Jak dbać o ubrania?

Pranie w wysokiej temperaturze, prasowanie, suszenie, przechowywanie w ciasnej szafie, to wszystko wpływa na żywotność naszych rzeczy. Poznajmy podstawowe zasady pielęgnacji, aby nasze ulubione rzeczy cieszyły na lata.
/ 23.09.2012 10:16

Pranie w wysokiej temperaturze, prasowanie, suszenie, przechowywanie w ciasnej szafie, to wszystko wpływa na żywotność naszych rzeczy. Poznajmy podstawowe zasady pielęgnacji, aby nasze ulubione rzeczy cieszyły na lata.

Jak dbać o ubrania

Fot. Interiorholic, ayushveda, jadoir.blogspot, jobsearch.about.com

Pranie
Pierwszy i najważniejszy punkt. Bez niego żadna koszula czy spodnie nie mają prawa trafić do szafy     ( dlaczego, to przybliżę późnej ). Aby pranie nie niszczyło( z tytułu zafarbowania, rozciągnięcia bądź skurczenia) naszych rzeczy przed praniem sprawdź:

  • Metkę oraz ścisłe zalecenia -  pierz zawsze zgodnie z instrukcją zamieszczoną na metce. Dowolne poprawki i eksperymenty mogą zakończyć się zniszczeniem odzieży. Szkoda ryzykować.
  • Nie bierz ubrudzonych ubrań na „przetrzymanie” i czekanie, aż będą bezzwłocznie wymagały już wyprania. To niekorzystnie wpływa na włókna, ponieważ bród z czasem utrwala się na tkaninie i może być trudniejszy do usunięcia. Usuwaj jak najszybciej plamy, te, które można, czyść domowymi środkami. Jeżeli masz wątpliwości, czy sama dasz radę, a odzież jest nowa i

    Jak dbać o ubrania

    kosztowna, oddaj jak najszybciej do pralni chemicznej
  • Proszek, proszkowi nie równy. Korzystniej zainwestować w dobry, sprawdzony proszek, może ciut droższy od nieznanych marek, ale stosować go ekonomiczniej i z głową. Należy pamiętać, że to środki chemiczne, zawierające silne środki drażniące delikatna i wrażliwą skórę, które mogą uczulać.
  • Ilość tez nie jest bez znaczenia - używaj odpowiedniej ilości środków piorących. Zbyt mało nie pozwoli na właściwe upranie, a zbyt dużo utrudni płukanie. Pamiętaj, że każda przesada kosztuje.
  • Płukanie- płucz bardzo starannie, szczególnie przy praniu ręcznym. Każda drobinka środka piorącego pozostawiona w tkaninie czy dzianinie może uszkodzić lub odbarwić włókno. Warto zainwestować w płyn do płukania. Nie jest on konieczny, ale nadaje praniu świeży, przyjemny zapach oraz zmiękczy tkaniny, szczególnie, gdy woda z kranu nie jest pierwszej jakości( większość gospodarstw domowych ma niestety ten problem). Mimo wszystko, szczerze polecam wybierać te delikatniejsze, typu sensitive lub dziecięce. Nie drażnią, nie uczulają, a swoją rolę spełniają.                                                                      Fot. Depositphotos

Instrukcja pralki- może to banalne, ale warto się z nią dobrze zaznajomić. Szczególnie, że statystyki pokazują, iż aż 80% użytkowników sprzętów AGD, zupełnie nie czyta instrukcji obsługi, a to błąd. Nasz sprzęt posiada również funkcję dodatkowo ułatwiające życie, a nawet o tym nie wiemy, lub odruchowo lub intuicyjnie włączanym program, nie zwracając uwagi na to co pierzemy.
Wiedza na temat naszej pralki pozwoli nie tylko ustawić odpowiedni program czy temperaturę prania, ale również przedłuży żywotność naszej pralki i pozwoli nam zaoszczędzić.

Ważne:

  • Materiały delikatne, takie jak jedwab czy wełna powinno się prać ręcznie, używając łagodnych detergentów w płynie. Nie pozostawiaj ich dłużej w tym roztworze, niż na kilka godzin.
  • Bawełniane ubrania można śmiało prać w pralce, oczywiście w temperaturze nieprzekraczającej zaleceń producenta. Zazwyczaj kolorowe do 40º C, natomiast białe do 60º C.
  • W przypadku uporczywych plam warto zastosować odplamiacz. Nie pozostawiaj go zbyt długo na materiale, gdyż istnieje wysokie prawdopodobieństwo jego uszkodzenia. Najczęściej dopuszczalnym limitem czasu jest około 5 minut. Pamiętaj – metalowe guziki, napy i klamerki nie mogą mieć styczności z tymi detergentami. Nie zaleca się również stosowania ich na wełnie, jedwabiu oraz skórze.

Suszenie
Niby nic, a jednak. Jeśli jesteśmy zwolennikami nowoczesnego i szybkiego suszenia warto zastanowić się nad suszarką elektryczną, która rewelacyjnie ułatwia to zajęcie, jednak sprawdza się bez żadnych zastrzeżeń głównie przy rzeczach bawełnianych. Inne tkaniny, takie jak syntetyki czy odzież wełnianą powinno się suszyć tradycyjnie. W przypadku standardowego suszenia warto korzystać z kilku sprawdzonych sposobów, dzięki którym unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek jak skurczenie czy rozciągnięcie tkanin.

Sprawdzone triki:

Jak dbać o ubrania

  • Dzięki odpowiedniemu strząchnięciu ubrania zaoszczędzisz kilka minut na jego prasowaniu.
  • Unikaj suszenia tkanin na mocnym słońcu, gdyż grozi to utratą kolorów. W przypadku, gdy masz zamiar to zrobić zawsze odwracaj je na lewą stronę.
  • Koszule i kurtki rozwieszaj na wieszaku. Nie stracą swojego fasonu, a prasowanie zajmie Ci naprawdę chwilę.
  • Swetry wyciskaj w ręcznik i susz rozłożone na płaskiej powierzchni.

Prasowanie:

  • Przed ostatni etap konserwacji. Na tym etapie zastosowanie żelazka zdaje się być już nieuniknione. Stare modele z metalową stopą i bez możliwości parowania lepiej odłóż na półkę z antykami.                                                                                                             Fot. Depositphotos
  • Parowanie to cudowna funkcja, która z pewnością doceni nie jeden. Zmiękcza i nawilża materiał dzięki czemu o niebo lepiej ( i przede wszystkim szybciej!) się prasuję.
  • Lewa strona - to konieczność, szczególnie jeśli mamy nadruki lub ciemne kolory. Jedno może zwyczajnie spalić, a drugie może odbarwić.
  • Jeśli mowa o odbarwieniu, warto zwrócić uwagę na temperaturę żelazka i ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Inaczej możemy uszkodzić materiał, a przypalenie od żelazka raczej trudno zakamuflować.
  • W przypadku delikatnych materiałów warto przełożyć je wilgotną szmatką.
  • Po uprasowaniu warto odczekać chwilę, aż tkaniny ostygną i odparują. Unikniemy szybkiego ich pogniecenia.

Przechowywanie:
1. Nie chowaj do szafy odzieży brudnej i przepoconej – nie dość, że to nie higieniczne to do tego tworzy idealne środowisko dla moli!
2. Nie upychaj za wiele odzieży w szafie; wyjęta z niej będzie pognieciona.
3. Używaj dobrych wieszaków o poszerzonych zakończeniach ramion. W ten sposób uniknie się deformacji odzieży.

Redakcja poleca

REKLAMA