Uwielbiamy polskie szynki i kiełbasy, ale coraz częściej sięgamy po wędliny pochodzące z różnych zakątków świata. Szynka parmeńska, salami czy chorizo zdobyły uznanie również na polskich stołach.
Niemal nieodzowny element śniadania, czy kolacji. W sklepach mamy ogromny wybór dobrych jakościowo i smacznych wędlin, zarówno tych polskich, jak i tych zagranicznych, produkowanych według tradycyjnych receptur i znanych na całym świecie.
Wędliny zawdzięczamy Francuzom, to oni jako pierwsi zaczęli wędzić mięso. Ich szynki cieszyły się tak wielką popularnością, że szybko zaczęto je importować. Dziś możemy wybierać wśród produktów z rożnych krajów.
Dla koneserów smaków świata przedstawiamy najbardziej znane i cenione wędliny, kiełbasy z różnych państw.
Salami
Choć produkują ją Francuzi, Niemcy, Duńczycy, Węgrzy, Czesi i Polacy, to jednak ojczyzną tej kiełbasy jest Italia. Salami sucha, długodojrzewająca kiełbasa z charakterystycznym lekkim pleśniowym nalotem, który chroni je przed zepsuciem. Niegdyś wytwarzana z mięsa osła, obecnie jej składnikiem jest mięso wieprzowe lub wołowe. Najczęściej stosowane przyprawy to sól, pieprz, czosnek, wino, gałka muszkatołowa, koper, a czasami także cynamon. Zaliczana jest do najtrwalszych wędlin.
Najbardziej znane typy salami to: Salame di Asino - produkowana z mięsa oślego; Salami Cacciatora - wyróżnia je rozmiar, bowiem to najmniejsze salami, nie może być większe niż 20 cm i ważyć nie więcej niż 0,2 kg, Salami di Felino - o nieregularnym kształcie i chropowatej powierzchni;
Finocchiona - o specyficznym ziołowym aromacie, dzięki zawartości nasion kopru; Napoletano - z dodatkiem pikantnego peperoncino, kształtem i czerwonym kolorem przypomina pepperoni.
Nazwa salami pochodzi od łacińskiego „salumen”, co oznacza mieszankę różnych, solonych mięs. Oryginale salami uznawane jest za ekskluzywne i jest jedną z najdroższych kiełbas świata. Prawdziwe salami można kupić w Bolonii, Mediolanie i na Węgrzech.
Grzanki z mozzarellą i salami
Składniki:
- bagietka lub ciabatta
- 10 ząbków czosnku
- duża kulka mozzarelli
- plastry salami pepperoni
- oliwa z oliwek
- garść czarnych oliwek
- mieszanka ziół włoskich
Sposób przygotowania:
Bagietkę lub ciabattę kroimy w plastry. Mieszamy oliwę z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, przyprawiamy ziołami włoskimi i smarujemy nią kromki z obydwu stron. Na kromki kładziemy plastry mozzarelli, a następnie zwinięte w rulon plastry salami. Na wierzchu układamy czarną oliwkę i spinamy całość wykałaczką. Grzanki pieczemy 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 200° C.
Szynka parmeńska
Bez wątpienia najsłynniejsza na świecie włoska wędlina. Prosciutto di Parma to surowa, podsuszana szynka wytwarzana tradycyjnymi metodami, w specyficznym klimacie na terenie prowincji Parmy. Otrzymuje się ją z całych udźców wieprzowych z kością. goleń wieszana jest pod sufitem w przewiewnym miejscu na rok. Po tym czasie kroi się szynkę na bardzo cieniutkie plasterki. Wędlina ta charakteryzuje się niższą zawartością soli w porównaniu z innymi szynkami tego typu, co nadaje jej charakterystyczny, wyrafinowany, łagodny, słodki smak.
Szynka parmeńska słynna była już w czasach rzymskich. W 1963 roku, w celu ochrony jakości, utworzone zostało Consorzio del Prosciutto di Parma, które nadzoruje procesy produkcyjne i wyrób surowców. Ponadto Wspólnota Europejska w 1996 roku przyznała wyrobowi certyfikat ochrony miejsca pochodzenia.
Melon w szynce parmeńskiej
Składniki:
- melon
- szynka parmeńska
Sposób przygotowania:
Melona obrać i pokroić w paseczki. Każdy paseczek owinąć plasterkiem szynki i ułożyć na talerzu. Przyozdobić np. mixem sałat.
Chorizo
Chorizo to tradycyjna hiszpańska kiełbasa z mięsa wieprzowego, suszona lub wędzona, o charakterystycznym zapachu, z dodatkiem papryki lub chilli. Wytwarza się ją z mięsa czarnej świni Iberico. Mięso jest niezwykle delikatne i bardzo zdrowe, bowiem zwierzęta przed ubojem hodowane są w tradycyjny sposób, w naturalnych warunkach. Tłuszcz odkładany w tkance mięśniowej tej rasy świń zawiera ponad 55% kwasu oleinowego, który obniża poziom cholesterolu we krwi.
Chorizo występuje w nieskończonej liczbie wersji, poszczególne typy różnią się stopniem zmielenia, wielkością, pikantnością, a także sposobem przygotowania i spożycia.
Tapas z ciecierzycą i kiełbasą chorizo
Składniki:
- 250 g kiełbasy chorizo
- puszka ciecierzycy
- natka pietruszki
- cebulka dymka
- 2 łyżki octu jabłkowego
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz
- bagietka
Sposób przygotowania:
Do miski wlać 6 łyżek oliw z oliwek i 2 łyżki octu. Doprawić solą i pieprzem, dokładnie wymieszać. Kiełbasę pokroić na plasterki grubości 5 mm, następnie przekroić na pół. Na patelni rozgrzać łyżkę oliwy, wrzucić drobno posiekaną cebulę i podsmażyć. Następnie dodać kawałki kiełbasy i smażyć, aż będzie zarumieniona. Łyżka cedzakową wyjąć kiełbasę i cebulę i dodać do przygotowanego wcześniej sosu. Dokładnie wymieszać. Ciecierzycę opłukać, odsączyć, dodać do pozostałych składników. Doprawić do smaku. Podawać z kromkami bagietki.
Speck
Ma kształt spłaszczony i wydłużony. Jej zapach jest wyrazisty, aczkolwiek delikatny. Wierzch ma kolor ciemny, a środek różowo-czerwony, z warstwą tłuszczu. Powstała dzięki mieszkańcom Dolomitów, którzy odizolowani od świata musieli znaleźć sposób na konserwację mięsa. W celu podkreślenia smaku rozpłaszczony udziec doprawia się solą, czosnkiem, pieprzem białym i czarnym, liściem laurowym, jałowcem, gałką muszkatołową oraz innymi ziołami aromatycznymi.
Wędzenie odbywa się na zimno, czyli w temperaturze poniżej 20 stopni, trwa ok. 10 dni. W trakcie dojrzewania na powietrzu przez kilkanaście tygodni, mięso pokrywa się cienką warstwą pleśni, co zapobiega szybkiemu wysuszeniu, a dodatkowo wzbogaca aromat szynki, nadając przy tym charakterystycznego smaku orzechów włoskich i świeżych borowików, który wyróżnia go spośród wszystkich innych surowych szynek.
Spek wpisana jest na unijną listę produktów o Chronionym Oznaczeniu Geograficznym.
Tagliatelle z wędliną Speck
Składniki:
- 50 dag makaronu tagliatelle
- 30 dag szynki Spec
- ser camembert
- 40 dag pieczarek
- średnia cebula
- kwaśna śmietana
- oliwa z oliwek
- vegeta, pieprz
Sposób przygotowania:
Makaron ugotować al dente w lekko osolonej wodzie. Odcedzić. W rondlu rozgrzać oliwę. Zeszklić na niej pokrojoną w kostkę cebulę. Do zeszklonej cebuli dodajemy pokrojone w plastry pieczarki. Dusimy razem do miękkości. Dodajemy ser i kilka łyczek śmietany, gotujemy chwilkę, doprawiany do smaku. Makaron polewamy sosem.
Sucha krakowska
Sucha krakowska od lat gości na polskich stołach, ale jej nietuzinkowy smak i aromat dotarł także do różnych części Europy i do Stanów Zjednoczonych. Jest to chuda, suszona, wieprzowa kiełbasa z dodatkiem przypraw: pieprzu czarnego i kminku. Receptura na nią powstała w XVI-wiecznym Krakowie. Odpowiednie wysuszenie daje niepowtarzalny aromat oraz sprawia, że pozostaje przez długi czas świeża i delikatna w smaku. Tradycyjnie do wędzenia używa się dymu dębowego, co wzbogaca smak wędliny.
Jajecznica na suchej krakowskiej
Składniki:
- 4 jajka
- 8 plasterków suchej krakowskiej
- sól
- masło klarowane
Sposób przygotowania:
Na patelni rozgrzać masło, wrzucić przekrojone na pół plasterki kiełbasy. Gdy się podsmażą wbić jajka, dodać soli do smaku, usmażyć.