Karmienie

Mam kilka pytań. Mój 4-miesięczny synek jest karmiony piersią, je bardzo króciutko, bo zaledwie 3-4 minuty, a czasem nawet krócej, zdarza się też, że zasypia w trakcie jedzenia, a poza tym jest bardzo niespokojny przy piersi - kręci się i wierci, macha nogami i rekami na wszystkie strony, a po za tym ostatnio coraz rzadziej robi kupkę...
/ 04.11.2008 21:58
Karmienie

Mam kilka pytań. Mój 4-miesięczny synek jest karmiony piersią, je bardzo króciutko, bo zaledwie 3-4 minuty, a czasem nawet krócej, zdarza się też, że zasypia w trakcie jedzenia, a poza tym jest bardzo niespokojny przy piersi - kręci się i wierci, macha nogami i rekami na wszystkie strony, a po za tym ostatnio coraz rzadziej robi kupkę, raz na 2-3 dni. Czy to może znaczyć, że się nie najada?
Anna

To, że pani synek rzadziej robi kupkę to nic złego - jeśli przy tym się nie pręży, nie boli go brzuszek (tzn. jeśli nie jest to zaparcie tylko fizjologia i jeśli prawidłowo przybiera na wadze tzn.około 125-210 g na tydzień). Jedne dzieci oddają stolec codziennie a inne np. co drugi dzień.
Dziecko najada się jeśli:

1. jest karmione minimum 8 razy na dobę - ma prawidłową pozycję przy piersi i dobry mechanizm ssania tzn. otwiera szeroko usta, chwyta brodawkę wraz z otoczką, wargi są wywinięte w tzw. rybi pyszczek

2. jest aktywne przy piersi, słychać wyraźne łykanie, które trwa minimum 5-10 minut przy jednej piersi

3. piersi są pełniejsze przed niż po karmieniu

4. moczy minimum 6 pieluch na dobę, a mocz jest jasny i bezwonny

Nieprawidłowy sposób chwytania piersi objawia się uchwyceniem samej brodawki, zapadaniem się policzków, cmokaniem i mlaskaniem, wciąganiem warg i bolesnością brodawek.

Istnieją pewne ćwiczenia szerokiego otwierania buzi i prawidłowego układania języka:

Umytym palcem wskazującym masuje się wargi dziecka - najpierw górną potem dolną. Gdy dziecko otworzy buzię szeroko, wsuwamy do jego ust palec opuszką do góry. Wargi należy poprawić aby były wywinięte. Jeśli niemowlę nie otwiera szeroko buzi należy obniżyć bródkę dziecka wskazującym palcem.

Ćwiczenia prawidłowego układania języka:
Drażni się wargi dziecka, gdy otworzy usta, położy język i zakryje nim dolne dziąsła i dolną wargę, wsuwa się palec opuszką skierowaną do góry. Następnie powoli obraca się palec opuszką w dół (tak, by język leżał po palcem). Następnie wysuwa się palec z buzi dziecka cały czas lekko uciskając na język.

Po opanowaniu tych ćwiczeń jest czas na naukę przy piersi. Po prostu palec zostaje zastąpiony brodawką.
Każde uchwycenie za samą brodawkę (bez części otoczki) musi być ukarane przerwaniem karmienia. I znów należy ponowić próbę.
Cmokanie i wciągnięte wargi daje się skorygować, nie przerywając karmienia. Należy palcem wskazującym obniżyć bródkę dziecka, a następnie mocniej wtulić je w pierś.

Życzę efektów w karmieniu piersią.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

Redakcja poleca

REKLAMA