wzrostu i przyrody, bo ma zadanie ?
marlena
Poniedziałek | 10 Mar 08, 18:16
+1    oceniono 1 raz
marlena
Re: Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucierzeczywiście odkąd eksperymentuję z kolorami, pomalowalam ściany, zmieniłam dodatki na bardziej "energrtyczne" czuję się lepiej,
oprócz kolorów wilki wpły na nasze smopoczucie ma także światło,
ja ostatnio zastanawiam się nad "żywym ogniem" a zarazem "żywym światłem" glassfire'a, czy ktoś miał z nim do czynienia i może powiedzieć jakie są...
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucie

Katalog prezentów
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl