Jak dbać o meble?

Nowa komoda, designerski skórzany fotel, czy wymyślna zabytkowa szafa, powodują, że nasze cztery ściany nabierają indywidualności. Dlatego tak ważne jest, by urok mebli nie przeminął. Musimy mieć na uwadze, że są one bardzo podatne na uszkodzenia i zabrudzenia, dlatego musimy odpowiednio o nie dbać. Podpowiadamy jak to zrobić.
/ 27.08.2012 06:30

Nowa komoda, designerski skórzany fotel, czy wymyślna zabytkowa szafa, powodują, że nasze cztery ściany nabierają indywidualności. Dlatego tak ważne jest, by urok mebli nie przeminął. Musimy mieć na uwadze, że są one bardzo podatne na uszkodzenia i zabrudzenia, dlatego musimy odpowiednio o nie dbać. Podpowiadamy jak to zrobić.

Jak dbać o meble?

Fot. envypix.com

Nie ma uniwersalnej reguły, która pozwoliłaby utrzymać nasze meble w nienagannym stanie przez wiele lat. Wiele zależy od materiału, z którego zostały zrobione, a także od sposobu użytkowania. Inaczej będziemy pielęgnować sofę z naturalnej skóry, a inaczej ogromny, drewniany stół, gdzie podczas świąt zbiera się cała rodzina. Ostrożność związana z korzystaniem jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich mebli, ale często niewystarczającym. Meble narażone są na przemieszczanie i intensywne użytkowanie, podczas którego niszczeją lub brudzą się. Co więc należy robić, by ich żywotność była zachowana jak najdłużej i w jaki sposób należy o nie dbać?

Meble skórzane

Jak dbać o meble?

 

Skórzana sofa jest często głównym miejscem, gdzie przyjmujemy naszych gości. To dla niejednej pani domu obiekt dumy i najważniejszy element wyposażenia salonu, będący jednocześnie jego wizytówką. To tutaj odbywają się wspólne weekendowe spotkania ze znajomymi czy rodziną, tu także odpoczywamy wieczorami po długim wyczerpującym dniu pracy. Dlatego też nie dziwi fakt, że przykładamy do wyboru sofy i jej pielęgnacji największą uwagę. Często wybieramy meble z naturalnej skóry ze względu na ich ekskluzywny wygląd, a także na wysokie właściwości użytkowe, takie jak odporność na ścieranie czy zabrudzenia. Niemniej nic nie trwa wiecznie i nawet najdroższa oraz najpiękniejsza skórzana sofa czy fotel straci swój urok, jeżeli będziemy o nią nieodpowiednio dbali i źle użytkowali.

Kupując nowy mebel skórzany warto zapoznać się dokładnie z warunkami gwarancji. Często znajdują się tam propozycje producenta, mówiące o tym, w jaki sposób należy pielęgnować mebel. Tu przeczulamy - w większości umów gwarancyjnych znajduje się zapis, że gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, termicznych, wynikających z nieprawidłowego czyszczenia i naturalnego zużycia. Dlatego też, naszym zadaniem będzie zabezpieczenie skóry przed wszystkimi tymi czynnikami.

Jak dbać o meble?

Pamiętajmy, że skóra jest materiałem naturalnym, podatnym na czynniki zewnętrzne. W czasie produkcji jest ona poddawana różnym procesom, mającym na celu maksymalne jej zabezpieczenie i zapewnienie trwałości. Jednak pod wpływem czasu, zmian temperatur i soli, która zawarta jest w ludzkim pocie, specjalne aplikowane związki odparowują. W rezultacie tapicerka niszczeje, traci elastyczność, a nawet pęka. Możemy być niemal pewni, że producent winy będzie szukał w niewłaściwej pielęgnacji. Dlatego też kluczowa jest systematyczna dbałość za pomocą specjalnych środków, takich jak np.Sidolux M do skór. Zawiera on w swoim składzie specjalne substancje nawilżające i czyszczące. To właśnie one usuwają plamy, przywracają pierwotny żywy kolor, elastyczność, a także chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi – zarysowaniami, spękaniami itp. Środki tego typu należy stosować w zależności od intensywności użytkowania mebla od 2 do 4 razy w ciągu roku. W między czasie, obowiązkowo przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy wycierać ją i zbierać drobinki przy pomocy szmatek przyciągających kurz, czy też nasączonych specjalnym preparatem do czyszczenia.

Meble drewniane

Tu sprawa jest nieco prostsza. Drewno jest mniej podatne na agresywne substancje chemiczne niż skóra, co nie znaczy, że jest całkowicie odporne – w końcu to naturalny surowiec. Jest też bardziej powszechne, znajduje zastosowanie w kuchniach, salonach czy pokojach dziecięcych. Przez to jest też bardziej narażone na zabrudzenia – kurz na komodzie, plamy po kawie na stole w jadalni, czy nowy rysunek dziecka na nowych meblach – to wszystko może spotkać nasze meble. W codziennej pielęgnacji współczesnych mebli najlepiej sprawdzają się specjalistyczne środki.

 

Jak dbać o meble?

Fot. stylisheve.com

Jeżeli posiadamy meble olejowane, pielęgnacja będzie wyglądać inaczej. W wypadku bardzo ciężkiego zabrudzenia lub uszkodzenia można posłużyć się drobnym papierem ściernym lub włókniną. Po usunięciu, powstały ubytek należy ponownie pokryć olejem lub woskiem. Tego typu meble warto też raz na kilka lat odświeżać poprzez pokrycie ich w całości nową warstwą oleju lnianego lub wosku. Jeżeli to wszystko nie daje rezultatu, warto oddać drewniane meble do renowacji. Dobry stolarz radzi sobie z niemal każdym uszkodzeniem przywracając powierzchni blask, a meblu swój charakter.

Redakcja poleca

REKLAMA